Троянда: королева саду в крапельках ранкової роси

Роза: королева сада 
в капельках утренней росы
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Місце під розарій
  2. Час посадки
  3. Готуємо ґрунт
  4. Вибираємо саджанець
  5. Посадка
  6. Заглиблена посадка
  7. Захист від сонячних променів після посадки
  8. Полив
  9. Видаляємо дику поросль

Розберемо детально нюанси посадки саджанців троянди у відкритий ґрунт і догляду за ними в період вкорінення.

Місце під розарій

Під розарій слід виділити добре освітлену рівну ділянку, захищену від вітру, підійде і дуже пологий схил. Особливо небезпечні для троянди північні і північно-східні вітри. Взагалі троянди полюбляють місця, де в першу половину дня сонячне світло відносно яскраве, але не палюче. Тому для розарію не підійде ні південний бік будинку або глухого паркану, ні північний. Оптимально – схід, північний схід, південний схід. Якщо троянді не вистачає сонячного світла, вона, можливо, і не загине, але її пагони будуть витягуватися і оголюватися, листя стане дрібним, з’являться несправжні бутони. А на надмірно яскраво освітлених ділянках троянди будуть перегріватися, квітки будуть дуже швидко запікатися, причому не тільки у фазі цвітіння, але і у фазі бутонів. Коли троянді занадто жарко, у неї навіть обвисають пагони.

Троянда не любить близьке сусідство будівель, рослині потрібно, щоб навколо куща був вільний простір, з усіх боків вільний доступ світла і повітря. Троянди можна садити не ближче ніж 40-50 см від стін і 30 см від пергол, альтанок і арок.

Ґрунт повинен бути поживним, пухким, добре пропускати повітря і вологу. Глибина залягання ґрунтових вод не менше 1 м.

Потрібно стежити, щоб на обраній під троянди ділянці як мінімум 5 років не вирощувалися шипшина та інші розоцвіті (абрикос, глід, вишня, груша, ірга). Кращі попередники для них – бобові.

Час посадки

Весна – найкращий час для посадки троянди. Весняна посадка вбереже саджанець від небезпеки загинути від морозу, ще не встигнувши вкоренитися.

Час посадки залежить не тільки від кліматичних умов регіону, але і від самого саджанця. Наприклад, штамбові троянди особливо погано переносять осінню посадку, їх садять тільки навесні.

Саджанці чайно-гібридних троянд з відкритою кореневою системою можна висаджувати і восени, і навесні, хоча весняна посадка краще. Проводити її слід до розпускання бруньок в несонячний день, коли температура на поверхні землі досягне 8°С.

Саджанці, вирощені в горщиках чи контейнерах з живців (кореневласні), особливо бояться заморозків, для них підходить тільки весняна посадка. Такі саджанці потрібно загартувати, тобто поступово привчати їх до відкритого повітря. Для цього приблизно за тиждень до планованої посадки саджанці слід винести на відкрите повітря, захищаючи їх від прямих сонячних променів.

Висаджувати такі троянди слід, коли вже немає небезпеки навіть короткочасних весняних заморозків, а ґрунт прогріється до 10-12°С. Це зазвичай час з середини квітня і весь травень.

Готуємо ґрунт

У ґрунти, не дуже придатні для вирощування троянд (легкі піщані, важкі глинисті та навіть багаті гумусом чорноземи, що мають надмірно кислу або лужну реакцію), слід внести необхідні компоненти. Для вирощування троянди необхідна слабокисла або нейтральна реакція ґрунту (рН 5,5-6,5) відповідно. У кислі ґрунти вносяться вапно, зола або доломітове борошно, а в карбонатні – торф. В чорнозем і глинистий ґрунт додаємо пісок, щоб підвищити водо- і повітропроникність.

Місце під розарій перекопуємо, ліквідуємо бур’яни, бажано це зробити ще восени.

Вибираємо саджанець

Саджанці троянди бувають кореневласними, вирощеними із живців, щепленими на шипшину. Кореневласні троянди не дають дикої порослі та не можуть переродитися у шипшину. І в цьому їх перевага в порівнянні з щепленими на шипшину. З іншого боку, троянди, щеплені на шипшину – більш зимостійкі та витривалі.

Саджанці, які продаються в контейнерах, приживаються краще, ніж саджанці з відкритою кореневою системою.

Вибираючи саджанці, звертаємо увагу на те, щоб кора була неушкодженою, стебла – щільними і бажано зеленими, діаметр кореневої шийки – не менше 0,8-1 см, бруньки – 
великими. На кожній рослині має бути не менше 3 пагонів.

Якщо для весняної посадки вибираємо саджанець, щеплений на шипшині, з відкритою кореневою системою, то листя на ньому бути не повинно, тільки злегка набряклі бруньки.

Посадка

Якщо посадкові ями не приготовлені з осені, за 2-3 тижні до посадки починаємо її готувати, розміри ями повинні бути більше розмірів кореневої системи приблизно на 
10-15 см, зазвичай вистачає ями розміром приблизно 40х40 см і глибиною 40-50 см.

Відстань між чайно-гібридними трояндами і трояндами флорибунда має бути не менше 80 см, між бордюрними і трояндами патіо – 50-
60 см, виткі троянди вимагають відстані між собою не менше 1 м. Троянди не люблять, коли їх крони змикаються.

Яму заливаємо водою. Якщо вода дуже повільно йде, на дно лунки доведеться покласти дренаж, наприклад гальку або биту цеглу. Відповідно, яму робимо глибше. Через 2-3 дні на дно лунки укладаємо 2-3 лопати перегною і змішуємо його з жменею суперфосфату, амофосу, доломітового і кісткового борошна. При внесенні добрив потрібно стежити за тим, щоб ґрунт залишався слабокислим. Добриво засипається родючою дерновою землею шаром не менше 5 см, щоб коренева система відразу після пересадки не потрапила в зону добрив, а корінці не отримали опіку.

Потім з родючої землі робимо невеликий горбик. Встановлюємо на нього саджанець, розправляємо коріння і засипаємо пухкою землею.

Перед посадкою пагони саджанця слід оглянути і вкоротити їх. У чайно-гібридних і поліантових троянд, троянд флорибунда і грандифлора обрізуємо пагони: на товстих залишаємо від 3 до 5 бруньок, на тонких – 2-3 бруньки, щоб таким чином полегшити навантаження на корені. У інших видів троянд залишають 3-7 бруньок на пагоні. Не потрібно обрізувати тільки ґрунтопокривні троянди. Зріз робимо навскоси гострим секатором на 
0,5 см вище бруньки. Місця зрізів обробляємо садовим варом або лаком для волосся.

При посадці саджанця з відкритою кореневою системою вкорочуємо у нього кінчики коренів, поміщаємо його у воду мінімум на 3 години, а краще на 8-24 години. Корисно у воду додати Фітоспорин. Перед посадкою потрібно обов’язково розмочити глиняну бовтанку, яка служила для захисту коренів під час транспортування. Підсохлий саджанець можна покласти у воду, але не більше ніж на 1 годину, інакше бруньки розмокнуть і можуть відламатися.

Саджанець, куплений в контейнері, витягаємо з тари, намагаючись не пошкодити кореневу систему. Контейнер з м’якого матеріалу можна просто розрізати. Обережно, не руйнуючи земляну грудку, перевалюємо рослину прямо в яму. Заповнюємо бічний простір пухким родючим ґрунтом.

Засипати яму слід таким чином: насипати трохи ґрунту і полити – 
ґрунт просяде, ще підсипати і полити, і так робити кілька разів. Потрібно домогтися, щоб ґрунт добре прилягав до коріння і близько корінців не було пустот, інакше рослина може загинути. Саджанець можна злегка, дуже дбайливо порухати вгору-вниз для кращого обтиснення коренів ґрунтом. Притоптувати землю навколо троянди не слід, так як достатньо усадки ґрунту під час поливу.

На 1 кущ троянд під час посадки в середньому йде 10 л води.

Потім слід добре підгорнути саджанець, тобто засипати сухим ґрунтом на висоту приблизно 15 см. цей горбок захистить від втрати вологи, від переохолодження і перегрівання. Навколо саджанця робимо круговий гребінь діаметром приблизно 0,5 м, щоб волога не розтікалася по ділянці, а потрапляла в зону всмоктуючих корінців рослини.

Заглиблена посадка

У ямі кореневласний саджанець розташовують приблизно на 2 см глибше, ніж він ріс в горщику.

Місце щеплення саджанця, щепленого на шипшину, необхідно заглибити. За рахунок заглиблення шийки йде розширення куща і хороший приріст пагонів. Якщо цього не зробити, місце щеплення пересохне і троянда почне хворіти, пересохла кора в місці щеплення буде відшаровуватися, не даючи змоги розвиватися новим брунькам, прискориться процес старіння. В результаті троянда загине або переродиться на шипшину. Водночас, якщо місце щеплення заглибити занадто сильно, воно може загнити і троянда також загине.

На скільки заглиблювати місце щеплення, залежить від ґрунту. На піщаних, легких ґрунтах саджанці чайно-гібридних сортів заглиблюємо до 10 см, на глинистих – від 3 до 5 см, на ідеальному пухкому ґрунті – від 
5 до 8 см.

Приблизно так само заглиблюємо й інші сорти троянд. Бордюрні, низькорослі сорти заглиблюємо менше, виткі – більше.

Захист від сонячних променів після посадки

Далі встановлюємо дротяний каркас і закриваємо укривним матеріалом саджанці від палючих променів сонця, як мінімум на тиждень. Спостерігаємо за саджанцем, і якщо посадка пройшла успішно, то у рослини дуже скоро почнеться ріст молодих пагонів.

Полив

Поливати саджанці необхідно рясно 2-3 рази на тиждень. У жарку погоду на 1 кущ чайно-гібридної троянди йде не менше 10 л води.

Поверхня ґрунту біля троянди після поливу замульчуємо тирсою, скошеною травою, сухою землею або перегноєм.

Коли роза вкорениться і на ній з’являться нові листочки (зазвичай через 2 тижні), ґрунт, який зібрали в горбок, коли підгортали при посадці, відгрібаємо за кілька прийомів.

Видаляємо дику поросль

Уважно стежимо за тим, щоб не було дикої порослі – відростків підщепи-шипшини. Відрізнити пагони троянди від пагонів шипшини досить просто. У шипшини дуже тонке листя, майже як цигарковий папір. Пагони з такими листям потрібно обламувати безпосередньо біля кореня.

У сортової троянди воскове, пружне листя. Якщо з’явилися пагони з такими листям, значить, прокинулася точка росту троянди, і зовсім скоро ми побачимо диво цвітіння нашої королеви саду.

Попереду багато роботи по догляду за нашим розарієм: обрізка, полив, підживлення, боротьба зі шкідниками і хворобами, укриття рослин на зиму. Але, почавши вирощувати троянди, рідко хто розчарується в цьому занятті. Тому що життя коротке, і дуже важливо знайти час, щоб побачити і здивуватися тому, якою прекрасною є троянда в крапельках ранкової роси.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ