Щоб вродила картопля

Чтобы уродил картофель
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Низький врожай картоплі ми звично списуємо на неврожайний рік, відсутність дощу або нечесних продавців посадкового матеріалу. З року в рік працюємо з думкою «більша площа під картоплю – більший буде урожай», геть забуваючи про залежність врожайності від грамотного підходу до її вирощування.

Отже, розглянемо причини низької врожайності:

  • посадковий матеріал низької якості;
  • неправильна підготовка до посадки;
  • запізніла посадка;
  • недостатній догляд у вегетаційний період;
  • невикористання сидератів;
  • не проведення озеленення насіннєвої картоплі: осіннього – перед закладкою на зберігання чи весняного – 
за 3-4 тижні до посадки.

Хочете підстрахуватися від неврожаю картоплі? Заведіть колекцію сортів: ранні, середньостиглі та пізні. Адже є роки, коли добре родять ранні або ж більш пізні сорти.

Найкращий час для придбання насіннєвої картоплі – осінь. Перед зимовим зберіганням ви самі зможете провести її дезінфекцію та озеленення. Спершу картоплю миють, а потім 5 хвилин дезінфікують в розчині марганцівки. Після цього проводять озеленення. Озеленювати картоплю слід не на прямому сонці, а в тіні. Завдяки цій процедурі бульби накопичують багато соланіну, який додатково захищатиме посадковий матеріал від гризунів, посприяє швидкому проростанню та збільшить врожай. Позеленілі бульби слід зберігати у неглибоких ящиках. Вони можуть бути як дерев’яні так і пластикові.

Дуже важливо розділити картоплю на фракції – провести калібрування. Пам’ятайте, що бульби навіть дрібної фракції, але високої репродукції (елітний посадковий матеріал), дадуть щедрий врожай!

Для забезпечення гарного врожаю, перед посадкою не зайвим буде провести обробку картоплі гуматом калію. Особливо, якщо ви з року в рік користуєтеся лише своїм посадковим матеріалом. Адже в такому випадку картопля втрачає цінні сортові властивості, має слабший імунітет (більше піддається грибковим ураженням). Експерти рекомендують обробку картоплі розчином гумату калію 0,005-0,008% концентрації. Для приготування цього розчину потрібно у 10 л води розчинити 10 г 8%-го концентрату гумату калію. Замочування картоплі в такому розчині підвищує врожайність на 10-15%! Це добриво чудово підходить тим, хто надає перевагу органічному вирощуванню городини.

Гумат калію – продукт переробки натурального торфу, а його діючі компоненти виділяються шляхом екстрак-ції. Окрім гумінових кислот, в гуматі присутні мікроелементи: мідь, цинк, молібден, марганець, кобальт, бор.

Бульби до 40-50 г в ямку треба класти по 2 штуки, а від 60 до 90 г – по одній. Фракції більші за 120 г розрізають на долі з 1-м або 2-ма вічками, за 3 дні до посадки, та кладуть по 3-4 дольки в одну лунку. Під час збору врожаю з 1 куща викопуємо по 3-4 бульби великої фракції від 200 до 
600 г, дрібної та середньої майже немає (це при посадці різаних дольок).

Заготовляючи насіннєву картоплю зі свого городу, слід відбирати бульби з найкращих за врожайністю кущів. Насіннєву картоплю викопують раніше ніж ту, яка призначена в їжу. Хай вона буде менших розмірів (бо ще могла підрости), зате ви отримаєте якісну посадкову картоплю. Особливо важливе те, що така картопля ще не дозріла і зберігає в собі силу росту для майбутньої посадки.

Важливо дотримуватися правильних термінів посадки. Забудьте про травневі свята – це вже пізно! За нинішнього клімату посадку варто проводити щойно земля прогрілася до 5°C – це друга половина квітня. Більш рання посадка гарантуватиме те, що картопля встигне накопичити бульбоутворення до настання спеки.

Картопля: сучасні сорти, агротехніка

Не намагайтеся втулити в ряд якомога більше картоплин або зекономити місце на міжрядді! Посадку не можна загущувати. Якість фотосинтезу дуже впливає на врожайність. Картоплі потрібен не лише родючий, добре зволожений ґрунт, а й сонце та повітря. Незагущена картопля менше хворіє.

Якщо картопля росте на піщаних ґрунтах, дощу бракує, а сонце дуже пече – необхідне мульчування соломою. Мульча оберігає землю від перегрівання та пригнічує ріст бур’янів. Спершу проводиться прополювання (щойно з’явилися сходи картоплі), а потім поверхня ґрунту мульчується. Пам’ятайте, коли ґрунт нагрівається більше ніж 30°C – утворення бульб припиняється.

Обробки засобами від фітофторозу проводять не менше ніж 2-3 рази за сезон, з інтервалом 10-15 днів. Профілактика дає кращі результати ніж лікування! Перше кроплення зразу після підгортання картоплі, а потім, якщо погода дощова, через 7-8 днів. За сонячної погоди інтервал становить 14-15 днів.

Для першої обробки картоплі, коли сходи вже мають по 4-5 листочків, ідеально підійде позакореневе підживлення (обприскування кущів) гуматом калію. Це добриво чудово вбирається листям картоплі і поширюється по всій рослині, прискорюючи обмін речовин та фотосинтез. Можна придбати рідкий концентрат. Він доступний в фасуваннях невеликих обсягів, що зручно для невеликих ділянок. Для обприскування концентрат розводимо за інструкцією, яка вказана на етикетці препарату. Одного відра вистачить на обробку площі від 40 до 100 кв. м. Змочування листя повинно бути рясним.

Також можна провести обприскування універсальним органічним добривом власного приготування. Рецепт простий: наповнити третю частину 4-відерної ємкості кропивою, кульбабою та чистотілом, додати 1 л землі (з городу) та 1 л коров’яку або свіжого курячого помету. Ємкість добре закрити плівкою. Добриво слід настоювати близько 1-го тижня. Для обприскування його розводять: 1 л добрива – 
на 10 л води.

Обробляти кущі картоплі можна лише в похмуру і безвітряну погоду в ранковий і вечірній час. Обприскування в сонячну погоду може призвести до появи термічних опіків у рослин. Перед обприскуванням обов’язково подивіться прогноз погоди. Якщо в прогнозі передбачається дощ – підживлення краще відкласти. Для того щоб добриво добре увібралося, потрібно мінімум 2 години. Також обприскування слід відкласти на 2-3 дні, якщо вночі передбачаються заморозки.

Важливо пам’ятати, що потреба картоплі у підживленні залежить від її сорту. Раннім сортам для розвитку потрібно більше підживлення, ніж пізнім. Крім того, скоростиглі сорти картоплі інтенсивніше реагують на позакореневе підживлення, а значить, удобрювати їх доведеться більше і частіше. Величезним плюсом позакореневого підживлення є його економічність (потрібно набагато менше добрив) та підсилення природнього імунітету рослини до грибкових захворювань.

Обробки засобами від фітофторозу проводять 2-3 рази за сезон, з інтервалом 10-15 днів. Профілактика дає кращі результати, ніж лікування. Саме тому перше кроплення має відбутися одразу після підгортання картоплі. Потім, якщо погода дощова, через 7-8 днів. За сонячної погоди інтервал становить 14-15 днів.

Пам’ятайте, картопля сильно виснажує ґрунт! Для того щоб оздоровити, збагатити ґрунт екологічними добривами і підготувати його до нового посадкового сезону, найкраще підійдуть сидерати. Восени можна посіяти овес, жито, горох, фацелію, олійну редьку, білу гірчицю. Ці сидерати не зимують, але за зиму перегнивають не повністю. Тому навесні їх коріння треба підрізати за допомогою плоскоріза і злегка перемішати з землею.

На зиму (аж перед заморозками) висівають жито, вику та ріпак – їх насіння проросте навесні. Сидерати активізують діяльність ґрунтових мікроорганізмів, а при перегниванні стануть хорошим добривом для картоплі. Якщо з якоїсь причини ви не здійснили ні осіннє, ні підзимове висівання сидератів – ще все можна виправити. У нагоді вам стане фацелія. Цей невибагливий, універсальний сидерат може рости на будь-якій землі. Висівають її в перших числах березня. Всього за 6-8 тижнів рослина набирає великий об’єм зеленої маси – до 0,3 т на кожні 100 кв. м. Заорювання такої кількості біомаси рівносильне внесенню 300 кг традиційної органіки (гною, перегною, пташиного посліду, компосту).

Який би сидерат ви не обрали, існує дуже важливе правило – не допустити їх цвітіння і утворення на них насіння! Вчасно неприбрані сидерати можуть обернутися не користю, а шкодою – з`являться бур`яни.

Світлана Кулик.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ