Сакура: гостя з країни висхідного сонця

Сакура: гостья из страны восходящего солнца
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Вибираємо саджанці
  2. Місце для східної красуні
  3. Посадка за правилами агротехніки
  4. Догляд

Сакура – символ Країни висхідного сонця. Японська весна, перш за все, асоціюється з сезоном цвітіння сакури. Цвітіння сакури для японця – це і гімн життя, і усвідомлення його швидкоплинності і крихкості. У цей час вся Японія перетворюється на чарівний сад біло-рожевих квітів, ділове життя в країні завмирає, і тисячі японців приходять в парки, щоб насолодитися цим незвичайним видовищем.

Але щоб побачити квітучу сакуру необов’язково їхати до Японії. Це диво природи ви можете виростити на своїй власній ділянці, навіть якщо живете на півночі України, наприклад, в Чернігівській або Сумській області.

– Ми в 2017 році висадили 57 саджанців сакур, зиму пережили всі. А на другий рік всі розцвіли, – розповідає ландшафтний дизайнер, інженер садово-паркового господарства КП «Зеленбуд» м. Чернігова Ольга ВИДКОВСЬКА.

Вибираємо саджанці

Сакура (дрібнопильчаста вишня) відноситься до родини Розоцвітих. Це швидкозростаючі дерева, що досягають в природному середовищі 20-метрової висоти. Сучасна селекція налічує близько 400 сортових варіантів. Природно, що не всі вони можуть вирости в наших широтах. На півночі України добре себе показав сорт Канзан. Це дуже красива декоративна вишня з великими ніжно-рожевими запашними махровими квітами, зібраними в довгі звисаючі суцвіття. У природних умовах така сакура виростає до 8-10 м. В наших широтах для неї досить екстремальні умови, так що, швидше за все висота дерева не перевищить 3-4 м.

– Ми брали сакуру, прищеплену на вишню з нижнім щепленням (в кореневу шийку), вони більш морозостійкі в порівнянні з саджанцями з верхнім щепленням (на штамб), – пояснює фахівець.

При виборі посадкового матеріалу обов’язково зверніть увагу на кореневу систему рослини, вона повинна бути сформованою, здоровою, без здуття і гнилі.

Слід зазначити, що рослини з оголеною кореневою системою, тобто викопані рослини, коріння яких повністю звільнене від землі, приживаються набагато гірше, ніж із закритою. Тому краще купувати рослини в горщиках і висаджувати методом перевалки. При такій посадці коріння практично не пошкоджується, рослини не хворіють і добре приживаються.

Не женіться за розміром саджанця: чим більше рослина, тим більше її коренева система, і, отже, вона сильніше постраждала при викопуванні. Тому такому саджанцю буде значно важче прижитися на новому місці. Саджанець повинен бути приблизно 1,0-1,15 м заввишки, віком 2 роки. Посадковий матеріал найкраще купувати восени, а висаджувати навесні (в квітні), хоча можлива і осіння посадка (в жовтні).

Місце для східної красуні

Сакура світлолюбна, тому для посадки необхідно вибирати добре освітлену ділянку з нейтральним (переважно суглинним) ґрунтом. Дуже важливо, щоб ґрунтові води на даній ділянці не піднімалися близько до поверхні, інакше ваша рослина просто засохне.

– Сакура – досить теплолюбна рослина, тому місце, де ви плануєте її розмістити, має бути захищене від холодних вітрів будовою або якою-небудь рослиною (у нашому випадку таким захистом є старі дерева, які з двох сторін надійно захищають алею сакур). Висаджують рослини на відстані не менше 1,5-2 м одна від одної і 2,5-3 м між рядами, – пояснює Ольга Видковська. При цьому дерева або споруди не повинні затінювати сакуру, інакше вона буде тягнутися вгору, деформуватися і мати досить чахлий вигляд.

Посадка за правилами агротехніки

Посадочні ями робимо розмірами 70x70x70 см, якщо зробили більше – не біда, в цьому випадку ваша рослина буде мати про запас більше поживних речовин і вам не потрібно буде її додатково підживлювати. Ями готуємо заздалегідь, вносимо в них суміш перегною і родючого верхнього шару землі. При посадці заповнюємо 2/3 ямки приготовленим ґрунтом, в центрі робимо горбик. Занурюємо чітко по центру саджанець, встановлюючи його строго вертикально. Можна скористатися будівельним рівнем, адже нам не потрібна кривобока сакура. Висипаємо залишки ґрунтової суміші, після чого утрамбовуємо і поливаємо. При цьому дивимося, щоб коренева шийка перебувала на рівні ґрунту. Як тільки ґрунт трохи осяде – досипаємо ще. Нам потрібно прибрати повітряну кишеню навколо коренів, щоб деревце швидше прижилося. Після посадки ставимо опору і підв’язуємо сакуру.

Рослину після посадки рясно поливаємо і мульчуємо пристовбурну зону перегноєм або торфом шаром 4-5 см.

Догляд

Надалі в пристовбурних колах ґрунт неглибоко розпушують так, щоб не пошкодити коріння, і видаляють бур’яни. В період цвітіння і формування листя сакура потребує поливу. Не варто допускати пересихання ґрунту, так як дерево вкрай погано переносить це.

Навесні дерева підживлюють азотними і калійними добривами, можна вносити і комплексне добриво. В кінці літа дерева потрібно підживити каліє- і фосфоровмісними добривами. На бідних ґрунтах на рік вноситься до 10 кг перегною і до 15 г мінеральних добрив на 1 кв. м. Якщо ґрунт має середні показники, буде достатньо 5 кг органіки і 8 г «мінералки».

Обрізку і формування крони робимо ранньою весною, до початку процесу руху соку. У молодих рослин проводиться тільки санітарна обрізка: видаляємо хворі, підмерзлі і пошкоджені гілки.

Щоб ваші сакури не вимерзли, за тиждень до передбачуваних перших морозів, закутуємо рослину щільним агроволокном. В такому вигляді вони добре переносять наші зими.

Зазвичай сакури зацвітають на другий рік після посадки, а рясно цвітуть – вже на 3-4 рік. Але бувають і «лінивці», які вперше зацвітають на четвертий-п’ятий рік після посадки.

– Так що якщо ваші сакури не зацвіли на другий рік, не впадайте у відчай. Просто потрібно трохи почекати. Пройде декілька років, і ваша східна красуня обов’язково порадує вас своїм рясним цвітінням, – підкреслює фахівець.

Підготувала Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ