Пересадка дерев взимку

Пересадка деревьев зимой
Реклама

Читати російською мовою

В принципі, пересадити можна будь-яке дерево, але чим воно старше, тим крупніше, і це зробити стає проблематично. Якщо ви міняєте дизайн ділянки і купуєте крупноміри з розсадника, то вибирати для цього необхідно екземпляри віком від 3 до 10 років (в залежності від виду дерева). Дерево, яке ви збираєтеся пересадити, найкраще брати зі своєї або більш північної кліматичної зони.

Вдало розташовані дерева можуть заощадити гроші на рахунках за комунальні послуги – влітку дерева затіняють дах і вікна, виділяють кисень навколо вашого будинку, взимку ж вічнозелені рослини можуть блокувати холодні північні вітри. Також листопадні дерева, висаджені біля будинку, не перешкоджають попаданню сонячного світла у вікна взимку.

Необхідно визначити місце для пересадки дерева заздалегідь – не розміщуйте його поруч з водоймою, газопровідними комунікаціями, кабельним телебаченням, телефонною лінією чи каналізацією. Також вибране дерево повинно бути порівнянне з ландшафтом ділянки, на якому буде рости і треба врахувати, що воно в подальшому розростеться.

При пересадці важливо дотримуватися норм і відстані від будь-яких будівель. Не рекомендується пересаджувати хворе дерево – ви ризикуєте перенести хворобу на інші дерева. Добре виносять пересадку в зимовий час ялина, ялиця, туя західна та інші хвойні дерева. З листяних у дорослому віці можна пересаджувати клен, горіх маньчжурський, каштан кінський, горобину, черемху, сливу, яблуню, грушу.

Перед пересадкою важливо знати всі етапи технологічного процесу. Не беріть дорослі дерева, які виросли на пісках або в гірських районах, оскільки їх коренева система йде далеко в землю або ж сильно розростається вшир. Це означає, що при пересадці коренева система пошкодиться. Підготуйте майбутнє посадочне місце з осені – збагатіть ґрунт, забезпечте дренаж, підготуйте родючий ґрунт для верхнього шару. Визначте габарити прикореневої земляної грудки.

Перед тим, як викопати дерево, в першу чергу роблять навколо нього розмітку для траншеї, щоб позначити кореневу систему. Потім починають копати. Низькі температури пошкоджують кореневу систему рослин, тому після викопування дерева земляну грудку обгортають мішковиною і стягують дротом. Так ви створите закриту кореневу систему.

При посадці дріт знімають, а мішковину залишають, при цьому пошкодження коренів буде мінімальним. Тканина через пару років повністю розкладеться.

Існує й інша технологія пересадки дерев в зимовий час. Викопане дерево з грудкою витримується декілька днів, щоб зовнішній шар гранту замерз і перетворився на моноліт. Якщо ж грудка розсипалася, то негайно помістіть дерево в посадкову яму, оскільки мікориза на коренях гине протягом 10-20 хвилин. Не загорнута в тканину грудка легко розпадається, а коріння травмується, тому при транспортуванні все одно його рекомендується обернути.

Якщо температура повітря становить -15°C, то коренева система дерев сильно пошкоджується і навесні рослина може «не прокинутися», тому пересаджувати при такій температурі небажано.

Також при проведенні робіт може статися масове обламування гілок: щоб знизити загрозу поломки, їх треба злегка обв’язати шпагатом. Під час зберігання викопаного дерева земляну грудку вкривають ганчіркою. Великі дерева в своєму саду пересувають на невеликі відстані, використовуючи троси, просуваючи їх по виритій траншеї.

Як ми вже писали, посадку дерев треба виробляти в попередньо підготовлені ями. Їх розмір повинен відповідати величині грудки рослин з солідним запасом по ширині і висоті, але не робіть поглиблення занадто великим, так як у пухкому ґрунті дерево може зміститися – місця повинно вистачити лише для вільного росту коренів. На дно ями вносять родючий ґрунт. Після посадки зверху прикореневого кола кладуть сухий мох, торф, ялинове гілля або на крайній випадок – сніг.

Коли ви почнете засипати яму, необхідно сильно утрамбувати землю. Простір між межами ями і грудки заповняють талим ґрунтом, ущільнюючи кожен шар так, щоб при весняному відтаванні ґрунт менше просів. Верхній шар грудки повинен бути вище рівня ґрунту, оскільки навесні дерево просяде, а ґрунт ущільниться і опуститься. Грудка дорослого дерева може важити від 500 кг і більше, тому для пересадки доведеться підключати важку техніку.

Будь-яке пересаджене доросле дерево (особливо хвойне) потрібно підв’язати до кілків тросами так, щоб від поривів вітру воно не завалилося. В місцях кріплення до стовбура дерева, його обертають бандажем з тканини, складеної в два-три шари. Регулярно перевіряйте розтяжки і при необхідності їх підтягуйте.

Деякі садівники купують дерева в розсадниках, адже там вони «готові» до посадки в будь-який час року – сформована прикоренева грудка, проведена обрізка. Вибираючи свій «екземпляр», поцікавтеся, звідки він «родом», важливо щоб обраний вид підходив для вашої ділянки. Перевірте кореневу грудку – вона повинна бути цілою, те ж саме зробіть з гілками і стовбуром, стежте щоб при транспортуванні грудка не розпалася.

Бажано листяні дерева не тримати при температурі нижче -5°C. А хвойне дерево, куплене до Нового року в контейнері, не слід заносити в будинок, оскільки воно рушить в зростання і потім може загинути, «переїхавши» на ділянку в розпал зими.

Якщо дотримуватися правильної технології пересадки дерев в зимовий час, то вони приживуться без шкоди для свого здоров’я.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ