Монументальні рослини в саду

Монументальные растения в саду
Бузульник зубчатый - многолетнее травянистое растение
Реклама

Читати російською мовою

Коли кілька років тому я почала освоювати дачну ділянку, намагалася прикрасити її за своїм смаком. У той час мені подобалося споруджувати невеликі клумби з мініатюрними квітами. З задоволенням поралася з дрібними очитками, крихітними молодилами, невисокими дзвониками та гвоздиками. Домашні відносилися до моїх захоплень, то зверхньо, то скептично. Не раз доводилося вислуховувати уїдливі зауваження про те що моїх улюбленців не видно навіть з трьох кроків, а милуватися ними можна хіба що за допомогою мікроскопа.

Такі насмішки досить швидко набридли, і в один прекрасний момент зробила рішучий крок: в кутку саду висадила … білокопитник (кремену). Коли на початку літа над землею піднялися гігантські округлі листки на довгих черешках, чоловік з сином були приголомшені. Дійсно, білокопитник справляв сильне враження на багатьох. У заростях потужного листя, що піднялося на висоту 1,5-2 м, можна було ховатися від дощу і сонця. Незвичайним виявилося і цвітіння цього багаторічника.

Оригінальні блідо-жовті суцвіття вилазили прямо з землі на початку квітня і прикрашали сад, який ще не прокинувся після зими. Білокопитник, посаджений в сирому, напівтінистому місці, швидко розрісся, приховавши від очей компостну купу, і утворив справжній казковий куточок. Доводиться лише час від часу обмежувати його розповсюдження, обрубуючи товсті, розташовані неглибоко кореневища.

Перший вдалий досвід змусив мене уважніше придивитися до інших великолистих багаторічників. Стало ясно, що вони можуть грати роль чудових акцентів в будь-якій частині саду.

Недалеко від будинку поселила бузульник зубчастий. Його кущі висотою до 1,5 м кидаються в очі завдяки великим овальним листям, зібраним в прикореневу розетку. Спочатку наш квітник прикрасила парочка відомих сортів: Отелло з пурпурно-зеленим листям і Дездемона з бронзово-зеленим. В серпні над їх листям піднімаються яскраві помаранчеві суцвіття. Пізніше зірками в компанії бузульників стали нові сорти: Брітт Мері Кроуфорд з шоколадно-пурпурним листям і Дарк Бьюті, що красується майже чорним листям. Темнолисті бузульники вдало поєднуються з білою королицею. Правда, вибираючи сусідів для бузульників, не можна забувати, що у віці 3-4 років ці потужні красені широко розкидають свої величезні листки і можуть заглушити тих, хто росте поруч. Доводиться або залишати їм більше місця, або навесні відокремлювати «зайві» частини кущів. У сонячних квітниках бузульники вимагають частих поливів. Навіть невелике підсихання ґрунту веде до того, що їх гарне листя обвисає зім’ятими ганчірочками. Я віддаю перевагу висаджувати бузульник в півтіні. Навесні мульчую ґрунт під кущами компостом, що допомагає зберегти вологу.

Ще один невибагливий великолистий житель нашого саду – бадан, який служить моєю паличкою-виручалочкою. Там, де не знаю, що посадити, сміливо саджу бадан, і потрібний ефект забезпечений. Ця рослина може розташовуватися на сонці, у півтіні і навіть в тіні, легко пристосовується до будь-яких ґрунтів, добре переносить посуху. Вона не надто висока, але видна здалеку завдяки великим, щільним, блискучим листям. Восени листя бадану стає червонуватим, взимку воно зберігається під снігом, а навесні знову зеленіє як ні в чому не бувало. Бадан розростається повільно, але дорослі куртини покривають землю гарним килимом. Вони гарні під деревами і кущами, біля водойм і стін будинків. Я висадила бадан біля підніжжя кам’янистої гірки біля паркану. Добре рослина себе почуває під соснами і яблунями. З часом вони вибираються за межі відведеної ділянки. Тоді частину кореневищ треба обрубати лопатою і пересадити в інші місця, поділки відмінно приживаються.

Останнім часом мені особливо полюбилися гігантські хости. Величезне листя різних сортів відрізняється не тільки формою, але і забарвленням. Ці велетні утворюють кущі висотою до 0,9 і діаметром до 1,5 м. На газоні у нас росте дуже великий кущ сорту Сам енд Сабстанс. Його щільне блискуче листя з ранку освітлене сонцем і зберігає свій золотавий колір. Хоста Блу Амбреллас зі зморшкуватими синьо-зеленими листками влаштувалася в тіні паркану. Тут їй складає компанію трохи менш велика, але теж ефектна хоста Елеганс з сизо-блакитним листям. Великолисті хости не відразу набувають царственого вигляду. Доводиться почекати, поки рослини зміцніють, наберуть сили. Зате у віці 5-6 років гігантські хости стають однією з кращих прикрас саду. Вони не тільки ефектні, але і дуже надійні. При посадці треба як слід перекопати ґрунт, внести в нього 1-2 відра компосту і залишити кущам достатньо вільного простору. Рослини добре приживаються і надалі вимагають мінімального догляду. Мої хости на подив стійко перенесли спеку та посуху минулого літа.

З недавніх пір під нашою старою яблунею росте дармера щитоподібна. Рослина поступово розростається і закриває землю великими круглими листками на високих черешках. Під їх тінню вже не видно бур’янів. Дармера дуже цікаво цвіте. На початку травня з землі з’являються довгі квітконоси, які несуть рожеві кулі суцвіть. Листя розпускається пізніше і зберігає привабливий вигляд все літо, восени воно часто стає червоно-помаранчевим. Цей багаторічник, посаджений в тінисте місце з родючим вологим ґрунтом, не доставляє клопоту. Потрібно лише час від часу підсипати компост до товстих кореневищ, які вилазять на поверхню землі.

Неподалік від дармери розташувався ще один садовий велетень – астильбоїдес пластинчастий. Його жорсткі плоскі листки досягають в діаметрі 0,6 м. Кремово-білі пониклі суцвіття не дуже декоративні. Головний «козир» астильбоїдеса велике листя. Рослини будуть виглядати найбільш ефектно, якщо продумати місце посадки. У мене астильбоїдес спочатку ріс на сонечку і виглядав не дуже добре. Після пересадки в тінистий куточок, на пухкий вологий ґрунт, він постав у всій красі. При регулярному поливі рослина розрослася і тепер виглядає досить переконливо.

На одній з сонячних галявин саду височіє ревінь долонеподібний. У нього міцне стебло і величезне листя з загостреними долями. Ревінь прикрашає газон і не потребує компаньйонів.

Монументальні рослини з великим листям чудово виділяються на будь-якому тлі. Їх можна посадити на задньому плані квітника, на повороті доріжки і біля ґанку будинку. Головне, не забути при посадці залишити майбутньому велетню більше місця, щоб доросла рослина могла проявити себе у всій своїй красі.

Ніна ЧУТОВА.
м. Одеса.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ