Переводимо козу на… дієту

Переводим козу на… диету
Реклама

Читати російською мовою

Ось вже який рік «Хазяїн» послідовно висвітлює на своїх сторінках проблему козівництва. Читачі за цей час чітко засвоїли, що під час сухостою козу потрібно добре годувати, не позбавляти її концентратів, а навпаки, слід посилювати поживний раціон, тому що в цей час іде закладення основ майбутньої продуктивності та інтенсивне зростання плода (а нерідко і декількох). Але, виявляється, що у цієї проблеми є й зворотний бік, про який нам повідомив читач.

Ми з сусідом вже давно займаємося розведенням зааненської породи кіз, намагаємося спільно вести селекційну роботу. Тут нам допомагає дружина сусіда, в минулому зоотехнік. В окремі роки нам доводилося доводити продуктивність кози за лактацію до 1700 літрів!

Годуємо тварин дуже добре, концентрати на високому рівні (300-400 г на літр молока) цілий рік, основу зелених кормів і сіна становить люцерна – трава дуже поживна, а головне, високобілкова, обов’язково включаються коренеплоди і гарбуз, а також буряковий жом, макуха соняшника. Загалом все, що здатна дати земля, у наших кіз в раціоні.

А от з їх моціоном справи йдуть не так благополучно. Немає у нас часу пасти кіз, основну частину дня вони проводять хоч і в просторих, але загонах. Коротка прогулянка, як виявилося, проблеми не вирішує.

А проблема в тому, що у кіз до кінця вагітності розвивається сильний токсикоз. Траплялося навіть, що ми втрачали цінних маток безпосередньо перед самим окотом або відразу після нього, або після окоту у кіз виникав параліч кінцівок (не пологовий парез, там все трохи інакше), з якого їх дуже непросто виводити. Чи треба говорити, що засмутило нас те, що кілька маток ми не зуміли врятувати, хоча обидва ветеринари. І ось до якого висновку ми прийшли.

В умовах рясного годування і обмеженого руху печінка тварин просто не в змозі впоратися з таким надходженням поживних речовин (особливо білка), а м’язи не спалювали зайву енергію через відсутність рухової активності. Токсикоз приводив до жирового переродження печінки (цирозу), при розтині вона була глинистого кольору, іноді майже біла. Козенята, правда, від цього токсикозу не страждали (давалася взнаки, мабуть, захисна роль плаценти).

Мені доводилося діставати козенят з утроби за 5-10 днів до терміну вагітності (безнадійну козу просто доводилося пускати під ніж, тобто робив кесарів розтин). Один раз козенят було четверо, і всі залишилися живі і нормально потім розвивалися.

Вихід з такої ситуації виявився досить несподіваним: в період запуску і в наступний сухостійний період наші кози тепер концентратів не отримують взагалі. Все інше – сіно, коренеплоди, баштанні – повною мірою, а зерно і макуху – ні-ні. І кози прекрасно себе почувають, послід відділяється набагато швидше, ніж раніше, козенята розвиваються добре, а їх мами швидко відновлюються в післяродовий період.

Після окоту концентрати вводимо в раціон поступово, малими дозами і починаємо з висівок.

Знову ж хочу підкреслити: все, що описане вище, стосується породистих високопродуктивних тварин, забезпечених високопоживним раціоном протягом всієї лактації, що дозволяє козам під час сухостою виростити в утробі козенят, закласти основи майбутньої продуктивності і виглядати чудово, аж ніяк не худими.

Що стосується первокоток, то з ними простіше, тому що вони більш стійкі до токсикозу, хоча і з ними подібні випадки теж були. Тому концентратне перегодовування шкодимо і їм, незважаючи на те, що організм молодий і продовжує інтенсивно формуватися (якщо кози покриті в 7-8 місяців), тобто витрата поживних речовин іде швидше, ніж у повновікових корів.

Сподіваюся, читачі зрозуміють мене правильно і зроблять висновки стосовно свого господарства, своєї системи годівлі та утримання. Якщо у кого ніколи нічого подібного не траплялося, кози мають можливість цілий рік активно рухатися і не вживають багато концентратів, то і турбуватися нема чого. Якщо ж щось подібне траплялося або перед окотом кози втрачали апетит, відмовлялися від концентрованих кормів, із важкістю піднімалися на ноги, то варто задуматися: чи не в перегодовуванні справа?

У такому разі проблему вирішить добре сіно досхочу, коренеплоди і гарбуз, прогулянки та обмеження в концентрованих кормах або повна від них відмова.

Ю. К. ПИВОВАР.
м. Цюрупинськ
Херсонської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ