Якість насіння: чи вся справа в упаковці?

Упаковка семян
Реклама

Читати російською мовою

Торкнемося упаковки придбаного насіння. Думаю, всім зрозуміло, що якість картинки на пакеті і його зовнішній вигляд зовсім не говорить про високу якість. Навіть, навпаки, невиправдано занадто великі пакети з великими кричущими малюнками можуть містити менше насіння, ніж просто великі упаковки. І так зазвичай роблять фірми, яким потрібно за всяку ціну привернути увагу покупця, адже вони не мають репутації і якість насіння в таких пакетах залишається під питанням.

Тому перш за все потрібно уважно читати етикетки, звертати увагу на фірмовий логотип. І віддавати перевагу насінню тих фірм, які вже багато років знаєте.

Щодо типу упаковки варто зазначити, що насіння в герметичних пакетах, які всередині вистелені фольгою або плівкою, зазвичай довше зберігає схожість і краще проростає. Це пояснюється тим, що в такій упаковці насіння не піддається впливу вологи (не відволожується при зберіганні) і завдяки герметичності перебуває у стані спокою. Що в рази підвищує його термін зберігання. І таку упаковку, як правило, собі можуть дозволити заможні фірми.

Але при належних умовах зберігання навіть в звичайному паперовому пакеті насіння зберігає хорошу схожість, тому шукати тільки герметичну упаковку також не вірно. Тут все залежить від порядності насінницької компанії і реалізаторів насіння, які забезпечують його збереження до моменту продажу. Саме з цієї причини не варто купувати насіння на ринках, де воно часто потрапляє під дощ, відволожується, а потім ще і промерзає взимку. Та й нарватися на підробку на ринку можна частіше.

Дуже багато питань задають овочівники і з приводу гібридного насіння, яке позначене значком F1. Що означає його походження від запилення двох форм (сортів), які генетично відрізняються. Тоді як звичайне сортове насіння отримують від запилення однорідних рослин одного сорту або навіть від самозапилення, як це відбувається у томатів.

Перевага гібридів полягає в тому, що при певних комбінаціях в першому гібридному поколінні (F1) у них спостерігається так званий гетерозисний ефект, що проявляється в підвищеній продуктивності. Тому, незважаючи на дорожчу вартість їх насіння, в ряді випадків вирощувати гібриди вигідно.

Так, зараз в Реєстрі сортів числяться десятки гібридів огірків і капусти, які дійсно дають кращий урожай у порівнянні з сортами. Особливо в тепличній культурі. Але вони можуть бути різними. Є багато хороших сортів, які по ряду параметрів перевершують гібриди!

Справедливості заради слід зазначити, що далеко не кожна гібридна комбінація дає очікуваний ефект підвищення врожайності. А у культур самозапилювачів, наприклад томатів, він і зовсім мало помітний – перевірено на особистому досвіді! Але маркетологи в рекламних статтях зазвичай про це замовчують.

В іншому ж гібридне насіння нічим не відрізняється від звичайного. Воно отримане простим природним процесом запилення. І не слід його помилково вважати генетично модифікованим організмом, створеним складними методами генної інженерії, як зараз часто говорять неграмотні адепти різних екологічних рухів.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, селекціонер.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ