Яблунька на балконі

Яблонька на балконе
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Підбираємо сорти
  2. Перед посадкою
  3. Посадка
  4. Підживлення
  5. Запилення
  6. Яблунька взимку
  7. Пересадка і обрізка
  8. Експеримент із насіння

Останнім часом в нашій країні все більш популярним стає вирощування плодових культур в домашніх умовах.

У той час як природно вирощені яблуні часто утворюють дуже великі крони, існують і слаборослі дерева, які підходять для вирощування в діжках. Невелика яблуня в діжці може не тільки стати прикрасою балкона або тераси, але й принести чудовий смачний урожай.

Підбираємо сорти

Найкраще підійдуть для діжкового вирощування районовані сорти, щеплені на карликову підщепу. Сорт повинен бути ранньостиглим, несприйнятливим до борошнистої роси і парші.

Для вирощування в горщику на балконі і терасі можна посадити такі сорти яблунь: Червоні вітрила, Уманське зимове, Салгірське, Таврія, Рубінові Дуки, Аврора Кримська.

На даний час виведені різноманітні сорти яблунь, зростання яких адаптоване до мінімального простору. В цілому, список сортів по всьому світу, отриманих в результаті селекції, сьогодні налічує більше 20000.

Перед посадкою

Якщо ви хочете виростити яблуньку в діжці, вам слід прояснити найбільш важливі питання про наступні фактори перед посадкою: місце, розмір горщика, відповідні сорти, заходи проти заболочування.

Для посадки беруть ємкість розміром не менше 30-40 л і висотою 30 см. 
Обов’язково треба переконатися, щоб отвори в нижній частині горщика були досить великі. При посадці використовують суміш садового ґрунту, піску і зрілого компосту, додавши суперфосфат і сечовину. Важливо забезпечити довгострокову поставку важливих поживних речовин до рослини – це впливає на врожайність.

Посадка

При кімнатному вирощуванні яблуні, її бажано посадити навесні. Деревце підбирають з одним стовбуром і відсутністю бічних гілок. Стовбур треба обрізати на рівні 
30 см, щоб вгорі залишилося 5-6 розвинених бруньок, інші підлягають видаленню.

Коріння у слаборослих дерев, щеплених на карликову підщепу, тонкі і ламкі, тому з ними треба поводитися бережно. Їх акуратно розкладають на дні контейнера і засипають ґрунтовою сумішшю. Після посадки злегка ущільнюють ґрунт і добре поливають молоду рослину. На дні горщика повинні бути передбачені зливні отвори, а також покладений тонкий шар гравію. Таким чином, заболочування, яке завдає шкоди яблуні, автоматично виключається.

По мірі зростання пагонів залишають 4 гілки, які розташовані спіралеподібно. Верхній пагін прив’язують до кілочка. При досягненні бічними гілками 20 см верхівку деревця треба прищипнути. До початку осені на гілці утворюється 2 відростка.

Лідируючий паросток не підлягає обрізці. Кут розбіжності між бічними гілками повинен бути в межах 120°. Таким чином, буде сформована рівностороння крона.

Оскільки коренева система яблуні відноситься до мичкуватого типу, вона прекрасно почуває себе в горщику досить великого розміру. Поливати яблуньки треба через день, з огляду на те, що кількість ґрунту в ємкості невелика.

Підживлення

Незважаючи на компактний розмір, яблуні в горщику також можуть давати дивно високий урожай плодів. Для підживлення доцільно приготувати таку суміш: 1 кг суперфосфату залити 3 л води, перемішати і помістити відстоюватися на 3 доби; в літрову банку насипають деревну золу і заливають також 
3 л води, додають 150 г сечовини, залишають на 3 доби. Після закінчення цього періоду вміст двох банок змішують.

Для підживлення треба взяти 
1 ст. ложку суміші на 1 л води.

Запилення

Оскільки в квартирі бджоли не живуть, як в природних умовах, треба буде застосувати штучне запилення. Запилювачем може виступати будь-яка з одночасно квітучих рослин. Також в крону можна прищепити живець, взятий від сорту-запилювача. Прищеплюють живець через рік після посадки деревця.

Яблунька взимку

Якщо яблуню висаджують як контейнерну рослину, необхідний відповідний зимовий захист. Хоча яблуні, посаджені в ґрунт витривалі, коріння в горщику можуть легко отримати шкоди від зимового холоду. Щоб цьому запобігти, діжку з рослиною добре утеплюють.

У період спокою уникайте місць з високим рівнем сонячного світла і пов’язаних з ними перепадів температур протягом зимового сезону. Це може потривожити рослину і розірвати кору.

Якщо солома або листя використовуються в якості зимового захисного шару, то навесні завжди слід звертати увагу на точку росту, яку необхідно звільнити від мульчі.

Пересадка і обрізка

Один раз на рік яблуньку пересаджують в ємкість більшого діаметру на 8 см. При пересадці землю повністю міняють. Діжку з деревцем кладуть в горизонтальне положення і акуратно виймають земляний ком з корінням. Ґрунт, що відслужив, знімають з корінців і підрівнюють їх. У діжки кладуть нову поживну ґрунтову суміш, розміщують в ній деревце і рясно поливають.

Обрізку проводять щороку, видаляють гілки, що ростуть всередину крони і виходять за межі балкона.

Експеримент із насіння

Беруть дозріле щільне насіння і піддають його стратифікації. Насіння змішують з тирсою, поливають і кладуть на нижню полицю холодильника. Як тільки з’являться маленькі корінці, їх виймають з холодильника, садять в діжку або будь-яку іншу ємкість.

Треба врахувати, що вирощене з насіння деревце не щеплене на карликову підщепу, тому не матиме обмежень у зростанні, що притаманно малорослим деревам.

Бажання виростити яблуню в горщику може стати невимовним задоволенням, спостерігаючи, як маленьке насіннячко виросте в справжнє деревце. Це хороший досвід, особливо для дітей, досвід пізнання і любові до природи. Адже не важливо, чи виросте з насіння плодоносне сортове дерево, або ж декоративне, що приносить гарні, але несмачні плоди, а можливо, вийде дичка з дрібними плодами, придатними тільки для компоту.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ