Хвороби смородини і аґрусу

Болезни смородины и крыжовника
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Розкажіть про основні хвороби смородини і аґрусу,
їх профілактику та боротьбу з ними:
в які терміни проводити обробки
і якими препаратами?
Л. П. ЧЕРКАСЬКО, м. Люботин Харківської обл.

Шановна Ларисо Петрівно! Однією з найпоширеніших хвороб є американська борошниста роса (АБР), вона ж сферотека. Це грибкове захворювання, яке уражає листя, стебла і плоди рослини. Спори грибка зимують на уражених пагонах і опалому листі. Розвитку захворюванню сприяє волога погода протягом вегетаційного періоду. Зараження рослин АБР відбувається навесні, пізніше на пагонах, листках і плодах утворюється борошнистий наліт (звідки і назва хвороби). Рослини пригнічуються, погано ростуть, плоди обсипаються, а ті, що залишилися – тріскаються, стають неїстівними.

В якості профілактики сферотеки в кінці вегетаційного періоду вирізують всі старі та уражені хворобою гілки, щоб кущ добре освітлювався і провітрювався. Крім того, ранньою весною, до розпускання бруньок, проводять профілактичні обприскування спеціальними препаратами проти сферотеки.

Крім американської борошнистої роси, аґрус і смородина уражаються й іншими грибковими хворобами, які зовні можна визначити за різними ураженнями листя – плямистістю. Це може бути антракноз, септоріоз, бокальчаста іржа та інші. Методи боротьби і профілактики схожі з боротьбою проти АБР.

Останнім часом відзначаються масові ураження даних культур (особливо чорної смородини) вертицильозним і фузаріозним в’яненням (часто між цими збудниками не виділяють відмінностей, оскільки їх симптоми подібні). Це теж грибкові захворювання, збудник яких (спори) знаходиться в ґрунті.

На даний час ефективних методів лікування цього захворювання немає, в якості профілактики не зайвим буде полив під корінь після посадки саджанця розчином фунгіциду (Фундазол, Топсин та ін).

Мучнистая роса на ягодах крыжовника.
Борошниста роса на ягодах аґрусу.

Крім захворювань, смородину і аґрус можуть уражати і різні шкідники: комахи, кліщі. Найбільш часто зустрічається шкідником є попелиця. Її можна виявити на всіх видах смородини і аґрусу у вигляді скручених молодих верхівок і пагонів з листям. Це так звана – пагонова попелиця.

Також буває галова попелиця, яка найчастіше зустрічається на червоній і білій смородині. Зовні присутність галової попелиці проявляється у вигляді здуття на поверхні листків порічки. Побороти її нескладно, достатньо при перших проявах попелиці обробляти рослину одним з відповідних інсектицидів, їх зараз у продажу досить багато.

В якості профілактики необхідно вчасно прополювати бур’яни, на яких в першу чергу може з’являтися попелиця, також переносниками цього шкідника з однієї рослини на іншу є бурі мурахи. Вони використовують попелиць як «дійних корів», харчуються їх виділеннями.

Смородиновий бруньковий кліщ поселяється всередині, пошкоджує бруньки чорної смородини.

При масовому зараженні значно зменшується урожай, тому що заражені бруньки всихають. В якості заходів боротьби використовуються системні інсектоакарициди, які можуть проникати всередину рослини і знищувати шкідника. Також можна підібрати сорти смородини, які не уражаються бруньковим кліщем.

Павутинний кліщ паразитує на листках смородини (особливо чорної) і аґрусу. Через крихітні розміри шкідника його виявлення відбувається за слідами життєдіяльності – на поверхні листя з’являються світлі цятки. При масовому ураженні ці плями зливаються, листя засихає, обсипається – чим послаблює рослини. При появі павутинного кліща рослину необхідно обробити препаратами проти кліщів (акарицидами).

На смородині і аґрусі іноді зустрічаються різного виду пильщики, п’ядуни, міль. У даних шкідників шкода наноситься не самими комахами, а їх личинками. При виявленні осередків шкідників застосуйте інсектициди. Зазвичай при обробці рослини проти попелиці, паралельно знищуються й інші шкідники.

Вертициллезное увядание смородины.
Вертицильозне в’янення смородини.

У висновку коротко розповім про хімічні та біологічні препарати.

Інсектициди незалежно від шляхів, якими проникають в організм комахи, діляться на контактні та системні, що застосовуються в наших випадках.

Системні, або внутрішньорослинні, інсектициди вбираються через коріння і листя, переміщуються по судинній системі рослини з поживними речовинами і роблять її отруйною для паразитуючих комах.

Контактні інсектициди, що проникають в організм комахи через шкірні покриви. Вони використовуються для «екстреного» придушення осередків шкідників.

При виборі інсектицидів звертайте увагу на спектр знищення шкідників, а також на клас небезпеки (токсичності). Бажано вибирати 3 (помірно небезпечні), 4 клас (малонебезпечні).

Біопрепарати діляться на три групи.

  • Бактеріальні – виробляються на основі різних видів бактерій, застосовуються для боротьби з шкідниками.
  • Грибкові – основним компонентом є грибки-ентомопатогени з широким спектром дії проти шкідників і мікроби-антагоністи і гіперпаразит, специфіка яких використана в боротьбі проти хвороб;
  • Вірусні – виготовляються на основі ентомопатогенних вірусів. Найвища специфічність цієї групи біопрепаратів обумовлює їх виборчу дію переважно на одного шкідника.
  • Фунгіциди – це хімічні препарати, спрямовані для боротьби з грибковими захворюваннями.
  • Акарициди – хімічні препарати, що знищують кліща. Бувають двох видів: специфічні – знищують тільки кліщів; інсектоакарициди – знищують і комах, і кліщів.

Обробку цими препаратами рекомендовано проводити в суху безвітряну погоду вранці (після висихання роси), або ввечері до її утворення. Дотримуйтеся заходів безпеки!

Олександр БОБИР,
м. Миргород Полтавської обл.
Фото Дениса ТЕРЕНТЬЄВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ