Бонсай. Сад в обмеженому просторі

Бонсай. Сад в ограниченном пространстве
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Купуємо 
мініатюрне деревце
  2. Створюємо диво-сад
  3. Хвойні дерева 
у японському мотиві
  4. Поєднання бонсай 
з навколишнім простором

Рослини використовуються економно, вони ретельно підбираються: ви ніколи не побачите пишних квіткових бордюрів або сукулентів в садово-парковій культурі бонсай. В останні роки садівники-любителі все частіше формують садовий простір в японському стилі і це виправдано – бонсай ще довгі роки залишиться модним і перспективним напрямком в ландшафтному дизайні.

Бонсай практично не відрізняється від традиційного саду, до нього застосовуються ті ж методи догляду: щеплення, обрізка, прищипування. Але сад в стилі бонсай відрізняється від звичайного не тільки формою, але і висотою дерев.

Важлива умова – вони повинні рости обов’язково в горщику. Висота рослин варіюється від 5 см до 1,2 м. Якщо у вас невелика садова ділянка, то на обмеженому просторі можна створити мікроландшафт з використанням мініатюрних дерев. Для формування бонсай використовують фікус Бенджаміна, мальпігію багряну, кедр атласький, ялівець, сосну.

Купуємо 
мініатюрне деревце

Маючи можливість і бажання, можна придбати сформовану рослину в садовому центрі. Але придбане деревце необхідно пересадити, тому що воно вирощене в промисловому ґрунті. Рослину виймають, відмерле коріння видаляють, поміщають в горщик з дренажними отворами і новим ґрунтом, рясно поливають. Поверхню можна присипати галькою. Мініатюрні дерева вимагають особливої турботи і уваги: полив, підживлення, обрізка, пересадка.

Створюємо диво-сад

Мистецтво мініатюризації вийшло за рамки вирощування рослин тільки в горщиках. Зараз намітилася модна тенденція формування саду в культурі бонсай у відкритому ґрунті. Можна створити «сад душі» на своїй присадибній ділянці, застосовуючи певні правила обрізки і використовуючи прийоми розтяжки гілок в потрібному напрямку.

Використовувати в такому саду можна вже наявні дерева будь-якого віку і виду. За кілька років формуючої обрізки навіть стара груша може стати привабливим незвичайним деревом в східному стилі. Тому, якщо у вас в саду є старі дерева, які давно перестали давати гідний урожай і псують зовнішній вигляд саду, не поспішайте їх прибирати – з них вийдуть гарні компактні дерева в стилі бонсай.

Необхідно зрізати всі дрібні гілочки в нижній частині крони – стовбур дерева повинен добре проглядатися. Потім необхідно обрізати верхівку дерева паралельно рівню землі. Ці дії необхідно робити щорічно, і через кілька років крона у верхній частині зміниться і стане густою, немов шапка.

Хвойні дерева 
у японському мотиві

Сад, прикрашений хвойними рослинами в стилі бонсай, дуже ефектно виглядає, але створювати його набагато довше, ніж сад-бонсай з плодових дерев. Для цього підійде звичайна гірська сосна, яку можна з легкістю придбати в садових магазинах або ж використати старе дерево, яке набуло вже не такого декоративного вигляду, як вам би хотілося.

Для формування бонсай з дорослого хвойного дерева необхідно вибрати кілька гілок, які зможуть утворити красивий силует, а інші гілки вирізують. Коли ж бруньки рушать в ріст, то на початку літа необхідно їх прищепити, залишивши до 2 см. На наступний рік у верхній частині крони утворюється багато нових бруньок, які і дадуть старт новій кроні у формі хмари.

Таку ж трансформацію можна провести і з сосною звичайною, тільки при формуванні необхідно буде зафіксувати гілки в горизонтальному положенні, натягнувши мотузку або підвісивши вантажі. Сосни не закладають бруньки на здерев’янілих пагонах, тому прищипувати необхідно тільки свічки-пагони цього року.

Ці два види сосни – одні з найбільш підходящих для формування стилю бонсай з хвойних – вони стійкі до вітру, морозу та інших суворих погодних умов.

Створити ексклюзивну і незвичайну рослину також можна з модрини європейської, тиса гострого, кипарисовика горохоплідного, ялини, ялівцю – ці рослини прекрасно піддаються формуванню крони стрижкою. Для створення бонсай-мотивів у саду підійдуть не тільки хвойні і плодові дерева, але і листяні, такі як клени, дуби, глоди, оскільки вони без проблем переносять формування.

Також для прискорення створення бонсай-саду багатоярусних рослин можна прищепити на високорослу підщепу (сосни або ялини) живці карликових хвойних дерев. Такі дерева не потребують подальшого прищипування.

Поєднання бонсай 
з навколишнім простором

Дуже важливо не тільки сформувати дерева в стилі бонсай, але і декорувати сад японськими «деталями». Для цього доведеться подбати про навколишній простір: відсунути грядки і недоглянуті куточки ділянки. Бонсай прекрасно поєднується зі спіреєю, барбарисом, дереном. Всі ці рослини теж вимагають регулярної стрижки, яка їм надає обтічної форми.

Буде виграшним кроком додати в сад рослини, які схожі з рослинами, що ростуть в Країні висхідного сонця. Використовуйте ломикамінь, моховіт, азореллу, астильбу. Утримайтеся від фарбування дерев’яних лавок, огорож, воріт, альтанок або інших садових споруд – все повинно бути в природних тонах. Як виняток може послужити невеликий місток – пофарбуйте його червоно-помаранчевим кольором, а зверху покрийте лаком. Яскраві кольори використовують економно, і то лише для створення органічних акцентів в садових композиціях.

Також не рекомендується об’єднувати разом кілька нестандартних елементів, наприклад, місток і великий валун. В бонсай не використовують пластикові, гіпсові фігури, вазони та інші елементи дизайну. Перед створенням саду в стилі бонсай слід підготувати ґрунт або вивчити його склад на ділянці. Необхідно ретельно відібрати рослини, можливо доведеться в різних куточках саду створити неоднаковий ґрунтовий рівень рН. Не висаджуйте поруч кислотолюбні рослини з тими, які полюбляють лужний ґрунт.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ