Муларди – ідеальні птахи для домашнього подвір’я

Муларды - идеальные птицы для домашнего подворья
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Готуємо приміщення
  2. Раціон годування
  3. Профілактика захворювань

Муларди – міжвидовий гібрид, отриманий при схрещуванні селезнів мускусних качок з домашніми качками порід Пекінська біла, Руанська, Біла альє. Вони швидко ростуть – за розмірами і темпами набору ваги значно випереджають своїх батьків. За 2-3 місяці птах набирає до 3,5-4 кг живої ваги, а при більш тривалому вирощуванні їх маса досягає 7 кг, причому різниця між селезнем і качкою становить всього 500 г.

Як і більшість міжвидових гібридів, муларди безплідні, їх використовують виключно на м’ясо. Тому для утримання цих качок не потрібно будувати капітального теплого пташника, досить полегшеного літнього варіанту.

Каченят на відгодівлю купують, як правило, в кінці квітня-на початку травня. Забій птиці проводять на 60-65-й день. Далі тримати мулардів недоцільно. У віці 70 днів у них починається сезонна линька: птах худне, на тілі з’являються «пеньки», вищипнути які без пошкодження шкіри, не вдасться. Тому забивати в період линьки птицю не рекомендують. Якщо з якихось причин не встигли забити качок вчасно, доведеться тримати ще 2 місяці, поки вони повністю не полиняють, а це додаткові витрати, та й м’ясо у дорослих качок більш жорстке порівняно з молодняком.

Готуємо приміщення

Перед покупкою каченят обов’язково приведіть в порядок пташник: відремонтуйте, помийте, продезінфікуйте, стелю і стіни побіліть негашеним вапном. Для дезінфекції приміщення можна використовувати будь-які препарати, дозволені в Україні (Віркон, Віроцид, Септодор Форте та ін.). Можна також використовувати однохлористий йод.

У приміщенні для каченят має бути світло, тепло і сухо, забезпечений хороший повітрообмін. Світло може бути як природним, так і штучним, але при природному освітленні птиці швидше ростуть.

На підлозі повинна бути чиста, суха підстилка – сіно, тирса, подрібнена солома. Підстилку змінюють по мірі необхідності, не допускаючи її надмірного забруднення залишками корму і екскрементами.

Розміщувати в приміщенні каченят у віці до 14 днів потрібно з розрахунку 20-25 голів на 1 кв. м. Починаючи з 14-го дня щільність посадки слід зменшити до 14 голів на 1 кв. м. В місячному віці на 1 кв. м можна утримувати вже не більше 8 каченят. З двомісячного віку щільність посадки каченят не повинна перевищувати 3,5 голів на 1 кв. м підлоги.

Пташник необхідно обладнати годівницями і поїлками, найкраще, якщо це будуть ніпельні поїлки. Поїлки та годівниці слід ретельно вимити, використовуючи харчову соду, миючі засоби для миття посуду або ж гірчицю, і після цього добре промити чистою водою.

У приміщенні треба передбачити джерело тепла, тому що до 30-денного віку пташенята потребують додаткового обігріву. У перші 10 днів температура в пташнику повинна бути 28-32°С, а потім її поступово до 14 дня життя знижують до 23-26°С, а в період з 20-го до 30-го дня – до 18-22°С. З 30-го дня каченята вже не дуже бояться холоду і їм для нормального росту і розвитку достатньо, щоб температури навколишнього середовища не опускалася нижче 16°С.

Пташник повинен обов’язково мати вольєр для вигулу. Його плануємо з розрахунку 1 кв. м на одну голову. Щоб птах не перегрівався на сонечку і не мокнув під дощем, вольєр бажано обладнати навісом. Майданчик слід посипати чистим піском, найкраще великим річковим – 
каченята із задоволенням в ньому риються, шукаючи там личинок, що залишилися, павучків та іншу дрібницю.

Качки водолюбні птахи, і у них постійно повинен бути доступ до свіжої питної води. У перші 5 днів життя для каченят краще, якщо це буде кип’ячена, злегка підігріта вода (ледь тепла). В подальшому можна використовувати звичайну чисту питну воду кімнатної температури.

Дуже добре, якщо поруч з пташником є відкриті водойми. Випускати каченят до них можна вже з місячного віку. При теплій і сухій погоді вони проводять на водоймі практично цілий день, із задоволенням купаються, поїдаючи ряску і водних мешканців. Разом з тим, муларди досить легко переносять відсутність відкритих водойм (в цьому вони схожі на мускусних качок), для купання їм достатньо невеликих ємкостей з чистою водою (корито, дитяча ванночка та ін.).

Раціон годування

Муларди відрізняються відмінним апетитом. Вони швидко ростуть і вимагають великої кількості поживних речовин. До 10-денного віку каченят потрібно годувати не менше 8 разів на добу. Потім переходимо на 6-разове харчування, двомісячних каченят можна годувати вже 5 разів на добу.

Найпростіший і оптимальний варіант годування – спеціальний комбікорм. Починаючи з добового віку до 10 днів, даємо стартовий комбікорм, потім переходимо на комбікорм для дорослої птиці і в кінці відгодівлі переводимо качок на комбікорм фініш.

Але так як комбікорм досить дорогий, багато птахівників зупиняються на комбінованому годуванні: перший місяць годують комбікормом, а потім поступово переводять на корми домашнього приготування. Муларди всеїдні, так що при годуванні можна використовувати практично все, що є в будинку і росте на городі: пшоно, кукурудзу, пшеницю, буряк, кабачки, траву. В корм можна підмішувати борошно, коренеплоди. Якщо поруч є водойма, можна додавати в їжу ряску. Овочі краще посікти і обваляти в борошні. Овочі і крупу качкам не варять – це засмічує птиці шлунок.

Але при цьому раціон каченят повинен бути збалансований, а переважати там повинен комбікорм або ж поживні суміші на основі зерна. Наприклад, для місячних мулардів відмінно підходить зернова суміш, що складається з 2 частин меленої кукурудзи і 1 частини меленої пшениці, з додаванням м’ясо-кісткового борошна (до 7% від загальної кількості суміші) і вітамінно-мінерального комплексу (Кальфостонік, Трикальційфосфат, Кальцевіт та ін.). Можна в зернову суміш додати макуху, сухі відвійки, рибне борошно, кормові дріжджі. Для більш старших каченят в зернову суміш у невеликій кількості (до 10% від загальної кількості суміші) можна вводити подрібнений ячмінь.

Качкам обов’язково дають мінеральні добавки: крейда, вапняк, черепашник, гравій та ін. Кальцієвмісні добавки необхідні для правильної роботи травної системи качок. Крім того, це хороша профілактика проти кальцієвого голодування.

Деякі господарі дотримуються думки, що каченята, які мають вільний вигул, знайдуть самі собі прожиток і не треба втручатися в природний процес. Дійсно, швидше за все, невибагливі муларди виживуть і в таких спартанських умовах, але, природно, що до двох місяців вони не наберуть вагу 3,5-4 кг, та і якість м’яса буде вже не та. Це буде той самий «синій птах» – предмет жартів сатириків радянських часів. Так що у кожного птахівника є альтернатива: безтурботне життя або якісне м’ясо.

Профілактика захворювань

Муларди, як і всі інші качки, схильні до ряду бактеріальних, вірусних і грибкових інфекцій. Тому для попередження захворюваності і падежу каченят необхідно провести ряд ветеринарно-профілактичних заходів.

Тетяна ТКАЧ, заступник начальника, завідувач відділу лікувальної та лікувально-профілактичної роботи Чернігівської обласної державної лікарні ветеринарної медицини рекомендує наступну схему випоювання каченят. Ця схема підійде і для випоювання каченят будь-яких порід, курчат і гусят:

1-4-й день – профілактика бактеріальних інфекцій. Молодняку дають один з оральних препаратів: Енрофлоксин-К 10%, Байтрил 10%, Інтерфлокс, Енроксил 10%. Розчин для випоювання готують з розрахунку 0,5 мл препарату на 1 л чистої кип’яченої води кімнатної температури. Випоюємо щодня протягом перших п’яти днів.

З 5 по 10-й день проводимо профілактичну вітамінізацію. Випоюємо молодняк одним з вітамінних комплексів: Чіктонік – 1 мл на 1 л води, Нутрил Se – 1 г на 2 л води, Інтровіт А+Орал – 1 мл на 2 л води. Воду беремо кип’ячену, кімнатної температури. Можна також вітамінні комплекси додавати в корм.

На 13-14-й день проводимо профілактику кокцидіозу. Використовуємо на вибір препарати Байкокс 2,5% – 
1 мл на 1 л води, Солікокс – 2 мл на 1 л води, Ампроліум 22% (13-15 день) – 1,4 г на 1 л води, 1 пакет 
(10 г) на 7 л води. Випоюємо протягом 2-3 днів.

На 20-22-й день проводимо повторну профілактику антибіотиками. У профілактичних цілях птиці даємо один з антибіотиків: Амоксицилін 10% – 1 г на 2 л води, Фарматил 10% – 
1 г на 2 л води, Доксин -200 – 1 г на 1 л води. Антибіотиками випоюємо 4-5 днів, так само, як і в перший раз.

24-26-й день – профілактика хвороб, що викликаються найпростішими. Для цього використовуємо Метронізол-К – 3 г на 1 л води, випоювання проводимо одноразово.

Також бажано пропоїти каченят препаратом Гепатонік. Його використовуємо для підвищення загальної резистентності організму, стимуляції обміну речовин, прискорення росту, стимуляції процесів травлення і підвищення засвоюваності поживних речовин корму.

Препарат даємо каченятам з 15 по 19 день і з 27 по 31 день у дозі 1-2 мл на 1 л води. Терміни випоювання Гепатоніком можна трохи змістити, наприклад друге випоювання провести в півторамісячному віці.

При цьому необхідно пам’ятати, що випоювання препаратами повинно завершитися не пізніше, ніж за 10 днів до забою качок.

Олена КОТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ