Лоза спить, прохання не турбувати

Лоза спит, просьба не беспокоить
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Оптимальні умови для сну
  2. Захищаємо від морозів і проводимо снігозатримання

Кущі винограду після листопада занурюються в період зимового спокою. Зовні здається, що всі життєві процеси в них припиняються, але насправді в тканинах тривають, хоча і в більш повільному темпі, складні біохімічні реакції, процеси дихання і підтримки водного балансу в клітинах. В такому стані кущ буде перебувати до початку сокоруху.

У бруньках винограду з ранньої осені синтезуються інгібітори, що гальмують ріст. Тому восени і на початку зими бруньки, навіть перебуваючи в сприятливих температурних умовах і при достатній вологості, не розвиваються. Ця фаза називається періодом глибокого спокою бруньок.

При зниженні температури до -2-5°С починається другий етап гарту, під час якого клітини лози зневоднюються, в них відбуваються процеси, які перешкоджають проникненню в них кристаликів льоду, що утворилися в міжклітинному просторі. Ідеально, якщо другий етап гарту тривав 12-16 днів. За цей час виноград встигає повністю підготуватися до впливу низьких температур.

Для благополучної зимівлі дуже важливо, щоб зниження температури проходило поступово. Навіть незначне (до -10°С), але різке похолодання може примести до вимерзання вічок.

Морозостійкість коренів винограду ще нижче, ніж його наземної частини. Це пояснюється тим, що коріння не здатне загартовуватися в тій мірі, що і наземні органи. Тому дуже важливо своєчасно утеплювати кущі винограду, забезпечуючи їм сприятливі умови для зимівлі, щоб вони і не вимерзли, і не прокинулися передчасно.

Оптимальні умови для сну

Надмірне підвищення температури в укритті призводить до зниження загартованості рослини, а якщо раптово температура знизиться, кущ буде неготовий до морозів і може загинути навіть під укриттям. Якщо відлига затягнулася, висока температура може привести до передчасного пробудження бруньок і подальшої їх загибелі при зниженні температури.

Крім того, при високих температурах в укритті виноград підпріває, з’являються грибкові захворювання.

Якщо при укритті винограду застосовувався повітряно-сухий спосіб (тунелі над покладеною на землю лозою, вкриті 2-3 шарами плівки), при настанні позитивних температур виноград корисно провітрювати. Якщо ряди короткі, досить підняти покривний матеріал з торців тунелів. Якщо ряди довгі, піднімаємо покривний матеріал через кожні 10 м, щоб вийшли вентиляційні отвори. Коли температура опускається нижче -5°С, укриття опускаємо.

Для таких невеликих вентиляційних отворів добре підходять пластикові пляшки, обрізані з одного боку. Потрібно тільки дивитися, щоб надалі вони не виявилися повністю засипаними снігом. Якщо використовувати лутрасил, спанбонд або інший дихаючий укривний матеріал, необхідність в таких вентиляційних отворах відпадає, так як конденсат вільно випаровується через пори цього матеріалФу.

Буває, що температура зовні виявляється вище, ніж під укриттям. В цьому випадку торці тунелів краще прикрити, щоб запобігти потраплянню теплого повітря під укриття.

При укритті лози землею коливання температури не так помітні, і після закапування лози можна спокійно чекати весни, не піклуючись про провітрювання лози під час відлиг.

Якщо стоїть суха погода, при позитивних температурах продовжують проводити вологозарядкові поливи, які забезпечать додатковий запас вологи в ґрунті, знизять вірогідність промерзання ґрунту під укриттям і захистять кореневу систему при значному зниженні температури.

Найсильніші пошкодження кореневої системи спостерігаються при одночасному впливі трьох факторів: сильних морозів, відсутності снігу і сухості ґрунту.

Водночас не можна надмірно перезволожувати ґрунт, особливо, якщо очікуються сильні морози. При надмірному зволоженні ґрунту у лози можуть пошкоджуватися вічка, особливо це нерідко відбувається при частій зміні відлиг і морозів.

Захищаємо від морозів і проводимо снігозатримання

Якщо, навпаки, грянули морози і немає снігу, виноград бажано додатково утеплити. Особливо уважно слід стежити за тим, наскільки надійно укрита шкілка для дорощування саджанців. При необхідності слід збільшити шар утеплювального матеріалу.

Якщо пішов сніг, його необхідно утримати на винограднику, так як це – 
найкращий утеплюючий матеріал: кожен сантиметр снігового укриття підвищує температуру під укриттям приблизно на 1 градус. Якщо висота снігового покриву становить 50-
60 см, температура під ним виявиться не нижче 0°С.

Для снігозатримання на укриття накладають ялинове гілля, солому, тирсу. Але часто цього виявляється мало, сильні вітри видувають сніг з ділянки.

Про снігозатримання слід подумати ще на етапі розбивки виноградника. Плануючи посадки, для рівномірного розподілу снігу по ділянці бажано передбачити посадку захисних смуг з дерев і чагарників через кожні 10 рядів винограду. В якості таких смуг можна посадити ряди морозостійкого неукривного винограду.

Якщо таких захисних смуг немає, доводиться ставити снігозатримуючі щити. Їх роблять з дощок, очерету, хмизу або лози. Розміри щита – 1,5х1,5 м. Розставляють щити рядами уздовж шпалери і кріплять до неї. Відстань між рядами щитів беруть 10-12 м, тобто ряд щитів ставлять через 3-5 рядів винограду, в залежності від продування ділянки. Відстань між щитами в ряду – 1,5 м. При нестачі щитів можна просто обплести шпалеру обрізками лози, стеблами кукурудзи, соняшника, гіллям і т. п.

Слід пам’ятати, що сніг не тільки захищає від морозу. Будучи прекрасним теплоізолятором, достатній шар снігу допоможе вберегти лозу від передчасного прогрівання під час зимових відлиг. Крім того, при таненні навесні сніг стане істотним додатковим джерелом вологи.

Єлизавета МАРТОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ