Тубероза подарує запах французьких парфумів

Тубероза, або поліантес бульбоносний
Реклама

Тубероза, або поліантес бульбоносний – багаторічна трав’яниста бульбоносна рослина з родини амарилісових. Квітникарі цінують цю квітку за чудовий аромат в період цвітіння, що нагадує запах французьких парфумів, який змінюється протягом дня залежно від активності сонця і вологості повітря. На стрункому квітконосі висотою до 1 м буває більше 30 попарно розташованих махрових біло-рожевих квіток. Пелюстки туберози мають досить щільну текстуру і зовні схожі на воскові або порцелянові. Недарма на батьківщині, в Мексиці, її називають Кам’яною квіткою, в Китаї – Вечірнім запашним нефритом, у В’єтнамі – Благородною. Тубероза чудово прижилася в різних регіонах України як у відкритому ґрунті, який добре прогріваються навесні, так і в тепличних укриттях, і навіть в кімнаті.

Агротехніка

Для доброго росту потрібен дренований родючий ґрунт. У суглинковий ґрунт необхідно додати пісок і трохи перегною. Сходи з’являються через 1-1,5 місяця, в залежності від погодних умов і вологості ґрунту. Щоб отримати якісне зрізання туберози, бульби висаджують на глибину 2-3 см на відстані 5 см одна від одної.

Перед посадкою, в квітні, бульби сортуються за розмірами. Чим крупніша – 4-5 см в діаметрі – бульба, тим раніше вона зацвіте. Після раннього цвітіння до осені встигає утворитися поросль, яка формує повноцінних діток. Окремі екземпляри, отримані з дітки, можуть зацвісти в рік посадки.

У період вегетації рослини можна підживлювати нітроамофоскою. А ось висококонцентровані азотні добрива краще не використовувати, оскільки рослини при цьому витягуються і слабо цвітуть.

Цвітіння триває досить довго, спочатку в’януть нижні, потім верхні квітки. Кожна з них зберігає свою декоративність і аромат 3-4 дні, а суцвіття в цілому – близько трьох тижнів. Життя зрізаної туберози можна продовжити, додавши на 1 л води столову ложку оцту.

Посаджені в квітні туберози при нормальному розвитку цвітуть з липня по жовтень. Якщо перед заморозками їх акуратно з грудкою землі викопати і помістити в горщики, то в світлих кімнатах і оранжереях цвітіння триватиме до січня.

Бульби туберози зазвичай визрівають до кінця вересня. Викопувати їх краще після перших заморозків. При прибиранні спочатку потрібно підкопати кореневу систему. Потім рослину витягнути з землі та обережно обтрусити залишки ґрунту. Просушивши кілька днів, необхідно обрізати листя і коріння і відправити бульби на зимове зберігання в прохолодне приміщення.

Дітки можна відокремлювати від цибулини тільки навесні, перед посадкою, щоб запобігти втраті вологи через ранову поверхню.

Тубероза рідко страждає від основних шкідників культур відкритого ґрунту. Багаторічними спостереженнями встановлено, що тубероза служить прекрасним попередником для багатьох квіткових і овочевих культур – на ділянці, де росла тубероза, не зустрічається шкідник дротяник.

Посадіть у своєму саду туберозу, і впродовж всього літа ви будете зачаровані її прекрасним ароматом.

Зоя Василівна ПРОТАСОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ