Осіння посадка саду: особливості та переваги

Осенняя посадка сада: особенности и преимущества
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Що посадити
  2. Секрети осінньої посадки

Досить часто садівники сперечаються про те, коли краще садити дерева – навесні або восени. Вагомих аргументів вистачає у прихильників обох позицій. Тому кожен вирішує для себе сам. Головне, все зробити правильно, з урахуванням сезонних особливостей.

Осінь – не лише час підготовки природи до сну, але і відмінний період спокійно, без поспіху оновити свій сад. Це дасть можливість вивільнити час і сили для інших весняних турбот, яких завжди предостатньо.

Незаперечним аргументом на користь осінньої посадки є великий асортимент посадкового матеріалу. Саме восени ним рясніють ринки і магазини. І ціна більш доступна, ніж навесні. Нерідко на саджанці можна побачити плоди, які свідчать про сорт.

Важливо, що осіння волога і прохолода забезпечать саджанцю комфортні умови для проживання. Зазвичай достатньо одного поливу під час посадки. До того ж до весни заживають травми, отримані рослиною під час пересаджування. Саджанці швидше вкорінюються, так як їм не доводиться витрачати сили на вегетацію.

Висаджені восени деревця зазвичай більш загартовані і навесні швидко йдуть в ріст. Раніше починають плодоносити. Цікаво, але деякі садівники відзначають, що дерева, висаджені напередодні зими, приносять більші плоди.

Перевага осінньої посадки кущів в тому, що вже наступного літа вони дадуть урожай. Так само, як у висаджених восени дерев, у них буде більш розвинена коренева система. А навесні, з початком сокоруху, активно піде в ріст наземна частина.

Звичайно, є і протипоказання для осінньої посадки. Зокрема – прогнозована сувора зима. Не варто висаджувати напередодні холодів південні культури – персики, абрикоси, черешню. Не любить підзимової посадки і горіх.

Що посадити

У цей період можна садити яблуні, груші, айву, холодостійкі сорти слив, шовковицю, горобину. Висаджувати всі види смородини, шипшину, жимолость, аґрус, глід, барбарис. Можна збагатити сад декоративними рослинами, які його прикрасять або створять живопліт – самшит, чубушник, сніжноягідник та інші культури.

Рекомендується вибирати холодостійкі сорти. Хоча це не є обов’язковою умовою. Більш важливо, щоб у дерева було 2-3 тижні на вкорінення. У цей період середньодобова температура не повинна опускалася нижче 4°С. В цей час крона не зростає, але коренева система збільшується.

Секрети осінньої посадки

Проводити її слід після листопада, коли дерева увійшли в стан спокою. Це жовтень-листопад, в залежності від кліматичних умов. Головне, щоб до стійких холодів залишалося не менше 2 тижнів.

Дуже важливо вибрати якісний посадковий матеріал. У саджанця повинна бути добре розвинена коренева система. Особливу увагу слід приділити дрібним корінцям. Саме через них будуть всмоктуватися поживні речовини. Стовбур деревця повинен бути гладким, без пошкоджень, тріщин, наростів. Висотою – 1,5-2 м, діаметр стовбура – не менше 1 см. Бажано брати саджанці 1-2-річні. Старші за віком рослини гірше приживаються і більш схильні до захворювань.

Біля коренів повинна бути велика грудка землі. Без неї корінці можуть пересохнути і рослина не приживеться. Кореням досить побути на відкритому повітрі близько 2 годин, щоб вони засохли і загинули. Добре купувати саджанці, що ростуть в спеціальних контейнерах.

Найкраще зупинити свій вибір на районованих сортах. Вони адаптовані до місцевих кліматичних умов, тому швидше приживуться і легше перенесуть зиму.

Діаметр ями має бути 1-1,25 м. Нерідко трапляється так, що саджанець взявся і пішов у ріст, але через деякий час починає чахнути і пропадає. Причина в тому, що його коріння, пройшовши пухкий ґрунт, який знаходиться в посадковій ямі, впирається в твердий ґрунт за її межами. Особливо часто таке відбувається на важких глинистих землях. Тому яма повинна бути ширше, ніж діаметр кореня.

Глибина посадкової ями – близько 0,5-0,6 м. В залежності від розміру кореневої системи рослини. Якщо ґрунт піщаний, можна поглибити яму до 0,75-1 м. Коренева шийка саджанця повинна підніматися на 4-5 см над рівнем ґрунту. Якщо ґрунтові води знаходяться високо і є небезпека, що взимку корені саджанця опиняться в крижаній воді, можна посадити його в насипний пагорб.

Перед посадкою потрібно видалити пошкоджене коріння рослини до здорової тканини. Коріння саджанця треба розрівняти, щоб воно не загиналося до верху. Землю слід насипати поступово, обережно ущільнюючи її ногою. Молоді деревця потребують щедрого поливу – не менше 3 відер на один саджанець, 1 відро – на кущ смородини або іншої ягідної культури.

У посадкову яму для деревця бажано внести 1 відро компосту або перегною, 100-150 г суперфосфату і 50 г селітри. Добриво треба змішати з землею, викопаною з ями. Під ягідний кущ досить 0,5 відра компосту і по 50 г суперфосфату і селітри.

Як тільки почне холоднішати, ґрунт навколо стовбура рекомендується замульчувати органікою на 10-15 см. Відразу після посадки можна покласти шар мульчі товщиною близько 5 см, щоб коріння саджанця не випрівало. В якості мульчі добре використовувати садовий компост, торф, перепрілий гній з соломою, тирсу. Це вбереже молоді деревця від морозів. Особливо, якщо висаджені теплолюбні культури.

Щоб захистити молоде деревце від ризику бути зламаним під рясним снігом, потрібно взяти дерев’яні жердини, рейки або палиці і створити стійку опору, що нагадує триногу. Розташувати її поруч з саджанцем. Акуратно зібрати, зв’язати шнуром гілки рослини і закріпити до вершини опори. Бічні гілочки, що стирчать, також примотати до споруди. Навесні деревце потрібно розв’язати, щоб не заважати його росту.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ