Неінфекційні хвороби помідорів

Растрескивание плодов
Растрескивание плодов
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Нерівномірне забарвлення плодів (плямистість)
 2. Сонячний опік
 3. Зупинка розвитку плодів
 4. Опадання квіток
 5. Плоди, зелені біля основи
 6. Розтріскування плодів
 7. Скручування листя

Захворювання у томатів нерідко виникають через інфекційні хвороби. Але частіше поганий стан рослин і їх плодів пов’язують з несприятливими факторами навколишнього середовища і неналежним доглядом. Саме через останні томати і стають слабкими, починають хворіти.

Нерівномірне забарвлення плодів (плямистість)

Плямистість виявляється наявністю на вже зрілих плодах жовтих, жовто-зелених і оранжевих плям, які роблять в місцях утворення плід твердим. Серед причин можна виділити нестачу кальцію, який формується в процесі неправильного вирощування томата. Крім цього, плямистість може стати причиною підвищеної температури повітря, перегріву плода.

Якщо ви вирощуєте томати в теплиці, то важливо, щоб стекла приміщення були покриті складом, який не допускає нагрів рослин через попадання на них прямих сонячних променів. Температура повітря в теплиці не повинна перевищувати 26°С. Не забувайте вчасно поливати томати, а також підживлювати їх калійними добривами.

Сонячний опік

Якщо рослини томатів надмірно оголені і плоди виставлені сонця, то прямі сонячні промені на їх поверхні можуть викликати опік. Шкірка плода при цьому блідне і твердіє. А якщо настає вологий період, уражені ділянки починають гнити.

Особливо сильно страждають від сонячних опіків найсмачніші – великоплідні сорти томатів з ніжною шкіркою. Тоді як тугошкірі щільні плоди до опіків несхильні навіть при тривалому впливі на них сонця.

Також може виникнути опік листя, при якому воно висихає. Це призводить до малої облиствленості рослини.

Варто дотримуватися заходів попередження хвороби:

 • в теплицях обробляти спецскладом скло;
 • вчасно поливати рослини;
 • підтримувати необхідний рівень вологи;
 • не обприскувати томати в середині дня;
 • у відкритому ґрунті варто вміло пасинкувати рослини, залишаючи плоди прикритими листям;
 • на півдні країни застосовують притіняючі сітки та інші укриття, щоб створити сприятливі умови.

Зупинка розвитку плодів

Під впливом високої температури, а також через сильне сухе повітря в період формування плоду у молодих томатів весь процес розвитку на цьому і закінчується. Далі томат не виростає. Можливі менш плачевні випадки, коли плоди формуються і виростають, проте не такі великі, як потрібно. Як правило, такі плоди мають дуже маленькі насінини або недорозвинені.

В такому випадку важливо правильно доглядати за молодими рослинами. Треба кожен день вранці і ввечері обприскувати томати, тим самим зволожуючи повітря.

Опадання квіток

Дане захворювання часто проявляється при високих температурах повітря, в сильну спеку. Як правило, при вище 28°С. В такий період у пасльонових пилок стає стерильним і процес запилення не відбувається. Квітки починають в’янути і опадати.

Причиною цього є сухе повітря і сухий ґрунт. Однак важливо, щоб деякий відсоток квіток все ж опадав, навіть при нормальних умовах розвитку томатів.

В такому випадку важливо:

 • дотримуватися температурного режиму;
 • регулярно поливати рослини;
 • акуратно розпушувати ґрунт;
 • залишити деякі пасинки для легкої притінки рослини.

Плоди, зелені біля основи

Коли ґрунту не вистачає калію або в процесі росту на рослини потрапляло занадто багато сонячного світла, плоди біля основи квітконосу стають зеленими і жорсткими. В такому випадку скло тепличного приміщення потрібно обробляти таким складом, щоб повітря і томати не перегрівалися.

Також важливо регулярно удобрювати рослини, стежити за температурним режимом повітря. При недостатній кількості калійних добрив ймовірність виростити великі плоди значно знижується. Це обумовлено генетичною особливістю томатів.

Розтріскування плодів

Потріскані томати часто зустрічаються як в теплицях, так і у відкритому ґрунті. При їх зростанні у плодів формуються специфічні тріщини, що пов’язано із занадто швидким зростанням томата. Це відбувається через рясний полив, надмірне насичення ґрунту вологою. Пов’язана хвороба з посушливим літом, коли дощі йдуть рясно, але рідко. Або і з низькою температурою вночі та високою вологістю повітря.

Щоб такого не виникало, томати варто поливати регулярно і в необхідній кількості: не більше, не менше. Особливо важливо поливати томати при відсутності природних опадів. Не потрібно давати плодам перезрівати.

Серед широкого розмаїття томатів є й такі, які навіть при несприятливих умовах вирощування не тріскаються, не твердіють. Це: Левове Серце, Міраж, Манімейкер, Мармеладний, Рав, Рожева чайка, а також багато сортів зі сливовидними плодами.

Скручування листя

Скручене листя у томатів зустрічається часто і свідчить про те, що рослина захворіла або у неї спостерігаються будь-які інші порушення. Якщо скручуються темно-зелені листочки на самому початку розвитку плодів, то це хороший знак – він свідчить про нормальний ріст.

Якщо ж листочки скручуються вже у дорослої рослини, то можна говорити лише про одне: або ви занадто сильно пасинкували томати, і вони занадто оголилися, або в теплиці чи на вулиці сталися сильні і різкі перепади температури протягом доби. Можливо, що скручування листя відбувається через неправильне живлення ґрунту або при надмірній волозі.

При вирощуванні томатів на вулиці не варто допускати перегрівання ґрунту. Коли поливаєте рослину, не забувайте розпушувати ґрунт, щоб водно-повітряний баланс не порушувався.

Василь САЄНКО,
біолог. м. Харків.
Фото Дениса ТЕРЕНТЬЄВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ