Хворіє горіх

Болеет орех
Реклама

Читати російською мовою

У волоського горіха з’явилися плями на листках,
а в минулому році багато дозрілих горіхів були порожніми
(всередині було лише трохи якогось чорного вмісту).
Єлизавета Тарасенко, м. Одеса.

На жаль, вже давно минули ті часи, коли волоський горіх був культурою, яка не пошкоджувалася шкідниками і хворобами. На даний час на півдні України, де горіх вирощується в промислових масштабах,поширено близько 50-ти видів хвороб і шкідників цієї культури.

Під опис читача в першу чергу потрапляє бура плямистість (марсоніоз) і бактеріоз волоського горіха.

Бура плямистість пошкоджує листя, зав’язь і пагони. На них з’являються округлі бурі плями, з часом вони сіріють, а буре забарвлення залишається по контуру плями. При сильному ураженні (захворюванню сприяє низька стійкість дерева і підвищена вологість) плями на листках зливаються, охоплюючи весь лист, приводячи до його повного всихання і обпадання. У сильно уражених дерев вже в середині літа починається масовий листопад.

На плодах також з’являються плями, а пізніше – глибокі ранки. Плоди припиняють ріст, всихають, розтріскуються і передчасно опадають.

Захворювання поширюється спорами, які дозрівають на плямах з нижньої сторони листа. Розвиток хвороби частіше відбувається в роки, коли на початку літа спостерігаються рясні дощі та роси.

Знизити інфікованість в саду спорами бурої плямистості в якійсь мірі допомагає збір і спалювання опалого листя. Однак запобігти хворобі в несприятливі роки може лише ранньовесняне обприскування (до розпускання бруньок) традиційними мідьвмісними препаратами (бордоська рідина), а краще сучасними фунгіцидами.

Стримати розвиток хвороби протягом всього вегетаційного періоду горіха допоможуть 2-3 обробки відповідними фунгіцидами (Ордан, Ридоміл, Фалькон, Еупарен, Хорус, Фундазол та інші) з інтервалом в 10-15 днів (за інструкцією).

Інше можливе захворювання ваших горіхів – бактеріоз. Збудником цієї хвороби є паличкоподібна бактерія, яка знаходиться в клітинах камбію і судинних волокнах. При проникненні в рослину горіха уражаються всі його надземні органи: бруньки, листя, черешки, сережки, молода зав’язь, плоди і самі пагони.

Характерний симптом – дрібні прозорі кутасті плями на листі, які пізніше стають темно-бурими. Черешки уражених листків стоншуються і відламуються, з них виділяється темна рідина. Уражені бруньки чорніють і засихають. Пагони припиняють зростання, починаючи з верхівки, буріють. На зав’язі з’являються круглі прозорі плями (згодом вони чорніють, збільшуються в розмірах і заглиблюються у плід, а гниль переходить на ядро горіха. Уражені плоди виглядають почорнілими і відстають у рості.

Збудник хвороби зберігається в уражених пагонах. Бактерії поширюються за допомогою крапель дощу і комах. Розвитку бактеріозу сприяє дощова погода в квітні-травні, коли температура не така висока, як влітку.

Заходи боротьби: обробка до розпускання бруньок мідьвмісними препаратами (бордоська суміш, Оксіхом), а також в якості профілактики можна використовувати Гамаїр, Фітофлавін.

На присадибних ділянках в більшості випадків вирощують сіянці волоського горіха (саджанці, вирощені з насіння). Так як сіянці проявляють різну стійкість до хвороб, при насіннєвому розмноженні використовують плоди від стійких до марсоніозу та інших хвороб рослин.

Відомі українські сорти волоського горіха, які не уражаються бурою плямистістю – Хотинський, Топорівський, Буковинський-1 та інші.

На запитання читачів відповідав
Олександр БОБИР,
м. Миргород
Полтавської обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ