Сильний і гарний волоський горіх: формуємо крону за методом Миколи Кіктенка

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Чому при посадці вкорочуємо саджанець
  2. Обрізування горіха можливе тільки в період вегетації
  3. Перший рік життя горіха
  4. Другий рік життя горіха
  5. Третій рік життя горіха
  6. Четвертий рік життя горіха
  7. Видаляємо перші плоди
  8. «Вилки» – велика небезпека для горіха
  9. П’ятий рік життя горіха

Як в перші роки життя волоського горіха правильно сформувати крону, щоб дерево надалі радувало багатим урожаєм і стало прикрасою саду? Це питання хвилює багатьох початківців-горіхівників. Існує багато класичних схем обрізки волоського горіха: чашоподібна, змінено-лідерна, поліпшено-ярусна та інші. А є й ексклюзивні, розроблені горіхівниками-практиками. Сьогодні ми вас познайомимо зі схемою обрізки волоського горіха за методом Миколи Кіктенка.

Микола Федорович Кіктенко з села Редиул де Сус Фалештського району (Молдова) займається розведенням волоського горіха вже більше 50 років. За ці роки він розробив свою систему обрізки волоського горіха, яка істотно відрізняється від класичних схем, і з успіхом її застосовує на практиці.

Перші п’ять років життя волоського горіха – дуже відповідальний час, коли закладається штамб дерева і його скелетні гілки. З самого початку правильно сформована крона – запорука хороших врожаїв в майбутньому. Помилки при обрізанні гальмують розвиток дерева, послаблюють його, що в свою чергу негативно впливає на врожай.

Чому при посадці вкорочуємо саджанець

Нагадаємо, що при посадці волоського горіха саджанець укорочується (навіть якщо він має висоту 1,5-2 м) до 50-60 см. Чому це необхідно зробити? Коли викопують саджанець, як би не старалися, відсотків 60-70 кореневої системи травмується. Якщо надземну частину залишити цілою, то коли настане весна, бруньки рушать в ріст (а це 50-60 бруньок), а коріння ще не прижилося – рослина отримає найсильніший стрес, вона буде слабо розвиватися і довго хворіти, а може взагалі загинути. Тому саджанець обов’язково слід укорочувати і зріз змащувати олійною фарбою.

Обрізування горіха можливе тільки в період вегетації

Головне правило при формуванні крони волоського горіха – з секатором підходити до цієї рослини можна лише, коли вже температура піднялася вище нуля, і пішов сік, тобто почався процес вегетації. Цим горіх відрізняється від інших садових дерев. Слід пам’ятати, що ця рослина – південний гість. Молдова, а тим більше Україна знаходяться на північному кордоні ареалу поширення волоського горіха. Зазвичай роботи з обрізки слід починати в кінці березня-квітні, а закінчуються вони в кінці травня. В цей час сік витискає інфекцію з будь-якого зрізу, утворюючи потім на поверхні зрізу особливу клейову масу, яка в подальшому перешкоджає попаданню інфекції на ранову поверхню. Якщо волоський горіх обрізають до початку вегетації, на початку березня або лютому, рани не гояться, з часом перетворюються на дупла і в кінці-кінців дерево гине.

Перший рік життя горіха

Отже, ми посадили горіх. У перший рік життя на постійному місці у саджанця рушають в ріст всі або майже всі бруньки. До червня ми бачимо пагони і штамб, що трохи підріс. Першу обрізку горіха слід провести в червні-липні першого року життя. Микола Кіктенко радить не видаляти пагони, що утворилися, як рекомендується в літературі, а зробити їх прищипування. Тобто верхівки бічних пагонів трохи прищипуємо і залишаємо тільки верхню бруньку на головному пагоні. Що це дає? У листі бічних пагонів триває процес фотосинтезу, тобто листова поверхня працює, щоб живити дерево. Але ці пагони пригальмували в розвитку і не конкурують з лідером – верхівковим пагоном, при цьому працюють на нього.

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Саджанець першого року життя. Травень-червень.

Таким чином, головна відмінність методу Кіктенка від класичних схем обрізки – не видаляти непотрібні пагони, а прищипувати їх, щоб вони продовжували працювати. Дерево при такій обрізці формує більш потужний і сильний стовбур, швидше росте вгору.

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Саджанець першого року життя. Червень-липень. Прищипуємо верхівки бічних пагонів.

Другий рік життя горіха

Навесні другого року життя, приблизно в березні-квітні, коли рослина вже активна, всі пагони, які прищипували в минулому році, акуратно видаляємо. Вони свою функцію виконали: вони живили рослину, дали силу лідеру і вже більше непотрібні. Зрізати ці пагони слід на кільце. Приблизно 2-3 дні буде йти сік. Після цього місця зрізів змащуємо гудрон-ліпіном. Не можна різати занадто глибоко або залишати пеньок. Якщо залишити пеньок, зріз довго не заживе.

Як правило, лідер залишається незмінним, так як необхідно, щоб дерево досягло певної висоти.

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Саджанець другого року життя. Весна. Видаляємо бічні пагони.

Протягом літа другого року життя на лідері розвивається кілька молодих пагонів. За перший і другий рік ми відновлюємо дерево, щоб створити базу для формування штамба.

Іноді дерево не погоджується з вибором садівника і саме вибирає лідера, тобто пагін, залишений в якості лідера, розвивається слабо, а якийсь з укорочених в минулому році істотно випереджає його. Рослині не варто заважати: видаляємо невдалого лідера, а в якості лідера залишаємо найсильніший пагін.

 

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Саджанець другого року життя. Осінь.

Третій рік життя горіха

На третій рік життя наш саджанець зазвичай вже має висоту не менше 1,8 м. В кінці березня-квітні верхівку пагона-лідера зрізуємо. Якщо планується зняття горіхів спеціальними машинами для струшування, дерево вкорочуємо на висоті 1,5-1,8 м. При такому високому штамбі дерево можна трясти до 20-30 років. Якщо штамб короткий, дерево буде негнучким. Його важко трясти, а якщо його трясти наполегливо, то можна розламати. Це стосується великих промислових садів. Якщо ж дерево росте на присадибній ділянці, і урожай точно будемо збирати вручну, формуємо штамб висотою не більше 1,2 м.

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Саджанець третього року життя.

Верхівку зрізуємо не біля самої обраної верхньої бруньки, а трохи вище, щоб, коли з неї виросте пагін, залишався невеликий пеньок. Якщо зрізати біля самої бруньки, вона може загинути, не давши потрібного нам пагона. На наступний рік цей пеньок зріжемо.

Влітку третього року з бруньок починають розвиватися пагони. В зоні формування крони, яка становить приблизно 50-60 см, залишаємо пагони недоторканими, а нижче пагони прищипуємо і наступного року видаляємо. Так формується перший ярус крони. До осені це дерево вже має 5-6 повноцінних пагонів у верхній зоні. Якщо планується ручне прибирання, нижні пагони закладаються на висоті 60-70 см.

Четвертий рік життя горіха

Навесні 4-го року із залишених з осені 5-6 пагонів вибираємо 3-4 пагона, які складатимуть скелет крони. Ми залишаємо пагони через одну-дві бруньки. Якщо ми залишимо 4 пагона поспіль, то зона кронування буде дуже маленькою, і потім по мірі росту дерева вона буде розриватися. Таким чином, залишаємо один пагін, пагони, що ростуть з наступних 1-2 бруньок, видаляємо, потім залишаємо пагін, знову видаляємо пагони з 1-2 бруньок і залишаємо пагін. Відстань між першим і останнім залишеним пагоном має бути не менше 50-60 см. Пагони повинні розходитися в різні боки. На цьому формування першого ярусу скелетних гілок закінчується. Якщо в подальшому поламається гілка, її необхідно буде видалити і змастити місце фарбою.

Сильный и красивый грецкий орех: формируем крону по методу Николая Киктенко
Саджанець четвертого року життя. Зона кронування

Видаляємо перші плоди

На третій-четвертий рік життя на дереві вже формуються перші горіхи. Якщо залишити всі плоди, що зав’язалися, дерево перестане рости. Щоб цього не сталося, на трирічному горісі можна залишити максимум 4 плода. Якщо дерево росте дуже швидко, 1-2 горіха можна залишити і на дворічному дереві, щоб трохи пригальмувати його ріст. Якщо дерево слабке, плоди видаляємо повністю.

«Вилки» – велика небезпека для горіха

При обрізанні горіха необхідно звернути увагу на видалення так званих «вилок». Скелетні гілки дерева утворюють зі штамбом певний кут. Якщо цей кут відходження скелетної гілки від штамба більш 45°, гілка стабільна, вона не буде відламуватися. Але якщо цей кут гострий, це так звана «вилка». Таку гілку, що росте під гострим кутом, потрібно обов’язково видаляти, тому що, якщо її залишити, «вилка» через деякий час розламає дерево. Залишати можна тільки ті гілки, які мають кут не менше 45°.

П’ятий рік життя горіха

На п’ятий рік закладаємо другий ярус скелетних гілок. Видаляємо пагони, що ростуть всередину крони, спрямовані вниз, пошкоджені гілки. Іноді доводиться проводити заміщення лідера, якщо інший пагін, що виріс, його обігнав. На п’ятий рік формування крони практично закінчується.

На завершення хочеться нагадати, що якісна обрізка волоського горіха – дуже відповідальна процедура. За допомогою обрізки можна прискорити або уповільнити розвиток горіха, наблизити або віддалити період його плодоношення. Правильно сформована крона – запорука високої врожайності і відмінної якості плодів.

Олена Березкіна.

При підготовці статті використані матеріали семінару Миколи Кіктенка для горіхівників-практиків. Фотографії з архіву ТОВ «Горіхові сади України» – партнерів Миколи Кіктенка в Україні.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ