Готуємося до посадки дерев

Готовимся к посадке деревьев
Реклама

Середина серпня. Начебто ще рано вести мову про осінню посадку плодових дерев і ягідних чагарників. Але, щоб добре і своєчасно провести якусь роботу в саду, готуватися до цього потрібно заздалегідь. Адже потрібно продумати, де і які породи і сорти розміщувати, підготувати посадкові ями, намітити, де купувати саджанці. А це дуже важливо, особливо зараз, коли державна мережа плодорозсадників зруйнована і справа вирощування посадкового матеріалу віддана на відкуп часто недобросовісним людям. Але ж плодові дерева висаджуються на десятиліття, і якщо висадити випадкові саджанці, витрати ваших сил і засобів підуть даремно.

В цьому матеріалі – про купівлю плодових дерев
і яким вимогам вони повинні відповідати.

Час посадки – весна – осінь – особливого значення не має. Якщо садите восени, важливо зробити це вчасно. За місяць-півтора до замерзання ґрунту саджанець встигне вкоренитися до зими і ранньою весною піде в зростання. Навесні найкраще садити рослини в найбільш ранні терміни – відразу ж, як тільки з’явиться можливість обробляти ґрунт. Слід пам’ятати, що найменше запізнення з висаджуванням негативно позначиться на приживлюваності саджанців і величині приросту, від чого значною мірою залежать час вступу дерева в плодоносіння, його габаритність. Ягідні культури (малину, аґрус, смородину) доцільно висаджувати восени.

Яблуня, груша, слива, вишня і горіх добре приживаються як при весняній, так і при осінній посадках. Персик і абрикос краще садити навесні, так як при осінній посадці не підготовлене до зими деревце може замерзнути.

Швидкоплідність і скоростиглість

Настає час посадки плодових і ягідних рослин. Багатьом садівникам належить покупка саджанців. І вже тут потрібно не схибити, бо придбання посадкового матеріалу – справа дуже відповідальна.

Рекомендується купувати саджанці районованих сортів або перспективних. Крім того, сорти розрізняють за скороплідністю (час вступу у плодоношення) і скоростиглістю (час дозрівання). У яблуні скороплідні сорти починають плодоносити на 3-4-й рік після посадки, середньоплідні – на 5-7-й, пізньоплідні – на 8-15-й рік. Швидкоплідність залежить не тільки від сорту, але і від типу підщепи. Особливо скороплідними є рослини, що вирощуються на карликових підщепах (окремі сорти починають плодоносити в 1-2-річному віці).

За скоростиглістю сорти зерняткових культур діляться на літні, осінні та зимові. Літні сорти дозрівають в кінці серпня (як правило, вони зберігаються кілька днів). Осінні сорти дозрівають в середині вересня (повні смакові якості плоди набувають через 2-3 тижні після збору врожаю). Зимові сорти досягають зрілості на початку жовтня (плоди зберігаються кілька місяців, перш ніж придбати добрі смакові якості).

Більшість сортів – перехреснозапильні – зав’язують плоди тільки при запиленні пилком інших сортів. Тому на ділянці потрібно мати не менше 2-3 дерев різних сортів. Не слід купувати дерева на ринку. Один і той же саджанець може для різних покупців бути названий різним сортом, а справжньої назви не знає часто і сам продавець. Люди, які торгують на ринках під вивісками розсадників найчастіше навіть не знають, де ці господарства знаходяться. Тому краще поїдьте самі за посадковим матеріалом в один з міських чи обласних розсадників.

Саджанець – організм живий

Часто можна бачити, як продають саджанці на ринку: коріння ледве прикрите, висохле… Сонце і повітря швидко висушують спочатку дрібні корінці, потім і більші. При несильному підсушуванні, якщо відразу ж рослину опустити у воду, її ще можна врятувати. А якщо підсихання сильне – саджанцю вже ніщо не допоможе. Тому звертайте увагу, щоб коріння було вологим і еластичним. Не купуйте саджанці без дрібних корінців, у яких коріння голе і вигнуте у вигляді хокейної ключки – така рослина не приживеться. Саджанець будь-якої рослини, будь то яблуня, смородина, вишня і т.д. повинен мати крону і коріння, характерні для плодового виду.

Купивши саджанець, відразу ж загорніть корінь у вологу ганчірку або обмокніть його в глиняну бовтанку. Зверху обв’яжіть поліетиленовою плівкою для запобігання висихання. Постарайтеся якомога швидше висадити придбаний саджанець в ґрунт або прикопайте його у вологий ґрунт в похилому стані.

Якими мають бути саджанці плодових культур

Саджанці рекомендується купувати в спеціалізованих господарствах (по можливості в близьких). Зазвичай для посадки в сад використовують дворічні саджанці. Але вишню, сливу, черешню, абрикос можна висаджувати однорічними. Яблуню і грушу при формуванні дерев у вигляді пальмети садять однорічними і дворічними саджанцями. При формуванні пальмети з похилими гілками достатньою є наявність двох гілок, спрямованих в протилежні боки.

Дворічні плодові саджанці повинні мати не менше трьох бічних гілок і провідник. Такий саджанець повинен відповідати таким вимогам: довжина коренів – 35-40 см, без ракових наростів, без напливів на місці щеплення. Висота штамба у саджанця яблуні на сильнорослій підщепі повинна бути 50-60 см, товщина штамба – 2-2,5 см, довжина основних скелетних бокових гілок – 50-60 см. У яблуні на слаборослій підщепі відповідно – 30-40 см; 1,5-2 см і 40-50 см. У саджанців груші на сильнорослій підщепі довжина основних скелетних гілок повинна бути 60-70 см, інші розміри як на сильнорослій, так і на слаборослій підщепах залишаються такими ж, як і у яблуні на відповідних підщепах.

У вишні в штамбовій формі висота штамба повинна бути 40-50 см, товщина штамба – 2-2,5 см, довжина основних скелетних гілок – 40-60 см. У кущоподібної сливи і вишні довжина основних скелетних гілок 50-70 см. Висота штамба у саджанця деревоподібної сливи 50-60 см, товщина штамба – 22,5 см, довжина основних скелетних гілок – 50-60 см.

Всеукраїнське щотижневе видання “Хазяїн. Дім, сад, город”

Передплачуйте всього за 17,03 грн. в місяць!

Оставьте ответ