Обрізка старих дерев

Обрезка старых яблонь
Реклама

Читати російською мовою

В останні роки урожай яблук в Україні стає отримати все складніше. Адже ця культура улюблена не тільки нами, але і шкідниками, які хочуть поласувати її плодами, листям, корою і деревиною. А в зв’язку з потеплінням клімату шкідники краще перезимовують і докучають саду. Але є й інша причина, чому яблуня хворіє – їй просто не вистачає кваліфікованого догляду. Згадайте, як жалюгідно виглядають бездомні люди?! Так само виглядають і хворіють безхазяйні дерева. І насамперед, що потрібно зробити для догляду – це їх підстригти (все як у людей!), надавши доглянутого вигляду.

Можна найняти досвідчених садівників провести обрізку саду. Обійдеться вам цей процес не дешево (серйозні «відсікачі» беруть не менше тисячі гривень за обрізку одного дорослого дерева), але зате ви зможете у них повчитися. Або дотримуючись наших порад, можете почати виконувати обрізку самостійно. Це захоплює – бачити згодом результати своїх маніпуляцій і відчувати себе садовим хірургом (без перебільшень – є навіть такий розділ в рослинництві, іменований «хірургія рослин»!). Зрештою – якщо обрізка саду здається складним і нудним заняттям, то і сенсу садити сад немає!

Відразу хочу застерегти садівників від найфатальнішої помилки обрізки – обмежуючи зростання дерев, робіть це прищіпкою і обрізуванням тонких пагонів, поки молоде дерево. Ні в якому разі не спилюйте верхівки скелетних гілок у дорослих дерев. У більшості порід це призведе до усихання центральної частини деревини і раптової загибелі всього дерева (в кращому випадку, центрального пагона і утворення дупел).

Особисто я схиляюся до багатостовбуровим безштамбовим формовкам, які хоч і ускладнюють догляд за деревом, але дуже часто забезпечують його довговічність. У цьому випадку, якщо одна з гілок буде вражена, наприклад, короїдом, то решта продовжать плодоносити. Тоді як при ураженні штамба вже загине все дерево.

Тому, якщо у купленого або щепленого вами саджанця від рівня ґрунту йде кілька гілок вище місця щеплення, не потрібно їх вирізати, залишаючи один сильний пагін. В майбутньому багатостовбурові дерева можуть зіграти навіть вам на руку, забезпечивши довговічність. Пам’ятаєте, як у казках про драконів – одну голову відрубали, а дві ще залишається про запас!

Старими прийнято вважати дерева на середньо – та сильнорослих підщепах у віці від 30 до 50 років. У яблуні в цей період відбувається зменшення плодоношення і різко виражена його періодичність. А урожай зосереджений переважно на периферії крони. Кількість плодових утворень з кожним роком зменшується. Об’єм крони скорочується за рахунок відмирання частини скелетних і напівскелетних гілок.

Зменшення крони у зв’язку з відмиранням окремих частин її збуджує нове зростання за рахунок сплячих бруньок (розташованих головним чином у нижній частині скелетних гілок) або дрібних обростаючих гілочок. Всередині крони з’являються сильні ростові пагони-вовчки.

Для продовження життя плодових дерев та підвищення їх продуктивності, необхідно посилити обрізку на багаторічну деревину і поліпшити догляд за деревами і ґрунтом. У сортів зі слабкою пагоноутворюючою здатністю необхідно викликати появу вовчків більш сильним зменшенням скелетних гілок, у сортів з високою відновною здатністю частина вовчків проріджують або помірним обрізуванням перетворюють в напівскелетні або обростаючі гілки.

Для найбільш повноцінного відновлення (омолодження) крони добре розташовані вовчки формують так само, як і скелетні гілки в період формування крони. Гілки, сформовані з вовчків, добре розвиваються і через 3-4 роки дають основний врожай.

На початку всихання і відмирання великих скелетних гілок дерева омолоджують. Омолоджування полягає в укороченні основних скелетних гілок на 1/3 або 1/2 довжини поблизу сформованого вовчка. Нова крона утворюється за рахунок сформованих сильних вовчків. Дерева, на яких вовчки є на окремих сучках, омолоджують поступово протягом декількох років. У загущених садах дерева омолоджують через ряд. Коли омолоджені дерева почнуть плодоносити, приступають до омолодження дерев в інших рядах. Така черговість омолодження плодових дерев не перериває плодоносіння саду.

В розріджених садах дерева омолоджують поступово, протягом 2-3 років. В одному році робиться посилене проріджування крони дерева і омолоджування великих скелетних гілок, а в наступні роки більш ретельним обрізуванням омолоджуються інші частини дерева.

Скелетні гілки вкорочують садовою пилкою. Рани після зрізу гладко зачищають садовим ножем, замазують садовим варом. Омолоджують дерева і тоді, коли вершина скелетних гілок значною мірою постраждала від короїда або морозів.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ