Дерева на шпалері

Деревья на шпалере
Реклама

Читати російською мовою

Незвичайним і ефективним способом є вирощування плодових культур на шпалерах. Цей оригінальний спосіб відмінно підійде для яблунь і груш. Навесні можна буде милуватися цвітінням плодових культур, вибудованих в акуратну композицію на допоміжній конструкції. Коли настане час плодоношення, ви зможете відразу ж побачити всі плоди.

Теплолюбні персики і абрикос відмінно почувають себе на шпалерах, якщо розміщені на сонячній стороні будинку. Навіть, якщо клімат вашій місцевості дещо суворий (в низинах нерідкі пізньовесняні заморозки), ви можете виростити ці культури за допомогою шпалер біля стіни. Так як кам’яна стіна буде виступати накопичувачем тепла, створювати додатковий обігрів.

Вирощування плодових культур прямо на стінах будинку – захоплююче і корисне заняття. Витривалі сорти яблунь і груш можна вирощувати на будь-якій стороні будинку, і врожай буде прямо перед очима. Вийшли з дому і зірвали стиглий плід. Якщо пустити дерева по стінах, це і будинок захистить від перегріву. Що особливо актуально у спекотний період.

У саду можна створювати живоплоти з яблунь і груш. За допомогою живоплоту можна розділяти простір на зони. При цьому така жива стіна добре пропускає сонячне освітлення.

Підбираючи дерев’яні або металеві шпалери, подбайте про те, щоб вони витримали вагу рослини, не прогнулися під її тяжкістю. Шпалери повинні бути довговічними, майже як і самі дерева. Міцно закріпіть шпалери в ґрунт. Маючи навички обрізування дерев, ви завжди зможете надати живоплоту потрібної форми.

Підв’язувати гілки краще за допомогою вербових прутів. Вони не вростають у кору дерев і не деформуються як шпалерний дріт. Згодом їх зв’язувальні властивості слабшають, що оберігає гілки від поломки. А молоді пагони краще прив’язувати за допомогою відрізків поліетилену. Він має властивість розтягуватися і перший час не здавлює пагони. У продажу зустрічаються також спеціальні кріплення для підв’язки на защіпках.

Форми шпалер

В принципі вашій шпалері, за допомогою згину пагонів і формування, можна надати будь-яку форму. Наприклад, на фото, яке ми зробили в ботанічному саду, ви можете бачити формування яблуні в формі декоративної огорожі. Спочатку гілки молодих яблунь відгинали за допомогою шпалери в сторони і формували, вирізуючи пагони, що росли в боки. А коли вони зайняли потрібне положення і одерев’яніли – дерево вже саме тримає задану форму. Тому з часом шпалеру можна прибрати. Але формування дерева все ж потрібно буде продовжувати, вирізуючи пагони, які ростуть в боки від заданого формування. Зупинимося на найбільш поширених формах формування плодових.

Горизонтальний двоплечовий кордон – форма шпалери, при якій дві гілки розташовуються горизонтально і направляються в протилежні боки одна від одної. Основні гілки підв’язують до металевої шпалери, а бічні пагони вкорочують.

Вертикальна пальмета – пагони спрямовуються вертикально вгору, відстань між ступенями підвищення має становити не менше 30 см.

Віялова пальмета – бічні пагони розташовують горизонтально в праву і ліву сторону від стовбура дерева або по діагоналі, поки конструкція не прийме форму віяла. Цей вид конструкції оптимальний для абрикоса, персиків, вишень і черешень.

Слід зазначити, що крім плодових, на шпалеру можна підв’язати і багато чагарників. Особливо, якщо прищепити їх на споріднені культури у вигляді штамба. Вийде дуже декоративно. Так у практику садової майстерності вже давно увійшло щеплення аґрусу на золотисту смородину. Через що кущ аґрусу набуває штамбової форми.

Дуже вдало прикрити стіну будинку чи сараю можна і за допомогою чагарника – ірги, що дає плоди, які в заготівлях не поступаються смородині. Або ж використати інший настільки ж невибагливий чагарник – чорноплідну горобину.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ