Догляд за кісточковими

Уход за косточковыми
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Літнє підживлення
  2. Захист від хвороб і шкідників

Щоб кісточкові (вишня, черешня, абрикос, слива, персик та ін.) порадували щедрим урожаєм, в період росту плодів необхідно подбати про їх підживлення і достатнє зволоження.

Якщо стоїть суха погода, рослинам потрібен додатковий полив. Проводиться він в пристовбурні кола. Не менше 4-5 відер під одне зріле дерево, не рідше 1 разу на тиждень. Молоді деревця, до 4 років, особливо чутливі до нестачі вологи, в посуху їх потрібно поливати 2-3 рази на тиждень. Особливо потребують поливу сливи і вишні.

Також важливо враховувати структуру ґрунту. Якщо він піщаний, поливати потрібно частіше, але менше. На глинистому полив повинен бути рідше, але рясніше.

Якщо доводиться поливати часто, земля навколо дерева ущільнюється і її потрібно періодично розпушувати, бажано на 1-1,5 м більше діаметра крони. Це допоможе запобігти загниванню коренів через відсутність достатньої кількості повітря. Розпушування треба проводити неглибоко – не більше ніж на 8 см, щоб не пошкодити кореневу систему. Зручно розпушувати ґрунт вилами.

Після поливу можна замульчувати ґрунт перегноєм, тирсою, сухою корою або торфом. Це сповільнить випаровування води і утворення земляної кірки.

Полив можна поєднувати з підживленням.

Літнє підживлення

У період формування врожаю кісточковим потрібні перш за все азот, калій і фосфор. Відмінним добривом для цих культур є перепрілий гній (5-6 кг на 1 кв. м пристовбурного кола). У ньому є всі необхідні мікроелементи. Але гній краще вносити в пристовбурні кола після збору врожаю або ранньою весною. Особливо потребують органічного підживлення молоді деревця до 5 років. Удобрення гноєм рекомендується проводити раз на 2-3 роки.

Якщо ранньою весною підживити органікою кісточкові не вдалося, можна внести їх в період формування плодів у вигляді поживного розчину. Для його приготування ємкості до половини наповнюють гноєм і доверху доливають водою. Настоюють 2-3 тижні. Ємкість бажано чимось накрити, щоб зменшити поширення неприємного запаху від бродіння. З цією ж метою можна додати в настій препарат типу Економік урожайний або Байкал ЕМ-1 (0,5 л на 100 л води).

Перед підживленням концентрат слід розбавити – на 6-7 л води досить 1 л робочого розчину. Якщо органічний настій з пташиним послідом – на 8-10 л води беруть 1 л рідини. Під час формування плодів можна вносити під зріле дерево 1-2 відра, під молоде – не більше 1 відра.

У період вегетації корисно використовувати мінеральні добрива – наприклад Нітрофоску (50 г на 1 кв. м). Відмінно позначається на врожайності та смакових якостях плодів суміш суперфосфату (30-40 г), калію сірчанокислого (20-25 м) і сечовини (5-10 г) на 1 кв. м. Ефективний склад – по 15 г сечовини і хлористого калію, 20-25 г суперфосфату на 1 відро води. Фосфор і калій рекомендується використовувати разом – вони допомагають один одному засвоюватися.

Під час формування плодів корисно обробити кісточкові борвмісними добривами. Вони помітно покращують їх смак і перешкоджають розтріскуванню шкірки.

Нерідко садівники додають мінерали в органічні підживлення. Це зміцнює опірність дерев хворобам і шкідникам, а також підвищує їх врожайність.

Можна використовувати комплексні добрива – Амофоску, Амофоскамід та ін. (застосовувати відповідно до інструкції).

Добрива можна вносити різними способами – в лунки, викопані навколо дерева, в розкид перед поливом, під перекопування. При цьому важливо враховувати, що коріння розташовується відповідно до діаметру крони, а іноді і перевершує її. А сисні корінці знаходяться на кінцях коренів.

Перед тим як провести підживлення, необхідно видалити всю непотрібну поросль навколо дерева. Якщо рослина отримує досить добрива, кореневі пагони утворюються обов’язково. Але їх потрібно зрізати без жалю, щоб не витягали соки з плодоносного дерева. Особливо це важливо для дерев молодше 7 років.

Захист від хвороб і шкідників

Основні шкідники кісточкових культур – сливова плодожерка, сливова запилена попелиця, вишнева муха, пильщики.

Найбільш поширені захворювання – кучерявість листя персика, цитоспороз, віспа сливи, кокомікоз вишні і черешні, моніліальний опік кісточкових.

Для захисту саду після цвітіння можна використовувати фунгіциди – Топсин М, Скор, Байлетон. У робочий розчин рекомендується додати Фуфанон, Сумітіон або подібні засоби для захисту від шкідників. Нерідко садівники для більшого ефекту використовують відразу 2 препарати –
Скор і Актара, наприклад. Бажано провести обробку не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю.

З біопрепаратів досить ефективні – Триходермін, Фітоспорин-М, Мікосан-В. Їх можна застосовувати в будь-який період вегетації. Плоди дозволено їсти вже через 5-7 днів після обробки.

Від плодожерки можна розвісити по саду пастки з варенням, що заграло, або іншою солодкою рідиною, запах якої буде приваблювати комах. Їх зручно виготовляти з пластикових пляшок, ємкостей з-під морозива тощо. В бічних частинах пасток вирізають великі отвори, заповнюють ємкості приблизно на третину солодким розчином і розвішують по саду. Коли пастки наповняться потонулими комахами, їх вміст оновлюють. Цей спосіб не позбавить від шкідника повністю, але зупинить його розмноження і допоможе зберегти врожай.

Популярністю користується настій тютюну. Він дає непогані результати в боротьбі з багатьма комахами. Для приготування засобу подрібнене в порошок сухе листя тютюну заливають теплою водою – 1:3. Настоюють 2-3 дні, проціджують, розбавляють водою 1:2 і рясно обприскують рослини.

Впоратися з низкою бактеріальних захворювань садових культур допоможе настій чистотілу – 4 кг свіжих пагонів подрібнити, залити 10 л води, настояти 2 доби під кришкою. Процідити і рясно обприскати дерева. Засіб також допоможе позбутися пильщиків.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ