Чи буде рости нектарин?

Будет ли расти нектарин?
Реклама

Читати російською мовою

Вже третій рік передплачую «Хазяїн». Хочу сказати величезне спасибі за актуальні сезонні статті та відповіді на листи читачів. Хочу задати і своє питання. Торік придбала на виставці персики – нектарини. А недавно вичитала, що це південний вид, який можна обробляти лише в Криму. Дуже засмутилася, чи не загине мій саджанець за зиму? Чи можна виростити у нас нектарин?
І. Є. ГОЛУБ, Харківська обл.

Дуже не хочеться вас розчаровувати, але урожай нектарина (неопушені персики) навіть на півдні України виростити не завжди вдається. Нектарин менш морозостійкий, ніж персик, він сильно підмерзає навіть в порівняно не суворі зими. А в Харківській області взимку навіть персики підмерзають. Тому, щоб нектарин добре перезимував, потрібно вдатися до ряду хитрощів.

Якщо вже дуже хочеться, найкраще вирощувати нектарин в укритій культурі. Для цього деякі садівники зводять над саджанцем цілі стіни і дах з солом’яних блоків або матів, додатково вкривають шифером, брезентом і плівкою. Але результат не завжди виправдовує очікування навіть в такому випадку. Адже, по суті, це укриття виходить, як неопалюване приміщення.

Найбільш надійно, на наш погляд, буде вкривати саджанці нектарина в ямі або канаві. Але просто присипати його землею як укриття, як виноград, навряд чи вийде – великий ризик випрівання бруньок від зіткнення з вологим ґрунтом.

Тому саджанець слід висадити на дно ями або канави глибиною не менше 70 см, а краще навіть більше 1 м (чим глибше, тим більша тепловіддача ґрунту в зимовий період). І всі пагони на зиму пригинати так, щоб вони поміщалися в поглибленні нижче рівня ґрунту. Виходить своєрідна підземна теплиця.

Зверху яма з саджанцем прикривається плівкою в пару шарів, потім, коли стане холоднішати, шифером або дошками для додання міцності конструкції. А зверху укладається шар соломи і листя, дрантя, мішковини. Словом, всього, що підійде для утеплення. Щоб уникнути заселення ями взимку мишами, слід закласти отруєні приманки.

Навесні, коли починає теплішати, укриття пошарово знімають. Плівку потрібно буде прибирати в теплий період, коли мине загроза заморозків. Після чого пагони рослини розправляють над ямою.

Таким методом можна вирощувати багато навіть субтропічних культур, які у відкритому ґрунті вимерзають. Зокрема, інжир, лавр, гранат, хурму. А нектарин все-таки трохи більш зимостійкий, ніж вони.

Можна спробувати виростити нектарин в щепленому вигляді в кроні сливи. Такий метод практикував один наш знайомий садівник, у якого невелика гілочка нектарина дала урожай в Сумській області. Але цей метод залежить від кліматичних умов року і ненадійний.

Можна також спробувати піти шляхом, запропонованим ще Мічуріним, і виростити його з кісточки, щоб саджанець краще акліматизувався до наших умов. При цьому треба посадити кілька кісточок і відібрати найбільш морозостійку форму. Саме таким методом акліматизували кримський зизифус (унабі). Кореневласні рослини хороші ще й тим, що в разі обмерзання надземної частини вони добре відростають.

Також існує ряд нових сортів нектарина, морозостійкість яких вже прирівнюється до персика. Однак це потрібно ще перевірити на практиці. А поки краще перестрахуватися і для надійності висаджувати їх хоча б в неглибоку яму з невеликим укриттям.

На питання відповідали –
Лариса ПРОКОПЕНКО (садівник),
Денис ТЕРЕНТЬЄВ (біолог, агроном).

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ