Облаштовуємо яблуневий сад

Обустраиваем яблоневый сад
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Яблуні високорослі
  2. Карликовий сад
  3. «Золота середина»
  4. Догляд за напівкарликами
  5. Рекомендовані сорти

Коли у вас є яблуневий сад, ви по-справжньому багата людина, і багатство це – ароматні яблука. А ще краще, якщо у вас в саду є дерева з різними сортами яблук – ранньостиглими і пізньостиглими. Займатися яблуневим садом на перших порах буває складно, але нагородою цього буде довгоочікуваний урожай. Цей незамінний для здоров’я фрукт може бути на вашому столі цілий рік. Зимові сорти зберігаються всю зиму і весну, а на початку літа поспіють нові літні сорти яблук.

При облаштуванні яблуневого саду багато хто задається питанням, які сорти для нього вибрати – новомодні, скороспілі, але не довговічні карлики, або довгозростаючі високорослі яблуні, за якими будуть лазити і ваші онуки.

Яблуні високорослі

Високорослі яблуні з густою кроною – це класичний варіант, вони дуже перспективні в плані врожаю, але за ними важко доглядати. Основні труднощі з ними полягають у тому, що вони вимагають багато місця, потребують родючого ґрунту й низькому залягання ґрунтових вод.

Для дачників з невеликою земельною ділянкою – це абсолютно невідповідний варіант, але одне-два дерева можна розмістити на границі або з північного боку ділянки, якщо ви згодні чекати врожаю кілька років. А коли дерева все ж зростуть, без сходів і відповідного інвентарю вже не обійтися.

Карликовий сад

Знаючи про такі складнощі з високорослими яблунями, багато садівників зупиняють свою увагу на карликових сортах. Їх висота всього 1,5-2 м і коренева система не така розлога, значить на ділянці можна заощадити місце і посадити яблуні погустіше. Врожаю з них ви дочекаєтеся швидко, вони не такі вимогливі до умов й їх можна вирощувати на ділянках з близьким заляганням ґрунтових вод.

Карликовий яблучний сад виглядає акуратно, але з високим все ж не зрівняється і має суттєвий недолік. Дерева-карлики не довговічні та більш схильні до шкідників, хвороб, з ними більше клопоту і під час їх зимівлі.

А скільки буває випадків, коли вони не витримують ваги плодів і нахиляються в сторону, а іноді і зовсім падають, адже коренева система у них неглибока, навантажень не витримує. А також на них погано ростуть нові щеплення. Сад з кривими карликовими деревами відразу псує враження. Тому такі дерева потрібно підв’язувати і зрошувати зважаючи на неглибоку кореневу систему карликів.

«Золота середина»

Ідеальний сад можна створити, якщо між високими і карликовими яблунями знайти золоту середину. Це сад з дерев напівкарликів, невеликих, але міцненьких і врожайних. Найчастіше напівкарликові дерева формують власноруч, як результат щеплення динамічного сорту на слаборослу підщепу.

Слаборослі підщепи є знахідкою для створення саду своєї мрії. Зазвичай на них прищеплюють високоврожайні морозостійкі сорти, які починають рясно плодоносити через 3-4 роки, в той самий час як у високорослого цей період – 6-8 років. Вони не викривляють ствола і не переростають у висоту, практично не доставляють незручностей у їх обробці.

Догляд за напівкарликами

Сорти, щеплені на слаборослих підщепах, мають свої особливості. Їх коренева система не надто глибока, тому при обробці ґрунту знадобиться набагато менше зусиль, ніж для високих. Для них підходять ділянки з розташуванням ґрунтових вод на глибині не менше 2 м. Слаборослі види можна насадити густіше, ніж високорослі яблуні. Наприклад, яблуні сорту Мелбу на слаборослій підщепі (висота 60-400 см) розміщують за схемою 4х4 м або 3х5 м.

Напівкарлики мають мичкуваті корені, які, як правило, не вимагають додаткової обробки. Лише якщо коріння підсохли, потрібно замочити їх перед посадкою в розчині Гумісолу на 24 години. Висаджувати напівкарлики потрібно не надто глибокі посадочні ями (50х80 см), так як при дуже глибокій ямі під час просідання ґрунту щепа може піти під ґрунт і пустити своє коріння. Тоді дерево перестане бути слаборослим.

Якщо коренева система розвинена нерівномірно, постарайтеся розподілити коріння в посадковій ямі так, щоб центр ваги дерева не зміщувався на одну з сторін, інакше стовбур почне ухилятися в бік. А після посадки напівкарлика встановіть поруч з ним підв’язочний кіл.

У першій половині літа, коли відбувається активний ріст пагонів, дерева мульчують і розпушують ґрунт навколо них. На суглинних ґрунтах ґрунт обробляють сапкою, на піщаних – граблями.

Слаборослим деревам з невеликою кореневою системою потрібно трохи більш посилене мінеральне підживлення, ніж високорослим (на 10-15%), внесене на глибину залягання основної кореневої маси. Надлишок добрив може загальмувати терміни плодоношення і посприяти посиленню зростання.

Оглядають стовбури і крони на наявність хвороб і шкідників. Напівкарлики легше обприскувати і доглядати за ними.

Рекомендовані сорти

Сорти низькорослих яблунь, щеплені на слаборослій підщепі, не втрачають своїх якостей, а навіть, навпаки, їх покращують. По-перше, збільшується врожайність. По-друге, збільшується розмір плодів, інтенсивність забарвлення, їх цукристість.

На слаборослих підщепах добре зарекомендували себе сорти Довго, Мелба, Орловське смугасте, Первинка. Ці сорти ціняться за зимостійкість, великий розмір плодів, їх виражений смак, стійкість до хвороб. Яблука сорту Мелба відносяться до літніх сортів. Вони мають середню величину, світло-зелений колір шкірки плоду з червоним смугастим рум’янцем майже на половину яблука. Білосніжна м’якоть Мелби має кисло-солодкий смак, виражений аромат.

Дуже гармонійний смак у пізньоосіннього сорту яблук Орловське смугасте. Це яблука довгастої форми з малюнком з пурпурових смуг і цяточок на малиновому рум’янці шкірки. Плоди середнього розміру, мають соковиту ароматну м’якоть кремового кольору.

Для любителів плодів із зеленуватою м’якоттю можна рекомендувати сорт Первинка. Плоди дуже ароматні, соковиті, мають золотисто-жовте забарвлення з вишневим рум’янцем.

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном.
м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ