Бур’янам на грядках не місце

Сорнякам на грядках не место
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Хімія на благо
  2. Біологічні засоби захисту
  3. Народні рецепти

Боротьба з бур’янами починається незабаром після посадки городніх культур і триває до самого збору врожаю. Тому дуже важливо вести її так, щоб захистити урожай, не наситити городину хімією і максимально заощадити власні сили.

Керуватися принципом «в боротьбі всі засоби добрі» в битві з бур’янами не можна ні в якому разі. Адже головна цінність домашніх овочів – в їх користь. Але застосовувати тільки механічний спосіб боротьби з бур’янами – заняття надзвичайно трудомістке. Тому можна скомбінувати три основні методи – хімічний, біологічний і механічний.

Хімія на благо

Іноді гербіциди – єдиний спосіб позбутися бур’янів. Наприклад, якщо потрібно очистити город від пирію. Звичайно, можна перекопати ділянку. Спочатку зробити траншею на глибину не менше 2 штиків лопати. Верхній шар з корінням пирію відкласти при цьому в сторону. Потім викопати таку ж другу траншею. Ґрунт з бур’янами закинути на дно першої траншеї і присипати його землею з другої траншеї. За таким же принципом діяти далі. Пирій не може пробитися крізь товстий шар землі і гине. Але цей процес дуже трудомісткий і застосувати його можна на маленьких ділянках. На великих територіях доводиться використовувати гербіциди.

Більшість хімічних препаратів рекомендується застосовувати до посадки рослин або після збору врожаю. Можна обробити город універсальними засобами типу Раундап, Ураган. Вони ефективні не тільки від пирію, але і від ряду інших бур’янів.

Першу обробку потрібно провести навесні, коли пирій виросте на 10 см. Розчин стікає по стеблу рослини, досягає коренів і випалює їх. Але він не знищує насіння. Тому цілком можливо, що восени, після збору врожаю, обробку слід повторити.

Ефективний від пирію та інших бур’янів препарат Гліфосат. Але ним рекомендується обробляти територію восени, після збору врожаю. Він також рухається по зеленій масі. Тому обприскувати потрібно, коли наземна частина бур’янів досить розвинена. До весни препарат повністю розкладеться.

До малотоксичних універсальних гербіцидів відносяться Лазурит, Прополол. Ефективні препарати суцільної дії, які знищують всі види рослинності, – Торнадо, Агрокілер.

Також існують гербіциди вибіркової дії. Наприклад, для картоплі і томатів – Зенкор, Боксер, Тітус, Агрітокс. Вони погублять бур’яни, але не зашкодять городнім культурам. Обробляти цими засобами можна не пізніше ніж за 30 днів до збору врожаю.

З гербіцидів, які діють через зелену масу, популярні Форсад, Акорд. На картоплі, томатах, капусті, кавунах, буряку використовують препарат Дуал Голд.

На полуничній плантації, буряку, цибулі і пасльонових можна застосовувати Лорантел-300. Він вибірково діє на бур’яни і не шкодить культурним рослинам. Обробку рекомендується проводити до цвітіння або після збору врожаю.

Широко використовуються препарати для ґрунтової обробки. Ними обприскують землю на ділянці. Гербіциди цього класу створюють на її поверхні захисну плівку. Пробиваючись на поверхню, бур’яни гинуть.

З ґрунтових гербіцидів досить популярний вибірковий Штефацил. Ним добре обробляти посіви буряка. Для боротьби з бур’янами на кукурудзі застосовують Харнес.

Контактні гербіциди знищують тільки ту частину рослини, з якою стикаються. Наприклад, Ацет. Його використовують при раптовій появі бур’янів.

Оптимальна температура для дії гербіцидів – від 10°С до 28°С. Обприскування рекомендується проводити в суху безвітряну погоду. Ефективність подібних препаратів знижується, якщо готувати їх в металевій тарі, а також зберігати більше тижня.

Біологічні засоби захисту

Існують біологічно безпечні гербіциди, виготовлені на основі мікробних токсинів або фітопатогенних грибів (мікогербіциди). Наприклад, Мітоксиферон, Біалофос, Баста та ін. В основному вони мають вузьконаправлену дію. Наприклад, Біалофос знищує амброзію, Коллего – горець в’юнковий, Любаго використовується проти повитиці.

До біологічних засобів боротьби з бур’янами відноситься використання мульчі, агроволокна, плівки.

Мульчувати насадження можна на будь-якому етапі вегетації. Рекомендується добре розпушити землю, механічно видалити бур’яни і покрити міжряддя і землю навколо рослин шаром мульчі. Можна використовувати тирсу, солому, сіно, перегній, компост, торф, деревну кору, опале листя і т. д. Це перевірені та доступні види мульчуючого матеріалу.

Деякі городники використовують рвані газети, картон. Але недолік такої мульчі в тому, що під її укриттям комфортно відчувають себе мурахи. І якщо вони є поблизу, то не відмовлять собі в задоволенні оселитися в паперовому будиночку. Хвоя, яку також нерідко використовують для мульчування, закисляє ґрунт.

Органічна мульча захистить грядки від бур’янів, а також від швидкого випаровування вологи. До того ж може стати непоганим підживленням для овочевих культур. Особливо перегній, торф і компост.

Агроволокно і плівку використовують до посадки грядок. Негативний момент в тому, що під ними земля може перегрітися.

Народні рецепти

Цілком можна приготувати засоби від бур’янів власноруч. Наприклад – оцтову воду. У 2 л води влити 5 склянок 6%-вого оцту. Рясно обприскати бур’яни, не потрапляючи на культурні рослини.

Можна приготувати такий склад: в 1 л гарячої кип’яченої води додати 5 ст. ложок оцту і 2 ст. ложки солі. Полити бур’яни, поки розчин гарячий.

У 1 л оцту додати 150 г солі і 20 мл рідкого мила. Перед обприскуванням овочеві культури рекомендується прикрити папером або клейонкою.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ