Секрети полуничного достатку

Секреты клубничного изобилия
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Особливості поливу
  2. Мульчування
  3. Чим пригостити полуницю
  4. Захист грядок

Появи цієї ароматної ягоди з нетерпінням чекають як діти, так і дорослі! Але яким буде урожай полуниці, залежить не стільки від погоди, як від правильного догляду.

Особливості поливу

У період формування ягід полуниця потребує підвищеної кількості вологи. Якщо погода не рясніє дощами, необхідний додатковий полив. На пухкому ґрунті достатньо 10-12 л на 1 кв. м. На важких глинистих ґрунтах знадобиться 15 л і більше на 1 кв. м. При нестачі вологи на щедрий урожай розраховувати не доводиться. Також постраждають смакові якості і розмір ягід.

Якщо полив проводиться за допомогою садової лійки, потрібно намагатися не потрапляти на цвітіння. Цей спосіб поливу вимагає чималих зусиль. Набагато легше використовувати шланг. Але погано те, що полуниця дуже не любить холодну воду, взяту прямо з колодязя. Бажано використовувати відстояну, прогріту на сонці.

Відмінний варіант поливу – крапельна система. Хоча її придбання вимагає чималих фінансових вкладень, але в результаті значно збільшується урожай полуниці, і зменшуються трудовитрати. Крім того об’єм води для поливу можна легко контролювати.

Оптимальний інтервал поливу навесні та на початку літа – 1 раз на тиждень. Але в посуху рекомендується зволожувати полуничну плантацію через день. Якщо ягідник розташований на агроволокні або добре замульчований, поливати його можна рідше.

Також важливо не заливати полуницю. Надлишок вологи провокує грибкові захворювання. Тому краще поливати рідше, але рясніше.

Важливим моментом при догляді за полуничною грядкою є розпушування ґрунту. Полуниця не любить важких збитих ґрунтів. Тому після поливу міжряддя рекомендується розпушити.

Мульчування

Мульчування виконує кілька функцій – затримує вологу в землі, допомагає захистити полуничні грядки від бур’янів, а ягоди – від забруднення і, відповідно, від грибкових захворювань.

В якості мульчі можна використовувати солому, сіно, тирсу, перегній, торф, хвою. Одним з кращих матеріалів є вівсяна солома. Вона містить клітковину, яка погано розкладається. Це оберігає солому від швидкого гниття. Недолік такого виду мульчі в тому, що солома витягує з ґрунту азот. Тому її добре змішувати з компостом. До того ж він захистить солому від поривів вітру. Оптимальний шар – 10-15 см. За кілька днів він просяде.

Сіно і різні сидерати – мульча, яка підживлює полуницю поживними речовинами. Недолік такого матеріалу в тому, що він швидко розкладається. Тому його потрібно незабаром замінювати свіжою мульчею. Визначити необхідність заміни можна за станом нижнього шару. Якщо він загнив, саме час оновити мульчу. Зазвичай це доводиться робити кожні 2 тижні.

Цікавим матеріалом є хвоя. Вона має бактерицидні властивості, тому захищає полуницю від різних інфекцій, а також від деяких шкідників. До того ж хвоя підживлює рослину речовинами, що поліпшують смак ягід. Недоліком такого виду мульчі є її закисляючі властивості. Хвою можна застосовувати тільки на нейтральних або слабокислих ґрунтах. Або попередньо внести гашене вапно.

Тирса розкладається повільно і може прослужити довго. Але вона активно вбирає вологу. Тому нормальний полив полуниці можливий буде тільки після того, як наповниться вологою тирса.

Чим пригостити полуницю

Під час цвітіння і формування плодів полуниця потребує підживлення. Мінеральні добрива бажано використовувати не пізніше ніж за півтора тижні до вживання в їжу ягід. Але можна відмовити від них взагалі, віддавши перевагу органіці.

Наприкінці весни-на початку літа полуниця найбільше потребує калію. Можна приготувати поживний настій з деревної золи. Треба залити 1 склянку золи 1 л окропу. Настояти до охолодження, потім розбавити водою до 10 л. Вносити по 1 л під кущ.

Добре відгукується полуниця на розчин коров’яку – 1:15. Настоювати його потрібно 2 дні, обов’язково під кришкою, щоб бродіння було несильним. Вносити по 1 л під кожен кущ.

Корисний для формування великих ягід настій кропиви. 10-літрове відро на 2/3 наповнити подрібненою кропивою, залити доверху водою. Настояти 4-5 днів. Лити по 1-1,5 л під кущ.

Деякі садівники рекомендують підживлювати полуницю розчином дріжджів. Для приготування засобу потрібно взяти 0,5 кг живих дріжджів, залити 3 л води, настояти 3-4 години. Після цього суміш розбавити 25 л води і полити рослини під корінь. Під кожен кущ – 0,5-1 л розчину.

Можна приготувати таке підживлення з сухих дріжджів – 5 г продукту розвести в 1 л води, додати 1 ст. ложку цукру, настояти 2-3 години, додати у 25 л води.

За 2 тижні до збору врожаю допустиме підживлення полуниці монофосфатом калію – 1 ст. ложка на 10 л води (по 2 л під кущ). Можна використовувати універсальні добрива, в складі яких є калій і аміачна селітра (використовувати відповідно до інструкції).

Захист грядок

Так само, як і в будь-який період вегетації, під час формування плодів потрібно бути уважним до ураження рослин шкідниками і хворобами. У цей період можна виявити деформовані листочки з оливково-жовтими плямами. Так виглядає полуниця, заражена суничним кліщем. Уражені рослини набагато гірше плодоносять, схильні до грибкових захворювань і з часом можуть загинути.

Суничний кліщ дуже любить перезволожені землі, але не терпить високих температур.

Якщо виявлені уражені рослини, полив слід на час припинити, а полуничну плантацію накрити плівкою на 2-3 дні для прогріву. Після збору врожаю треба обробити полуницю інсектицидом типу Фуфанон, Актеллік і т. п.

Для профілактики шкідників і захворювань потрібно своєчасно видаляти на полуничній плантації бур’яни, після збору врожаю використовувати препарати – Топаз, Карбофос, Актеллік, Нітрофен або ін.

Оксана БУЛГАК.

Спецвипуск Суниця і малина

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ