Утримування кроликів узимку

Содержание кроликов зимой
Фото GettyImages
Реклама

Зміст

  1. Підігрів тільки для новонароджених
  2. Зимове спарювання
  3. Годування
  4. Як поїти кроликів?
  5. Вакцинація

«Для кролика краще, якщо на вулиці -30°С, ніж +30°С. У спеку вони хворіють, падіж збільшується, спаровуються вони набагато гірше. При температурі 25°С у них повністю згасає репродуктивна функція. А якщо у самки і проходить окріл, то кроленята народжуються слабенькими, серед них відбувається великий падіж. Чого не скажеш про зимових і ранньовесняних кроленят. Вони більш здорові та витривалі у порівнянні з літніми. Тому кролівники для маточного стада залишають зимових і ранньовесняних кроленят», – розповідає кролівник з села Смолянка Чернігівської області Олександр Євтушенко.

Звичайно, оптимальний варіант – вільний утеплений сарай з хорошою вентиляцією, де постійно підтримується температура 16-18°C. Але такі умови утримання витримуються в основному на великих фермах, так як побудувати утеплений сарай для звичайного кролівника досить дорого. Але кролики непогано себе почувають і у відносно легких спорудах. Головне, щоб не було протягів, яких кролики дуже бояться.

«У мене легкий неутеплений сарай. Фактично це навіс зі щитовими стінками, дверима і великими заскленими вікнами. Уздовж стінок йдуть клітини з кроликами. На цій площі розміщено 50 маток, 6 самців, плюс ремонтне стадо – 20 особин. Ну і, звичайно, підсисні, молодняк і кролики на забій.

Маточне поголів’я розміщую по одному кролику в клітці, на відгодівлі – по два. Розміри клітин для маточного поголів’я 0,8 кв. м, розміри клітин для кроликів на відгодівлі – 40х60 см. Розводжу кроликів порід Каліфорнія, Полтавське срібло, Бургундська. Вони невибагливі, добре виносять знижені температури, дуже швидко ростуть».

Підігрів тільки для новонароджених

«Кролятник не підігріваю, фактично, яка температура на вулиці, така і у мене в сараї. Єдине, якщо температура опускається нижче -10°С, то підігріваю маточник, де йдуть окроли. Використовую плівкові обігрівачі потужністю 30 Вт. Підключаю обігрів за три дні до часу передбачуваного окролу. І продовжую обігрівати клітку, поки кроленятам не виповниться 15 днів. У 6-10 днів, коли кроленята опушились, їм у принципі вже не страшні морози, але я залишаю обігрів ще на кілька днів, щоб енергія, яку вони отримують з молоком матері, не витрачалася на обігрів тіла, а йшла на зростання. Від матері кроленят відкидаю в 40 днів. До 90 днів вони сидять в одній клітці всім сімейством. Клітини для молодняку роблю «на виріст», щоб кроленятам там було комфортно», – розповідає кролівник.

Зимове спарювання

В принципі, взимку кролики непогано спаровуються, хоча деякі кролівники і скаржаться, що при мінусових температурах цей процес не йде. Але тут швидше негативну роль грає не мороз, а недостатня освітленість кролятника. «На статеву активність кроликів великий вплив має освітленість житла. Оскільки взимку світловий день сильно скорочується, необхідно продовжувати його з допомогою приладів штучного освітлення, щоб він становив 10-12 годин. Злучки найкраще проводити вдень у відносно теплі дні», – радить Олександр.

Годування

Вода і корм в клітці повинні бути постійно. Шлунок кролика однокамерний з тонкими стінками і слабкою мускулатурою, його кишечник також має слабку мускулатуру. Тому кролики повинні постійно щось жувати, а в годівницях постійно повинен бути корм. «Найкраще обладнати бункерні годівниці. Їх завантажуєте раз на добу, корм надходить маленькими порціями, він постійно доступний для тварин, крім того, конструкція годівниці не дозволяє тварині топтатися по корму і забруднювати його», – розповідає кролівник.

Найкраще кроликів, особливо в зимовий час, коли вони витрачають багато енергії на підтримку своєї життєдіяльності, годувати комбікормами. У повнораціонних комбікормах міститься весь необхідний комплекс поживних речовин, мікроелементів і вітамінів, необхідних кроликам. У концентрованих переважають зернові продукти, тому разом з ними кроликам обов’язково дають грубі або соковиті корми.

Комбікорми випускають для маленьких кроленят, тільки відлучених від матері, для молодняку, для дорослих тварин, для вагітних і годуючих кролиць.

Як поїти кроликів?

Поїлки Олександр рекомендує робити вакуумні. У нього вони саморобні: літрова мисочка, в яку перевертається догори дном чотирилітрова каністра. Така конструкція дозволяє зберігати постійний рівень води в мисочці. Крім того, вода, перебуваючи під вакуумом, досить довго не псується і її не потрібно часто міняти.

Взимку воду потрібно постійно підігрівати, щоб вона не замерзала в поїлках і була не нижче 10-15°C. Поїлки кролівник підігріває за допомогою кабельного нагріву.

Вакцинація

Щоб кролики не хворіли, фермер проводить вакцинацію. У віці 40 днів він прищеплює весь молодняк від вірусної геморагічної хвороби кроликів (ВГХК) і міксоматозу, в 120 днів робить ревакцинацію. Маточне поголів’я Олександр вакцинує два рази на рік: навесні і восени. Використовує комбіновану вакцину Лапімун Гемікс (BioTestLab).

Проти кокцидіозу пропоює кроликів препаратами Байкокс, Солікокс або Ампроліум в дозуванні 1,4 г/л води або 1 куб см/л води. Маточне поголів’я пропоює 2 рази на рік: ранньою весною і пізньою осінню. Весь молодняк пропоює при відсадженні із спільної клітини (в 3 місяці).

Навесні і восени кролівник проводить профілактику всього маточного стада проти пасалурозу – глистового захворювання, що викликається кролячими гостриками. Молодняку (ремонтне поголів’я) протиглисну профілактику проводить у 2,5 місяці – пропоює Сульфатпіперазином в дозі 0,5 г на 1 кг ваги кролика.

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ