Час козу вести до цапа

Время вести козу к козлу
Реклама

Читати російською мовою

З настанням осені господарі, які утримують кіз, знають, що наступив час злучок. А тому, щоб мати гарне і здорове потомство, намагаються підшукати відповідного цапа, а також – змінити раціон харчування майбутньої мами.

– Потрібно пам’ятати, що є певні правила стосовно злучки тварин і їх обов’язково слід дотримуватися, – стверджує Віктор Ординов, який разом із дружиною майже 15 років розводять кіз. – Чимало господарів, знаючи, що статевої зрілості кози досягають у віці 8-9 місяців, поспішають провести злучку. Однак цього не варто робити – краще злучати самку у віці 1,5 року. Тоді потомство народиться міцним та здоровим.

Також потрібно правильно вибирати цапа. Самець повинен бути віком понад один рік. Репродуктивні функції самців зберігаються до десяти років, однак використовувати їх радять зазвичай до семи років. А кізочок для народження малят використовують до восьми років. Найкращий час для злучки – це кінець літа-початок осені.

– Потрібно простежити за поведінкою тварини через 19-21 день після злучки, – наголошує газда. – Якщо у неї не з’являться признаки статевої охоти в цей час, то це означає, що злучка пройшла успішно.Потрібно подбати про зміну раціону харчування майбутньої мами. Він повинен бути калорійним і вітамінним. Тому в цей час даємо сухі корми – сіно, сухі гілочки верби, липи, клена, малини, пшеничну, вівсяну солому. А також соковиті – яблука, гарбуз, моркву, трішки капусти, буряк, картоплю. І, звісно, раз на день ріденьку кашу з висівок. Раз на добу потрібно дати пригорщу зерна.

У хліві постійно повинен бути солонець – шматок солі, який тварини, відчуваючи в ній потребу, лижуть. Сукозним козам слід давати і товчену крейду – до 10 г на добу. Приміщення, де стоїть коза, повинно бути просторим, світлим і теплим. Приблизно через 2-2,5 місяці тварина починає змінюватися ззовні – її вим’я поволі збільшується. А коли торкнутися до нього, то тварина почне присідати. Також вона стає більш спокійною, а її рухи плавними та обережними.

Приблизно через 6-8 тижнів до окоту потрібно провести запуск, тобто поступово перестати доїти козу. Завдяки цьому майбутні малюки отримають максимум поживних речовин. Однак цей процес повинен проходити дуже поступово, адже різка зміна режиму доїння може мати негативні насліди. Причому, як для здоров’я самої кози, так і зменшення надоїв молока згодом. Щодо того, коли саме починати запуск, то тут все залежить від самої тварини – якщо вона більш худа, то через 7-8 тижнів, а коли гарно вгодована і повна, то можна за 5-6 тижнів до окоту.

З початком запуску потрібно дещо змінити і раціон харчування тварини. В цей час потрібно скоротити кількість соковитих кормів і давати менше пити. Якщо під час запуску трапилося так, що вим’я стало твердим, то потрібно легенькими рухами зробити масаж і акуратно здоїти молоко. Правильно проведений запуск і повноцінний раціон харчування в цей час сприяють народженню здорових малюків, які гарно ростимуть та розвиватимуться.

Самка виношує маля 150-155 днів, хоча трапляються випадки, коли тварина народжує гарненьких і здорових малят на 5-7 днів пізніше. В перший окіт коза народжує зазвичай одного або двох малюків. Згодом їх кількість може зрости до трьох-чотирьох. Дуже рідко, однак трапляється, що тваринка народжує п’ятеро козеняток. Щоправда, і фахівці, і досвідчені господарі добре знають, що оптимальна кількість – це троє малят, бо народження більше козеняток може призвести до ослаблення здоров’я кози. Та й самі козенятка народжуються меншими за розмірами і бувають значно слабшими.

Здебільшого тваринка народжує малят сама, однак бувають випадки, що потрібна допомога людини – коли плід надто великий або знаходиться в неправильному положенні. Буває, що ніжки малюка йдуть правильно, а ось шийка закинута на спинку, ніжки зігнуті в колінному суглобі і підвернуті під груди, або ж плід виходить задом. Буває, що потуги тривають занадто довго – в усіх цих випадках варто звернутися до ветеринара або досвідченого господаря. Причому зробити це якнайшвидше.

– Відчуваючи, що ось-ось на світ з’явиться маля, тварина лягає, починає наче постогнувати і кричати, – розповідає господар. – Згодом із піхви виходить міхур. Він має тріснути і з нього витече рідина. Тоді в розрив цього міхура вперед передніми ніжками виходить козенятко. Його голівка має лежати на ніжках. В тому разі, коли тварина сукозна декількома малюками, то вони з’являються на світ з певним інтервалом.

Новонароджене козенятко потрібно піднести до кози аби вона його облизала. Деякі господарі вважають за краще самим витерти слиз із тіла козеняти, однак вилизування дитяти сприяє відділенню посліду у кози. І якщо все проходить добре, то він вийде через 2-3 години. Послід та солому, на якій народжувала тварина, потрібно викинути, а натомість насипати сухої. Тварині слід дати злегка теплої водички, в яку варто додати 1 ст. ложку цукру. Така водичка багата на глюкозу і знесилені кози залюбки її п’ють.

Дуже швидко малята піднімаються на ніжки і за якийсь час їх потрібно піднести під тварину до дійок – зазвичай козенятка самі починають смоктати молоко. Однак буває й так, що потрібно злегка натиснути на дійку, аби цівка молока потрапила в мордочку маляти. А тоді розкрити і покласти туди дійку – козенятко повинно почати смоктати.

Важливе значення має і харчування тварини в цей період, тому потрібно давати їй сіно, сухі віники з гілочок липи, клена, верби, а також соковиті корма. Через декілька діб в раціон варто включити трішки зерна. Річ у тім, що саме від того, наскільки повноцінним і якісним буде раціон харчування кози в цей період, залежить ріст і розвиток козенят, здоров’я самої тварини та майбутні надої.

Підготував Олександр ТУРЧЕНЯК.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ