Щоб не нашкодили миші та зайці

Щоб не нашкодили миші та зайці
Реклама

Зміст

    1. Пошкодження від мишоподібних гризунів
    2. Пошкодження від зайців

Практично щорічно після сходження снігу і встановлення ранньовесняної погоди по телефону і в листах багато читачів запитують, як «відремонтувати» стовбури молодих дерев, які сильно пошкоджені взимку зайцями і мишами. І в багатьох випадках ці рани настільки серйозні, що ніякими прийомами не можна відновити здоров’я рослин.

Щоб цього не трапилося, вже зараз необхідно серйозно поставитися до захисту штамбів дерев від пошкоджень гризунами.

Пошкодження від мишоподібних гризунів

Дерева, особливо молоді (до 12-16-річного віку), взимку потребують захисту від гризунів. Великої шкоди садам завдають миші та полівки. Взимку вони пересуваються прямо під снігом і нерідко обгризають кору штамбів по колу на висоті 20-50 см. Для захисту від гризунів восени штамби обв’язують гілками ялини, сосни, ялівцю хвоєю вниз. Можна використовувати стебла соняшника, полину, очерету. При використанні толю або руберойду під них підкладають щільний папір, мішковину або рогожу. Будь-яке укриття знизу присипають землею. Не слід для обв’язки використовувати синтетичну плівку, солому, що приваблює мишей. Деякі садівники поряд з обв’язкою розкладають біля дерев пучки сухої м’яти, чорнокореня, які відлякують гризунів своїм запахом.

Проти мишоподібних гризунів застосовують неотруйні приманки. Можна рекомендувати наступні суміші: товчене скло, борошно, цукор (2:1:1); негашене вапно (600 г), борошно (300 г), цукор (200 г); гіпс (500 г), борошно (200 г), цукор (200 г); суміш борошна і цементу або алебастру (1:1). Приманку розкладають в пакети. Пакети розміщують біля грядок суниці, молодих дерев, компостних куп. Краще пакети захистити рулончиками з толю, дощечок.

Більш надійним захистом штамбів від гризунів служить металева сітка з дрібними клітинками. Сітку трохи заглиблюють в ґрунт і встановлюють так, щоб вона не перешкоджала потовщенню штамба. Перед установкою сітку краще пофарбувати, це продовжить термін її використання.

Після кожного великого снігопаду сніг біля дерев добре відтоптують. Краще це робити у відлигу.

Пошкодження від зайців

Значні пошкодження садам завдають зайці. Вони обгризають кору штамба, скелетних і більш дрібних сучків, «стрижуть» молоді гілочки. При цьому більше страждають низькорослі дерева на карликових підщепах. Одним із засобів захисту від зайців є огородження ділянки металевою сіткою заввишки 2 м, а також застосування засобів, які відлякують їх. Штамби і скелетні гілки можна обмазати сумішшю з глини, гашеного вапна і коров’яку (1:1:1 або 1:2:1) з додаванням на 20 кг суміші 100-300 г мідного купоросу і 100 г креоліну або 1 ст. ложки карболової кислоти. Відлякують гризунів просочені 10-відс. креоліном торфокрихта і тирса, які розсипають по пристовбурних колах пізно восени.

Спробуйте і такий спосіб відлякування зайців: невеликі кружальця з картону фарбують в чорний колір і кріплять на товстих нитках до гілок (3-4 на дерево). Зайці дуже обережні. Їх лякає навіть невеликий рух чорних предметів, і вони не йдуть в сад. І все-таки краще штамби чим-небудь обв’язати.

Володимир Давидов.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ