Передрозсадні клопоти

Предрассадные хлопоты
Реклама

Читати російською мовою

Настав сприятливий час для того, щоб підготуватися до нового посадкового сезону. Зараз городникам важливо встигнути закупити якісне насіння, якщо не встигли ще цього зробити. Так як ґрунт вже промерз і, можливо, під снігом, доведеться запастися ґрунтовою сумішшю для розсади в спеціалізованих магазинах. А може, ви віддаєте перевагу торф’яним таблеткам, тоді купіть їх в достатній кількості. У них можна висівати насіння кавунів, динь, огірків і томатів для отримання розсади.

Зимовими вечорами біля телевізора можна перебрати насіння і розкласти його за сортами в окремі мішечки з марлі. Потім перед посівом його зручно обробляти прямо в такому вигляді. Мішечки роблять з марлі, складеної в 2 шари. Нарізають її на квадрати, насипають туди насіння і скріплюють всі краї квадрата дротом з етикеткою. Етикетку можна написати на шматочку паперу, вкласти її в невеликий пакет із застібкою і закріпити на дроті. Або можна нарізати на прямокутники пластикові пляшки або пивні банки і надряпати на них назви за допомогою шила.

Кращі огірки, перець, помідори та інші рослини зазвичай виходять з власноруч вирощеної розсади, коли ви точно знаєте, які саме сорти посадили і як ростили, чим обробляли рослини. Розсада овочів, вирощена на ґрунті вашої ділянки має хорошу приживлюваність, так як вона встигає адаптуватися ще в молодому віці. Після підготовки насіння, приступайте до підготовки ґрунтової суміші.

Ґрунтову суміш для розсади рекомендується готувати з городньої землі з вашої ділянки, компосту, лісової землі (з-під листяних дерев) і піску, взятих в пропорції 2:2:2:1. Якщо ґрунт на ділянці піщаний, то пісок в суміш додавати не потрібно. На кожне відро ґрунтової суміші потрібно всипати по одній банці деревної золи об’ємом 0,5 л. Після цього ґрунт треба ретельно перемішати, висипати в щільний мішок з чорного поліетилену і залишити в теплому місці на 3 тижні.

Поки ґрунт «відпочиває», підготуйте ємкості для посіву насіння на розсаду. Можна купити торф’яні таблетки, касети для посадки і одноразові склянки. Деякі городники використовують для розсади обрізані пластикові пляшки. Їх можна використовувати, якщо вибрати для цього коричневі або зелені ємкості, щоб коріння менше піддавалося дії сонячного світла. Висота стаканчика залежить від висоти майбутньої розсади.

Насіння незадовго перед посадкою зазвичай обробляють препаратами і стимуляторами росту. Деякі любителі застосовують хімічні засоби, не замислюючись про те, що насіння – це зародки майбутніх рослин.

Рекомендується обробляти насіння такими засобами, як настій деревної золи, екстракт алое, мед, які містять велику кількість мікроелементів. Спочатку насіння замочують в настої деревної золи, приготувавши його з 1 ст. ложки золи і 1 л води. Настоюють золу на воді 6 годин, періодично помішуючи. Потім зливають рідину без попадання в неї осаду і занурюють в настій насіння на 4-6 годин. Потім промивають його чистою водою і поміщають в розчин меду (1 ч. ложка меду на 1 склянку води кімнатної температури) на 3-6 годин.

Замість меду можна використовувати сік алое, розведений водою 1:1. Після такого підживлення підняти енергію насіння можна за допомогою ЕМ-препаратів (Байкал). Їх розводять в пропорції 1:1000, тобто 1 мл препарату – на 1 л води. Обробка триває 3-6 годин. Потім насіння можна просушити і залишити чекати посадки.

Зігріваємо парник

Найбільш часто для обігріву грядок в теплиці використовують кінський гній. Свіжий кінський гній зволожують, утрамбовують і витримують кілька днів, за цей період в ньому починається виділення тепла, і тоді цей матеріал готовий для утеплення грядок. Тривалість виділення тепла залежить від кількості соломи. Чим її більше, тим швидше перегорить гній. Але для грядок краще, якщо соломи буде небагато.

Також для теплиць підходить кролячий, козячий, овечий гній. Овечий гній треба зволожувати дуже помірно, а коров’ячий і зовсім не придатний для теплиць, тільки лише, якщо змішати його з кінським гноєм в співвідношенні 1:1. Між шарами ґрунту і гною рекомендується прокласти шар листя, це поліпшить «горіння» гною. Можна брати будь-яке листя, крім дуба і вільхи.

Також можна приготувати штучний гній своїми руками. Для цього в ґрунті теплиці виривають невеликий котлован. Його заповнюють різаною соломою (довжиною 5-7 см). На кожен шар соломи вагою 10 кг висипають по 200 г аміачної селітри і 300 г суперфосфату. Потім виливають на добрива по всій площі котловану по 10 л гарячої води і продовжують укладання шарів. Коли котлован повністю заповниться, його накривають дошками і матами з соломи або очерету.

Поступово температура штучного гною почне підніматися. Коли вона досягне 15°С, солому заливають гарячою водою з розрахунку 5 л на кожні 10 кг. 
Потім «штучний гній» присипають ґрунтом. При розкладанні соломи під впливом добрив виділяється велика кількість вуглекислоти, яка є активатором росту рослин. Також для зігріву грядок можна використовувати порошок бавовни, змочений водою (в тих регіонах, де його можна дістати) з додаванням 200 г аміачної селітри і 300 г суперфосфату на кожні 10 кг.

Для того, щоб перевірити ступінь зволоження гною для парника, потрібно міцно стиснути грудку в руці, надівши рукавичку. Якщо рукавичка залишилася злегка вологою, гній підготовлений правильно, а якщо рідини виділяється багато – потрібно просушити його. Перед закладкою гною в теплицю потрібно пам’ятати, що для розігріву цього матеріалу може знадобитися 1-2 тижні. Коли підійде час для посадки рослин, ґрунт в парнику повинен мати температуру не нижче 15°С.

Василь САЄНКО,
біолог. м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ