Сіємо квіти на розсаду, щоб вони раніше порадували своїми барвами

Сеем цветы на рассаду, чтобы они пораньше порадовали своими красками
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Січень – не найкращий місяць для вирощування розсади. Але для дворічників і багаторічників, які зацвітають на 180-200-й день після появи сходів, і тих рослин, чиє насіння вимагає тривалої стратифікації, це найкращий час для посадки насіння. Деякі з них і сходити будуть довго. А інші дуже повільно розвиваються в перший місяць зростання.

Зрозуміло, як тільки сходи з’являться з ґрунту, їм буде потрібно додаткове досвечування. Інакше ніжні паростки витягнуться в ниточки і зачахнуть. Зайвим додаткове освітлення буде хіба що, якщо у вас великі вікна південної орієнтації, або ви вирощуєте розсаду на балконі, що обігрівається.

Еустома (лізіантус, ірландська троянда) – красиво квітучий багаторічник, який вирощують як горщикову і садову рослину. Від сходів до початку цвітіння може пройти від 5 до 8 місяців, тому садять його якомога раніше.

Для посадки придатний універсальний ґрунт для квітів з нейтральною кислотністю. Його насипають в миску, трохи утрамбовують і по поверхні розкладають насіння еустоми. Зверху присипають його тонким шаром ґрунту або піску.

У фазі двох справжніх листочків проводять перше пікірування. Потім рослини перевалюють у великі ємкості. Для успішного росту рослині забезпечують високу вологість і додаткове освітлення.

Бегонії сіють в грудні, щоб отримати квітучі рослини вже до травня. Насіння у бегоній дуже дрібне і сходить на світлі, тому його просто розсипають по поверхні вологого ґрунту. Зверху накривають ємкість склом або поміщають в поліетиленовий пакет. При температурі 20-22°С сходи з’являються вже через тиждень. Їх потрібно регулярно провітрювати і стежити, щоб ґрунт в мисці не пересохнув.

Гвоздика Шабо – теплолюбний багаторічник і зацвітає на 5-6 місяць від появи сходів. Найкраще росте і цвіте в суміші з торфу, піску, перегною і дернової землі (2:1:2:2), але для посіву насіння можна використовувати і готовий ґрунт для квітучих рослин. Насіння вдавлюють в ґрунт на глибину приблизно 3-4 мм і обприскують водою з пульверизатора. Краща температура для росту і розвитку гвоздики 15-19°С. По мірі росту сіянці двічі пікірують у великі ємкості.

Насіння лаванди відрізняються поганою схожістю і вимагають тривалої стратифікації при температурі 1-5°С. Для посадки готують ґрунт з листової землі, перепрілого гною і піску (3:2:1), наповнюють землею контейнери і злегка утрамбовують. Насіння лаванди сіють по поверхні ґрунту і присипають тонким шаром піску. Потім обприскують посіви теплою водою.

Накривають контейнер кришкою (або поміщають в поліетиленовий пакет) і ставлять у холодильник на 2 місяці. Після закінчення терміну ємкість з насінням переносять в приміщення з температурою 15-17°С.

Пеларгонію зональну сіють на розсаду в січні, щоб до травня отримати міцні, рясно квітучі кущі. Стратифікації насіння пеларгонії не потребує, але щоб полегшити і прискорити схожість, рекомендують його скарифікувати (трохи порушити оболонку). Наприклад, для цього можна опустити насіння на кілька секунд в окріп, а потім відразу ж – у холодну воду.

Для посіву підходить універсальний ґрунт, який продається в магазині. Можна приготувати ґрунт для пеларгоній самостійно, з’єднавши родючу дернову землю з торфом і піском (2:1:1). Насіння сіють на глибину до 1 см, накривають склом або плівкою і витримують при температурі 18-20°С. Сходи з’являються через 8-10 днів.

Петунія ампельна зараз на піку своєї популярності. Підвісними кошиками з різнокольоровими, рясно засіяними квітами петуніями прикрашають приватні будинки, магазини, парки і місця відпочинку. Але щоб виростити таку красу, потрібно постаратися, тому сіють петунію в кінці грудня-на початку січня.

В процесі вирощування, розсаду кілька разів перевалюють у горщики більшого діаметра. З моменту утворення двох справжніх листків молоді рослини потребують регулярного підживлення комплексним мінеральним добривом для квітів і регулярного досвічування.

Кальцеолярія – багаторічники і дворічники, які підходять для вирощування в саду і в горщику (як кімнатна рослина). З моменту посіву насіння до цвітіння проходить 7-8 місяців. Ґрунт для кальцеолярії складають з 4 частин торфу і 1 частини піску. Попередньо його дезінфікують (прожарюють).

Дуже дрібне насіння розсипають по поверхні ґрунту, ємкість накривають склом або плівкою, до появи сходів витримують у темному місці при температурі 18-22°С. Після перших сходів ємкість переносять у світле місце з температурою 12-15°С. У віці 15-20 днів кальцеолярію пікірують у горщики більшого діаметра.

Примула, посіяна взимку, зацвіте на початку літа. Для неї ідеально підходить суміш універсального ґрунту з перлітом. Землю насипають в контейнер і злегка утрамбовують. Насіння при посадці трохи вдавлюють в ґрунт і обприскують водою. Потім накривають контейнер кришкою (або загортають у прозорий пакет) і прибирають в холодильник для стратифікації на 1 місяць.

Після цього контейнер дістають і ставлять у світле прохолодне місце з температурою 12-15°С. Час від часу сходи провітрюють і зволожують. До висадки у відкритий ґрунт розсаду кілька разів пікірують в горщики більшого розміру.

Крім перерахованих рослин, в січні можна посіяти на розсаду левиний зів (антиринум великий), гайлардію, вербену гібридну, дзвоник карпатський, геленіум осінній, тирлич, дельфініум гібридний, лобелію, ерінус та інші квіти.

Людмила ХРАПАЧ,
квітникар-любитель.
Харківська обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ