Малинник: липневі клопоти

Малинник: июльские хлопоты
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Полив
  2. Підживлення
  3. Обрізування
  4. Ремонтантна малина: особливості догляду

У липні малина потребує підживлення, поливу, видалення бур’янів і молодої порослі. І найприємніше в цей період – збір врожаю.

Полив

Зазвичай липень дощами не балує. Тому малина потребує додаткового поливу. Його бажано проводити рідко, але рясно. У малини коренева система розташована досить поверхнево, але з часом починає поглиблюватися. Для цього процесу дуже важливо, щоб земля була зволоженою не менш ніж на 30-40 см, щоб волога, яка надходить зверху, з’єдналася з тією, що піднімається з надр землі.

Бажаний прикореневий полив з відра або лійки. Досить 2 відер води на 1 кв. м 1-2 рази на тиждень, залежно від погоди.

Рука об руку з поливом йде мульчування. Щоб зберегти вологу, а також захистити малинник від бур’янів, добре провести мульчування соломою, сіном, тирсою, скошеною травою без насіння тощо. Якщо земля замульчована, вона не потребує додаткового розпушування. Під мульчею створені відмінні умови для дощових черв’яків. Вони подбають про поліпшення структури ґрунту.

Корисно замульчувати малину перегноєм або компостом. Тоді відпаде потреба в літньому підживленні. Можна буде обмежитися весняним або осіннім. В іншому випадку в період формування врожаю і плодоношення малину треба підживити.

Підживлення

У період дозрівання ягід потреба цієї садової культури в поживних речовинах зростає. Підживлення потрібне, якщо навесні не вдалося щедро удобрити малинник, або листочки виглядають тьмяними, плоди дрібнуваті.

Можна використовувати органіку, малина її дуже любить. Але органічне добриво слід добре розбавити водою, щоб не обпекти поверхнево розташовані корінці. Коров’як потрібно розбавляти 1:10, пташиний послід – 1:20. Настояти 2-3 дні. Рівномірно розлити добриво по території малинника.

Корисна для рослини Нітроамофоска. Можна розсипати її між рядами – 30-40 г на 1 кв. м. Попередньо малину треба добре полити. Це допоможе уникнути опіку молодих всмоктуючих корінців.

Деякі садівники готують таке частування для малини: в 10 л води розчиняють 60 г суперфосфату, 40 г калійної солі і 20-30 г аміачної селітри. Норма внесення – 1 відро на 1 кв. м.

Замінити калійні добрива можна деревною золою. Розвести у відрі води 300 г золи, перемішати і відразу полити малину – 1 відро на 1 кв. м. Садівники відзначають, що завдяки регулярному підживленню золою ягоди мають більш виражений смак і запах. Про те, що рослина потребує калійних добрив, можна зрозуміти за кінчиками листочків – вони починають жовтіти, потім буріють і нагадують обпалені.

Зазначене дозування збільшувати не бажано.

Обрізування

Багато сортів малини в липні плодоносять. Коли урожай зібраний, слід провести обрізку. Не потрібно відкладати цю процедуру до осені – молода поросль буде виснажувати малинник. У липні бажано видалити стебла, пошкоджені захворюваннями, а також зів’ялі пагони. Хворі гілки треба видаляти навіть при наявності ягід. Їх потрібно спалити далеко від малинника.

Головне завдання літньої обрізки – стримати активне зростання молодих пагонів. До того ж неукорінені паростки видаляти значно легше.

Обрізку можна проводити поступово, зрізуючи зрілі гілки, що відплодоносили, по черзі. Інакше вони будуть затінювати молоді пагони, заважаючи їх зростанню. Також необхідно позбутися зайвих паростків. На кущі бажано залишити не більше чотирьох. Необхідно зрізати і всі пагони в радіусі 30 см навколо куща.

Зелені верхівки пагонів, які досягли 80 см і вище, можна прищипнути приблизно на 10-12 см. Це простимулює зростання додаткових пагонів – так зване подвійне розгалуження.

Також завдяки прищіпки коренева система почне посилено розвиватися, гілки будуть товщати і запасатися поживними речовинами. Це допоможе малині успішно перезимувати. Прищипувати верхівки навесні не рекомендується – знизиться урожай.

Важливо пам’ятати, що літня обрізка не замінює осінню і весняну. Вона доповнює їх, допомагаючи збільшити врожайність малини.

Не потребують літньої обрізки і прищіпки сорти штамбового типу. Наприклад – Кріпиш, Таруса. У них урожай починає формуватися зверху, поступово переміщаючись на нижні яруси. Щоб не позбутися частини врожаю, процедуру краще відкласти до осені.

Високорослі сорти малини влітку потребують підв’язування. Опори треба вбити на відстані 2-3 м. Між ними натягнути дріт або міцну мотузку в 2-3 ряди і закріпити гілки.

Після збору врожаю малину можна обробити 1%-вою бордоською сумішшю для профілактики грибкових інфекцій. Від кліщів застосовують препарати Тіовіт Джет, сірку садову або колоїдну.

Ремонтантна малина: особливості догляду

Догляд за ремонтантною малиною в липні має мало відмінностей. Цей вид малини більш чутливий до нестачі вологи. Якщо встановилася посуха, полив потрібно проводити 3-4 рази на тиждень. Бажано, щоб земля в малиннику була весь час злегка вологою. Рослина плодоносить тривалий період, і щоб ягоди були соковитими і великими, їй необхідна достатня кількість вологи. Але застою води допускати не можна – це загрожує розвитком грибкових захворювань.

З огляду на тривалий період плодоношення ремонтантної малини при появі на ній шкідників обробку відкладати не можна. Можна використовувати настій цибулиння – залити його теплою водою 1:2, настояти 3 доби, процідити, рясно обробити малину.

Досить ефективний настій часнику, але він може подарувати ягодам специфічний запах. Для приготування засобу потрібно начистити літрову банку зубчиків часнику, пропустити їх через м’ясорубку, залити 1 л води, настояти тиждень в темному місці під кришкою, процідити. На 1 відро води взяти 100 мл робочого розчину, додати 20 г рідкого мила, перемішати і обприскати кущі.

Так як ремонтантна малина відрізняється підвищеною стійкістю до шкідників і захворювань, природних засобів для її захисту може виявитися цілком достатньо.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ