Як утримати сніг

Как удержать снег
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Кому скільки снігу
  2. Спосіб затримання вологи

Сніг є найкращим укриттям рослин від морозів, а також – благодатною вологою, від якої залежить майбутній урожай. Тому затримати сніг на ділянці – одне з важливих зимових завдань садівника-городника.

Відомо, що 1 см снігу підвищує температуру ґрунту під ним на 1-2°С. А якщо шар снігу 20-30 см, то рослинам нестрашний ніякий мороз. Снігом присипають підзимові посіви на городі, пристовбурні кола і штамби молодих дерев, садову суницю, пригнуті до землі гілки малини та інші садові культури.

Навесні, коли сніг почне поступово танути, він промочить землю більш, ніж на 1 м. Коріння отримають гарне зволоження. До того ж за складом тала вода цінніше за джерельну – в ній більше поживних речовин, зокрема азотистих сполук, що сприяють швидкому росту зеленої маси. Існує думка, що велика кількість снігу збільшує врожайність садових і городніх культур у 1,5-2 рази.

Деякі садівники, щоб захистити коріння дерев від всюдисущих гризунів, добре утоптують сніг навколо них. Утворюється крижана кірка, яка не по зубах пухнастим шкідникам. Але цей метод можна використовувати при відсутності сильних морозів, так як пухнастий сніг набагато краще утеплює коріння, ніж крижана кірка. І підходить ущільнення не для всіх культур, а тільки для тих, у яких сокорух починається пізніше. Наприклад, яблуні перенесуть його добре, а ось у кісточкових може статися висушування коренів через те, що наземна частина пробудиться і почне рости з приходом сонячних днів, а коріння буде ще «спати» під крижаною кіркою.

Якщо територія тільки освоюється, рекомендується посадити вологолюбні рослини на найнижчих її ділянках, де затримується сніг і завжди багато вологи, а такі як жимолость, обліпиха – на більш підвищених.

Кому скільки снігу

Почати затримувати сніг потрібно відразу з моменту його появи. Треба дістати його на штамб і землю навколо молодих, а також південних садових культур. Потім, по мірі випадання снігу, збільшувати товщину снігового укриття. Яку територію займає коренева система, можна зрозуміти по діаметру його крони. Зазвичай вони рівні.

Важливо пам’ятати, що товщина снігового замету навколо штамба не повинна перевищувати 1-1,2 м, щоб не випріло коріння. Суниця і полуниця будуть добре себе почувати під шаром снігу товщиною 60-80 см. Малина не боїться надлишку утеплення. Вона рідко випріває, навіть якщо товщина сніжного покриву більше 1 м. Смородину, йошту і кущі аґрусу можна засипати снігом повністю.

А ось чорноплідній горобині, вишні та сливі надмірне утеплення може нашкодити. При перегріві їх коріння випріває. Навколо цих культур сніговий замет не повинен перевищувати 1 м.

На грядках достатня товщина снігу – 20-30 см. Для полуниці та суниці – не менше 20 см. У сильні морози – 30-40 см. Більш товстий шар снігу нагортати не потрібно, щоб не нашкодити корінню.

Снігом бажано присипати і кущі троянд, півоній та інших багаторічників – близько 20 см. Їх потрібно вкривати снігом повністю. Це допоможе не тільки захистити рослини від морозів, але і відстрочити цвітіння. Таким чином можна перечекати період поворотних заморозків.

Спосіб затримання вологи

По периметру саду або городньої ділянки можна розкласти ялинове гілля або товстий шар гілок. Можна створити бар’єри з непотрібних дощок, фанери або шиферу. Вони будуть перешкоджати вітру здувати сніг. Їх зазвичай ставлять у вигляді щитків високою близько 1 м, рядами, розташованими в шаховому порядку. Рекомендується зробити такий заслін з того боку, з якого найчастіше дме вітер. Відстань між рядами – близько 5-7 м. Такі щитки можна переставляти, регулюючи утворення заметів.

Деякі садівники-городники створюють щитки з льоду. У морозний день розстеляють клейонку, піднявши її бортики на 10-15 см. Наливають в неї води. Крижані брили, на які перетвориться вода, ставлять вертикально в якості щитків для снігозатримання.

Допоможе утримати сніг розташована по периметру ділянки огорожа з паркану, плетена або жива. Важливо тільки, щоб вона була досить міцною. Утримувати сніг можна і за допомогою пергол – навісів з витких рослин. Ці пристосування будуть служити не тільки для затримання снігу, але і допоможуть створити в саду гарну ландшафтну композицію.

Добре утримує сніг ялинове гілля або обрізані гілки, розкладені по всьому саду рядами. З цією ж метою використовують стебла топінамбура або кукурудзи. Такі «снігозатримувачі» можна переставляти з місця на місце, щоб сніговий покрив скрізь був достатнім. Особливо ефективний метод на підвищених територіях або на ділянках, розташованих на схилах. На городі можна не прибирати стебла високорослих рослин, тільки злегка надламати їх.

Після хороших опадів можна сформувати снігові вали, які теж допоможуть в снігозатриманні. Достатньо, якщо їх висота буде 30-40 см. На великих територіях добре використовувати для цього мотоблоки, на маленьких цілком достатньо спеціальної лопати для снігу. Можна формувати такі вали, розчищаючи садові доріжки. Бажано не забувати струшувати сніг з гілок, щоб не обламав їх.

Можна затримувати сніг за допомогою спеціальних сіток. Зазвичай їх використовують на полях, але цілком можна пристосувати для грядок. Найбільший недолік таких сіток – висока вартість.

На городі для затримання снігу нерідко використовують спосіб щілювання. На великій території найзручніше робити канавки за допомогою плуга, прикріпленого до мотоблока. Якщо ділянка невелика, можна зробити проколи ломом на глибину 50-60 см.

В період весняної відлиги танення снігових насипів прискорюють, посипаючи їх деревною золою, торф’яною крихтою, перегноєм або землею. Добре прискорює танення снігу вугільний пил.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ