Дерев’яні іграшки. Відроджуються народні традиції

Дерев’яні іграшки. Відроджуються народні традиції
Реклама

Читати російською мовою

Останнім часом все більшої популярності набирають дерев’яні іграшки для малечі. Зокрема, такі виготовляє Андрій БОНДАРУК, майстер народних ремесел із села Княгининок, що на Волині.

– Коли я вирішив зайнятися виготовленням іграшок, то в мене не було жодного досвіду роботи з деревом, – розповідає майстер. – Також не було і наукових праць, які б допомогли достеменно дізнатися, якою ж вона була, ота автентична українська дерев’яна іграшка.

Тому я прочитав чимало етнографічних досліджень, шукаючи потрібну інформацію. Також спілкувався із старожилами, які розповідали, якими іграшками гралися в дитинстві. З часом вдалося відтворити майже 40 видів народної іграшки з деревини. Адже є іграшки, призначені для дівчаток, а є – для хлопчиків. Окрім цього, є іграшки для найменших діток – гризунці, які батьки дають малечі, коли в неї прорізуються зубки. Коли ж дитя починає вчитися ходити, в нагоді стануть рухомі іграшки, які розвивають спритність. А ще – знаряддя праці, кухонне начиння, господарський інвентар, фігурки домашніх і диких тварин, музичні інструменти, транспортний засіб тощо. Тобто іграшки були розвивальними, адже граючись, діти набували навичок, що згодом ставали їм у пригоді.

Чоловік показує сучасні електроприлади, які суттєво полегшують роботу. Каже, що дуже важливо, аби сама іграшка не стала примітивною, масовою і водночас не втратила своєї форми. Тому після роботи на станках доробляє їх вручну за допомогою ножа або ж різців. Іграшки розписує дружина майстра – 
пані Ірина, яка має художню освіту.

– Намагаюся відтворити народний розпис, – каже вона. – До речі, в нас під народним розписом зазвичай мають на увазі петриківський розпис. Однак український народ дуже багатий на різноманітні елементи розпису. Бо ж малювали на глиняному посуді, розписували печі, створювали візерунки на коромислах, відрах тощо.

На сьогодні вироби талановитого подружжя побували на виставках в різних куточках України та далеко за її межами. В усьому світі зростає інтерес до таких іграшок. Адже вони яскраві, мають спрощену форму, доволі міцні – тому можуть служити не одній дитині. Окрім цього, такі іграшки не мають дрібних деталей та гострих країв, що дуже подобається дорослим, адже зменшується ризик травматизму при забавах.

Записала Олена РОМАНОВА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ