Від поганого насіння не чекай доброго плем’я: вибираємо якісний матеріал

От плохого семени не жди хорошего племени: выбираем качественный материал
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. «Своє» насіння
  2. Гібриди
  3. Сортове насіння
  4. Вибираємо якісний матеріал
  5. Перевірка на схожість

«Своє» насіння

Домашнє насіння включає в себе весь спектр посівного матеріалу, завжди розмножується відкритим запиленням і може давати плоди з однаковими характеристиками багато років. Пам’ятайте про можливе перехресне запилення (за допомогою вітру і комах) і дотримуйтеся відстані (при вирощуванні плодів на насіння) між різними сортами одного виду рослин, щоб забезпечити хороший урожай в майбутньому. Але не забувайте провести передпосівну обробку «свого» насіння (дезінфекцію, обробку мікроелементами, загартовування, дражування).

Гібриди

Селекціонери схрещують сорти сумісних типів рослин, щоб створити сорт з кращими характеристиками обох батьків. Їх називають гібридами, і багато з нинішніх рослин є результатом таких схрещувань. Рослини можуть перехресно запилюватися в природі, і гібриди, неодноразово відібрані і вирощені, можуть в кінцевому підсумку закріпитися і стати сортом з відкритим типом запилення.

Більшість гібридного насіння є відносно новими схрещуваннями, і тому насіння від них не даватимуть рослини з ідентичними якостями. Наприклад, виробники щороку пропонують все нові і нові гібридні сорти томатів. Ви можете бачити їх позначеними як гібриди або F1 (перше покоління), або F2 (друге покоління). Ці сорти можуть в кінцевому підсумку стабілізуватися, але на даний момент такий помідор не дасть плідного насіння, що має властивості, які ви очікуєте.

Сортове насіння

Це насіння отримують в результаті запилення рослин цього ж сорту з дотриманням просторової ізоляції. Якщо ж поруч будуть рости рослини іншого сорту, то в них відбудеться зміна – зміниться колір, форма, смак, розмір.

Сортове насіння, вироблене великими фірмами-виробниками, оброблене проти шкідників та хвороб і абсолютно готове до посіву.

Будь-який городник, маючи вільний час, може відібрати і в кінцевому підсумку вивести своє власне сортове насіння або навіть гібридизувати нові рослини.

Вибираємо якісний матеріал

Перед покупкою насіння можна запитати сусідів, які культури дали в минулому році хороший урожай. В окрузі люди, швидше за все, стикаються з тими ж хворобами і шкідниками рослин, що і ви, тому можна використати їх досвід. Також городник повинен скласти список необхідного насіння, щоб не придбати зайве або невідповідне для своєї ділянки.

Звертайте увагу на опис насіння: обмеження простору, сонце/тінь, характеристики ґрунту, урожайність і сівозміна – всі ці фактори визначають, як вирощувати рослини, і скільки насіння вам потрібно купити.

Каталоги насіння і полиці з пакетиками в садових центрах, на яких представлені яскраві упаковки з фотографіями різних квітів та овочів, немов солодкі льодяники, так і манять своїм яскравим виглядом. Але будьте пильними: якщо пакетик з насінням волає до вас – «Суперурожайний», «Суперлюкс» або «Мегаплод» – це нічого не означає. Насамперед, він повинен мати повну інформацію про себе: назва культури, якщо це гібрид, то символ F, дані про рослину, коротку агротехніку, і, звичайно ж, адресу, телефон виробника і номер партії, а також термін придатності насіння і номер ДЕСТу. Поважаючий себе виробник завжди упакує насіння в якісний пакетик. Насіння, вкладене в пакетик з фольги, схожість зберігає довше.

Купуючи закордонне насіння, слід уважно вивчити упаковку – на ній може не бути спеціального маркування. Насіння може виявитися нежиттєздатним або невідповідним для вашого клімату. Тому купуйте насіння з регіонів з такими ж кліматичними умовами, як ваші.

При виборі сорту зверніть увагу на інструкцію виробника. На передній або задній частині більшості пакетиків з насінням, а також у каталозі або онлайн-описі вказується час від посіву до збирання врожаю. Прочитайте опис виробника про смак і найкраще використання для даної культури, щоб отримати максимальне задоволення від отриманого врожаю.

Перш, ніж зробити покупку в конкретній насіннєвої компанії, вам бажано провести невелике дослідження і з’ясувати, як і де вирощується насіння. Одні компанії імпортують насіння з різних країн, в той час як інші вирощують самі. Деякі компанії використовують хімічні речовини для запобігання захворювань і нападу шкідників, в той час як інші використовують органічні методи вирощування. Насіння не повинне занести хвороби і шкідників на вашу ділянку.

Перевірка на схожість

Візьміть 10 насінин того сорту, який ви хочете перевірити. Насіння повинне бути з однієї партії. Змочіть паперовий рушник так, щоб він був вологим, але не мокрим. Викладіть насінини на рушник з проміжком між ними. Накрийте ще одним вологим паперовим рушником. Помістіть в пластиковий пакет, закрийте і покладіть в тепле місце. Проростання має зайняти від 2 до 14 днів, в залежності від сорту. Тримайте рушник вологим для того насіння, якому потрібно більш тривалий час для проростання. Якщо проростає 1 з 10 насінин, це означає, що схожість становить 10%. Якщо 8 з 10 – 80% схожості, і так далі за аналогією.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ