Як вибрати укривний матеріал

Как выбрать укрывной материал
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Теплиця на багато років
  2. Особливості спанбонду
  3. Плівка не втрачає популярність
  4. Скло: традиція чи пережиток минулого?

З приходом весни хочеться швидше побачити на своєму столі свіжу зелень, молоду редиску, ароматні огірочки та інші дари землі. Для цього багато дачників створюють теплички або парники. І тут на перший план виходить питання: як правильно вибрати укривний матеріал?

Сучасний ринок переповнений різноманітністю матеріалів для теплиць, парників, відкритих грядок. Щоб не помилитися з вибором, потрібно поставити перед собою точну мету. Якщо матеріал потрібен для створення теплиці – на скільки років вона призначена, буде служити тільки з весни до осені або в зимовий період. При виборі укривного матеріалу для захисту грядок від поворотних заморозків потрібно звернути увагу не тільки на його теплоізоляційні властивості, але і на здатність пропускати вологу і повітря, його вагу і щільність.

Теплиця на багато років

Якщо у ваших планах спорудити теплицю, яка прослужить 10 років і більше, добре підійде такий матеріал, як полікарбонат. Рекомендаціями щодо його вибору ділиться Віталій Іванович КЛИМЕНКО, агроном з Чернігівської області.

– Полікарбонат володіє відмінними теплоізоляційними властивостями, – розповідає фахівець. – Він може прослужити років 10, а при правильному догляді – і більше. Міцний, ударостійкий, має невелику вагу і при всьому цьому досить економічний.

Полікарбонат буває монолітний і стільниковий. Другий складається з двох і більше стінок, які з’єднані між собою каналами, що нагадують бджолині стільники. Всередині вони пустотілі. Це сприяє поліпшеній теплоізоляції. Теплиці з полікарбонату, особливо, якщо мова йде про стільниковий, можна використовувати цілий рік.

Слід звернути увагу на вагу листів полікарбонату. Полегшений нижче за вартістю на 10% – 30%, але зносостійкість його значно менша. При повній щільності полікарбонат може прослужити близько 15 років.

До переваг матеріалу можна віднести також його не високу чутливість до температурних перепадів, легкість в монтажі.

– Зараз можна знайти полікарбонат різних кольорів. Існує думка, що затемнений або кольоровий краще утримує тепло, – ділиться агроном. – Не можу погодитися з цим. Основне завдання полікарбонату – пропускати сонячне світло. Як показує практика, з цим завданням краще справляється прозорий полікарбонат.

Ще одне достоїнство цього матеріалу – легкий догляд. Його можна мити мильним водним розчином за допомогою м’якої ганчірки або щітки. При сильному забрудненні – використовувати якісний уайт-спірит, тільки без будь-яких домішок. Або – ізопропіловий спирт. Абразивні речовини застосовувати не можна.

Особливості спанбонду

У нього хороша зносостійкість, відмінна повітро – і вологопроникність, невелика вага. Також матеріал добре захищає рослини від холоду і палючого сонця.

– Основний показник, на який потрібно орієнтуватися при виборі спанбонду – його щільність, – пояснює Віталій Іванович. – Вона може бути від 15 г/мл до 160 г/мл.

Щоб накрити теплицю або парник, краще брати щільний спанбонд. В якості мульчі добре підійде з щільністю 60 г/м2 чорного кольору. Він допоможе створити мікроклімат прямо в землі. А також захистить насадження від бур’янів. Також щільним спанбондом зручно вкривати на зиму кущі і маленькі деревця. До недоліків щільного спанбонду можна віднести кілька знижену світлопроникність.

Для укриття грядок від поворотних заморозків підійде тонкий спанбонд – 17, 19 або 23 г на кв. м. Він легкий і не зашкодить ніжним пагонам. При цьому добре пропускає вологу і сонячні промені, а також надійно захищає рослини від холоду. Такий матеріал може служити 2-3 роки. Після використання його рекомендується промити і добре висушити.

Плівка не втрачає популярність

Це один із найдоступніших матеріалів для укриття теплиць і парників. Вона добре пропускає ультрафіолет, досить морозостійка, вологонепроникна і проста в обігу.

– Для невеликих теплиць і парників можна використовувати одношарову плівку. У неї ширина 3-6 м, чого цілком достатньо для невеликих споруд, – розповідає агроном. – Плівки армована багатошарова і посилена багатошарова – відмінний варіант для покриття дачних та фермерських теплиць. Вони бувають шириною – 8 м, 10 м, 12 м і 16 м.

Завдяки своїй багатошаровій структурі, що володіють підвищеною міцністю і такими властивостями, як – світлорозсіювання, здатність добре протистояти зовнішнім природним факторам, підвищена зносостійкість. Вони можуть служити до 10 і навіть більше сезонів.

Для виготовлення плівок використовують різні матеріали – поліетилен, поліамід, полівінілхлорид. Вони можуть бути з такими корисними добавками, як стабілізатори для збереження плівки від руйнівного впливу сонячних променів, люмінофортна добавка, яка перетворює частину ультрафіолетових променів в більш потрібні рослинам червоні й інфрачервоні.

Товщина плівки – від 15 до 300 мкм. Щоб вона добре захищала насадження від холоду і разом з тим пропускала достатню кількість сонячного світла, рекомендується – 150-200 мкм. Це відноситься як до одношарових, так і до армованих багатошарових плівок.

– Відмінними теплоізоляційними властивостями володіє бульбашкова плівка, – пояснює Віталій Іванович. – Вона може стати гарною альтернативою полікарбонату. У промислових теплицях часто застосовується, як додатковий шар до скла, полікарбонату або плівки.

Скло: традиція чи пережиток минулого?

– Скло – матеріал міцний і довговічний, – розповідає агроном. – Через нього добре проникають сонячні промені. Воно пропускає до 95% сонячного світла. Тому покриті ним теплиці дуже швидко нагріваються, але також швидко і остигають.

Під склом складніше створити потрібний мікроклімат. Також до недоліків матеріалу відносяться крихкість і велика вага. До переваг – легкий догляд та хімічна інертність. Тому скло при спорудженні теплиць і раніше використовують дуже часто.

Вела бесіду Оксана ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ