Вирощуємо розсаду без помилок

Выращиваем рассаду без ошибок
Реклама

Читати російською мовою

Ще недавно з розсадою будь-яких овочевих культур ніяких проблем не було. Але після того, як в країні державне насінництво овоче-баштанних культур благополучно зникло, немає такої людини, яка б не постраждала від базарного свавілля. Єдине, що назви сортів залишилися, але під ними продають все, що можна продати. Тому нам, поважаючим себе овочівникам, і доводиться освоювати і вивчати насінництво на своїх земельних і дачних ділянках.

Скажу відразу: тут без помилок не обійтися. Найважчим напрямком є вирощування багаторічних пасльонових культур, таких як перці та томати. Пояснюю, в чому тут справа. В опалювальних промислових теплицях ліана індетермінантних сортів дає на рік 34 китиці плодів. А на історичній батьківщині в Південній Америці – значно більше. Бо у нас потрібно місяць на проведення санації, роботи з ґрунтом, а в тропіках томати продовжують плодоносити без перерви ще цілий рік.

А ось нам, дрібним виробникам і любителям цього продукту, тільки в травні (якщо не буде поворотних заморозків) вдається висадити томати у відкритий ґрунт. І якщо все буде добре, і осінь дозволить – ми отримаємо 7 помідорних китиць. Уловлюєте сенс? Так, ми героїчно намагаємося стиснути до шести місяців життя мінімум дворічної рослини. Це все одно (як кажуть на Сході), що намагатися протягнути верблюда в голчасте вушко. І не потрібно слухати гасла з пісеньок, що неможливе ми зробимо можливим або, що на Марсі будуть яблуні цвісти. Підводних каменів тут ще чимало.

Думаю, що читачі (ті, що старше) помітили, що не щороку поспіль улюблені культури плодоносять без проблем. Річ у тім, що черговий період сонячної активності повторюється через 11,8 року. І кожен рік що-небудь та підносить: то зашкалює врожай томатів, то патисонів, то буряка, то огірків. Раптом різко зростає кількість шкідників. Гусениці лучного метелика буквально з’їдають цибулі 1-го і 2-го року. А пам’ятаю, як перед прильотом комети Галлея фітофтора вражала кілька років поспіль томати, а цибулі пошкоджувалися переноспорозом. Комета пролетіла – і всі хвороби вщухли.

Томати з насіння явно уражених плодів дивно, але не хворіли. Шкодую, що не відзначав за роками всі ці відхилення. Можна було б трохи прогнозувати, що нас чекає на новому витку космічних чудес.

Читачі, напевно, дивуються: яка причина, що на такій мінорній ноті я почав чергову статтю. Відповім прямо: реклама Мікофренда нагадала мені, як після обробки цибулі 2 роки, пошкодженої переноспорозом, черговим мікоризоутворюючим біопрепаратом ми в агрофірмі втратили урожай насіння. Одні грибки з’їли інших, а потім чомусь закусили квітконосами цибулі.

Свого часу я награвся з розсадою на підвіконні та прийшов до висновку, що потрібно виходити в сад і бути ближче до природи. Овочівники-початківці ще пару років повинні потренуватися на вікнах. Але краще робити наступним чином. Для початку запускаємо горизонтальну органічну траншею типу теплої грядки. Заповнюємо її стартовим капіталом (тверда деревина, будь-яка органіка), проливаємо водою, запускаємо ефективні мікроорганізми (всім вже знайомий препарат Байкал ЕМ-1). Зверху засипаємо ґрунтом.

Таким чином ми ще в серпні (щорічно по одній) готуємо грядки. Але можна і ранньою весною так зробити. Головне, щоб сильних морозів не було перед цим, і мікроорганізми не промерзли в ґрунті.

Навесні наступного року на теплій грядці можна ставити ємкості для посіву насіння будь-яких культур. Укриття (плівка, полікарбонат) обов’язково.

Перший рік або купуємо, або готуємо за порадою друзів ґрунт для посадки. І починаємо вбивати ґрунт пропарюванням, прожарюванням або іншими відомими способами. Але все одно тут розсада буде більш здоровою, ніж в квартирі.

Після висадки розсади і звільнення імпровізованого парника засіваємо його сумішшю вики та вівса. У фазі цвітіння трави скошуємо і закладаємо в ґрунт. Солома злаків дуже швидко розкладається і під плівкою дасть до осені чудовий матеріал для заповнення ємкостей під розсаду. Тепер починається справжня гра.

Отримавши безкоштовно шикарний ґрунт, починаємо відчувати всі принади теплих грядок, живої землі. Залежно від потреб у ґрунтовій суміші грядки можна використовувати і як виробника ґрунту, і як розсадну теплицю (без відбору ґрунту). Тут ми помітимо відразу, що чим вище температура всередині траншеї, тим швидше зростання розсади. Розуміємо справедливість приказки – тримай голову в холоді, а ноги в теплі. Адже всім зрозуміло, що рослини живі, а для всього живого підтримання мікроклімату є основою.

Одним з фактором благополуччя розвитку рослин є освітлення. Тепер явно видно, що на вулиці їм не потрібне підсвічування. Навіть навпаки – не довелося б притіняти. Розсада тепер у нас міцна, кремезна. При пересадці на постійне місце рослини навіть нічого не помічають.

Про поливи і мульчування в спеку нічого не кажу – думаю, і так все ясно: це в наших степових регіонах не корисне доповнення до агротехніки, а життєва необхідність!

І остання порада: теплі грядки бажано розташовувати паралельно в два або три ряди на будь-яку довжину з далеким прицілом на можливий пристрій спочатку плівкового або полікарбонатного навісу, а потім і теплиці в цілому. Хто знає, може рік буде дощовим, і фітофтора почне лютувати – а так під навісом вона їй буде не страшна. Та й від спеки притіняти в літні місяці рослини під навісом простіше.

Олександр РОДНИЙ,
інженер-технолог,
садівник-городник зі стажем.
м. Бахмут Донецької обл.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ