Теплиця своїми руками

Теплица своими руками
Фото GettyImages
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Чим накрити
  2. Форма теплиці
  3. Каркас
  4. Система обігріву

Створення теплиці – мрія багатьох городників. Але не кожен вирішується її реалізувати. Зупиняє невпевненість у своїх силах, брак знань і т. п. Але ж створення теплиці не завжди вимагає особливих навичок і засобів.

Все залежить від того, яким буде призначення теплиці. Якщо в ній вирощувати тільки розсаду або ранні квіти – укриття і обігрів можуть бути простіше. Можна обійтися навіть звичайним парником. Для вирощування овочів цілий рік, знадобляться більш теплі матеріали і більш складна система обігріву.

Чим накрити

Перевага накритих плівкою теплиць і парників у їх легкості, відсутності потреби в міцному каркасі та фундаменті, відносно невисока вартість. Вони швидко прогріваються. Але використовувати такі теплиці можна тільки з травня по вересень. Вони добре захистять рослини навесні від поворотних заморозків, а восени – від ранніх холодів.

Важливо, яка використовується плівка. Наприклад, звичайна, щільністю 200 мкм, може прослужити 3 сезони. Такої ж щільності сенсибілізована – 4 сезони. Армована з ліскою – до 8 сезонів.

Щоб у теплицях краще зберігалося тепло, їх споруджують арочної або округлої форми, будують на південній стороні ділянки, при цьому північну сторону закривають фольгою або фарбують у білий колір.

Досить довговічна теплиця, укрита склом. Вона прекрасно захистить рослини ранньою весною і пізньою осінню. Скло відмінно пропускає світло, легко очищається від бруду. Мінус такого укриття в його досить високій вартості, великій вазі і крихкості матеріалу. Для скляної теплиці потрібні фундамент і міцний каркас. Так як навіть при невеликій усадці, скло може тріснути.

Більш сучасний і міцний матеріал – полікарбонат. Його вартість вище, ніж у скла, але і прослужить така теплиця значно довше. До того ж полікарбонат має відмінні термоізоляційні властивості і високу ударостійкість. Додаткова перевага цього матеріалу в тому, що він не особливо чутливий до перепадів температур, вогнестійкий, легкий в монтажі.

Каркас для такої теплиці може бути менш міцним, ніж для скляної. Але очищати полікарбонат складніше – не можна використовувати металеві губки або жорсткі мочалки.

Полікарбонат є двох видів – однокамерний і багатовимірний. Другий складається з двох і більше стінок. Вони з’єднані між собою перегородками, що утворюють пустотілі канали, схожі на стільники. Завдяки їм, теплицю з багатоканального полікарбонату з березня по жовтень можна використовувати без обігріву. А з обігрівом – цілий рік. Також при виборі полікарбонату для теплиць треба звернути увагу на його вагу. Існує полегшений, який коштує дешевше, ніж повноцінний, але і прослужить менше. Також перевагу слід віддати прозорому полікарбонату – він краще пропускає сонячне світло.

Форма теплиці

Одна з найбільш популярних форм – арочна. У неї добре проникає сонце. Взимку зверху не накопичується сніг, що продовжує термін служби теплиці.

Поширений варіант – двосхила теплиця. Її дах має трикутну форму – «будиночком». На ній не накопичується сніг. В такій теплиці зручно вирощувати рослини різної висоти, легко пристосувати кватирки.

Ще простіше облаштувати односхилу теплицю – «півдомика». Її дах розташований під кутом, що також не дозволяє затримуватися снігу. Вона компактна, може бути прибудована до будинку, сараю, паркану. Це найпростіша і легка у виконанні конструкція.

Каркас

Каркас можна зробити з дерев’яних брусів, металевого профілю, профільованих труб.

Теплиці з дерева найменш довговічні, але і коштують набагато дешевше. Дерево може пошкоджуватися вологою, комахами і т. д. Для того, щоб така тепличка прослужила довше, за нею треба доглядати – просочувати спеціальними захисними розчинами. При цьому треба бути уважним і вибирати нетоксичні засоби.

Часто для каркаса використовують профільовані труби з нержавіючої або оцинкованої сталі, а також оцинкований профіль М-, П- або V-подібної форми. Найкраще використовувати нержавіючу сталь або алюміній.

Система обігріву

Існує 3 види обігріву – сонячний, біологічний і технічний. Сонячний використовується тільки в теплу пору року для створення парникового ефекту. У холодну пору найкраще комбінувати біологічний і технічний обігрів.

Для біологічного використовують шар гною (найкраще кінського), який вистилають рівномірним шаром під родючий ґрунт. Добре використовувати компост, в складі якого є гній.

Якщо використовувати електричний ґрунтовий підігрів, його слід розташувати під біологічним. Це досить простий спосіб обігріву, який легко зробити самостійно. Потрібно на землі розкласти покриття, яке допоможе зберегти тепло. Наприклад, спінений полістирол. Зверху насипати пісок шаром близько 5 см. На нього викласти захисну сітку, потім термокабель, який можна придбати в спеціалізованому магазині. Потім знову шар піску товщиною близько 5 см, захисну сітку і шар родючого ґрунту товщиною близько 30-40 см. Термокабель зазвичай продається в комплекті з регулятором температури, що дуже зручно.

Можна використовувати інфрачервоні обігрівачі.

Також в домашніх теплицях використовують водяний, пічний і газовий обігрів. Для створення водяного або газового бажано запросити фахівця. Це опалення вимагає чималих фінансових витрат і доцільно, якщо вирощувати овочі на продаж.

Пічне опалення менш затратне і його можна зробити самому. Для цього найкраще придбати твердопаливний котел. Його топлять 2 рази на день деревними відходами. Можна від котла провести по периметру теплиці димову трубу, або удосконалити систему – зверху встановити водяний котел і протягнути від нього труби через всю теплицю.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ