Моя любов до помідорів, яким я присвятив все своє життя

Дочка автора и сорт томатов Розовый мед
Дочка автора и сорт томатов Розовый мед
Реклама
Читати російською мовою

Згадую свій перший значимий урожай томатів. Далеких 18 років тому, сидячи за шкільною партою, я не думав про уроки. Чекав, коли ж вони закінчаться, і біг додому, щоб повозитися з розсадою улюблених томатів. Все літо мої однолітки проводили на річці, а я полюбляв доглядати за рослинами. Не все тоді виходило. Я не засмучувався, проводив дослідження, порівнював результати з врожайності, стійкості до хвороб і підбирав правильний підхід до рослин.

Тоді я навіть не міг собі уявити, що моє захоплення переросте в роботу і справу всього подальшого життя. А по життю я ентузіаст, люблю працювати з рослинами, мені це подобається і приносить задоволення. Я пишаюся своєю колекцією нових і старих, перевірених часом, сортів томатів. Вивчивши тонкощі селекції, за 15 років я створив більше 20 сортів томатів. Ось це і є моє життя і мета, цим і живу. 

Сьогодні дивлюся на свої грядки і бачу, що за багато років вони перетворилися на овочевий рай. Моя сім’я вирощує все: від традиційних овочевих культур до екзотів з різних країн. Я був одним з перших, хто приручив на українських грядках момордику, трихозант, отриколі, бенінказу, лагенарії різних форм і багато інші рідкісних культур. Але сьогодні мова піде виключно про томати.

Сезон був важкий, але холодна весна не стала перешкодою для розсади в теплиці, адже там були ідеальні умови. А ось гарбузові культури довелося частково пересіяти.   

На початку літа почалася небувала спека і посуха. Близько 3 місяців у нашому регіоні не було жодного дощу. Я не пам’ятаю такої посухи! Температура повітря піднімалася в тіні до 37°С. Полив з свердловини зіграв велику роль для отримання пристойного врожаю. Але найголовніший фундамент був закладений ще в листопаді 2018 року. Саме тоді на город ми внесли гній і перегній. Ґрунт на зиму зорали, що теж зіграло чималу роль. Пізньою осінню йшли дощі, а коли танув сніг, ґрунт набрав достатню кількість вологи. Рекомендую обов’язково восени орати або глибоко перекопувати ґрунт.

На початку квітня волога була вчасно збережена за допомогою культивації. Навесні вологи накопичилося ще більше і на глибині її вистачило до осені. Залишалося підтримувати вологу до глибини 25 см.

Нагадаю, що я не користуюся мінеральними або іншими добривами – тільки гній і перегній. Хочу годувати свою сім’ю виключно екологічно чистими овочами.

Цього літа до нас приїжджало багато гостей, щоб подивитися на новинки. Дуже багато довелося потрудитися, щоб продемонструвати свої досягнення. І ось, нарешті, я можу і вам, дорогі читачі, показати, яких результатів праці добилася наша сім’я в 2019 році. Давайте ж ближче познайомимося з найцікавішими і найурожайнішими сортами томатів.   

Сахарная голова.
Цукрова голова.

Почну, мабуть, з томата Цукрова голова. Ця ранньостигла новинка гарантує високу зав’язуваність плодів незалежно від погодних умов. Без перебільшення сорт Цукрова голова став лідером 2019 року і забезпечив ранній рясний урожай великих гарних плодів масою 250-400 г. Кущ середньорослий, заввишки до 1,3 м, успішно росте як у відкритому, так і захищеному ґрунті. У зв’язку з високим навантаженням на кущ ми підв’язували до шпалери кожну гілку. Плоди округлої форми, малинового кольору, салатного призначення, солодкі, з приємною кислинкою. Томати щільні, довго зберігаються, не втрачаючи товарного вигляду. Сорт стійкий до грибкових захворювань. В умовах посухи і великої спеки ми отримали по 7-10 кг плодів з кожного куща.

Серед великих рожевоплідних сортів сподобалися також – Пудовик, Сибірські лапті, Ослячі вуха рожеві, Ем-чемпіон, Дівоче серце, Маша і ведмідь, Аве Марія, Великий бренді, Мільйонер та ін.

Ну і як же без низькорослих томатів! Таких в моїй колекції близько 50-ти сортів. Як правило, городники вибирають низькорослі сорти для того, щоб з ними менше возитися. Їх можна не підв’язувати і не пасинкувати. За рахунок дружної віддачі врожаю всі плоди можна встигнути зібрати до спалаху захворювань. Хоча кожен новий сезон приносить нові випробування, і не всі їх проходять. Це і зрозуміло, адже як не крути, гілки і плоди томатів лежать на землі. Перепади температури, сирий ґрунт після дощу і ґрунтові шкідники можуть зіпсувати урожай. 

Монгольский карлик.
Монгольський карлик.

Що ж робити, вирощувати з підв’язкою високорослі? Час не стоїть на місці, і вже є сорти, які всього перерахованого не бояться. Один з таких новий ранньостиглий сорт для відкритого ґрунту Монгольський карлик. Це один з найнижчих томатів, який не вимагає пасинкування. Рослина близько 30 см заввишки і 1 м в ширину, ніби стелиться по землі. Я таке вперше зустрів. Адже на 1 кв. м потрібно всього два кущі Монгольського карлика. Врожайність близько 20 кг з 1 кв. м, тобто 10 кг з куща. Будь-який інший сорт вирощується по 4 куща на 1 кв. м.   

Я все ж кілька кущів підв’язав і потім побачив, що цього можна і не робити. Монгольський карлик формує китиці до 5 округлих плодів насичено червоного кольору, масою 100-150 г. М’якоть плодів дуже ніжна, м’ясиста, приємного смаку. Томати прекрасно підходять для салатів і переробки на сік. Сорт показує стабільно високу врожайність при будь-яких погодних умовах. Толерантний до фітофтори та інших захворювань . Цього літа було все – холодно, жарко і сиро після рясного поливу. Сорт все витримав і був кращим серед низькорослих.    

Амана оранж.
Амана оранж.

Одним з найкращих помаранчевоплідних томатів по праву вважається Амана оранж. Сорт середньоранній, високорослий, відноситься до типу біф-томатів. Плоди оранжевого кольору, плоскоокруглі, з безліччю яскраво виражених ребер. Маса плодів досягає 400-600 г. Смак ніжний, солодкий, ароматний, з присутністю фруктових ноток. У поперечному розрізі практично відсутні насіннєві камери і насіння. Сорт повністю стійкий до основного комплексу хвороб томатів. А урожай, дивіться на фото, – кущі обвішані плодами.

Французский гроздевой.
Французький гроновий.

Дуже подобається мені засолювальний сорт Французький гроновий. Вирощую його більше 10 років. Він середнього терміну дозрівання з плодами воістину королівської краси. Всі, хто бачив його у нас на городі, не могли приховати свого захоплення. Погляньте на фото і переконайтеся самі. Цей сорт детермінантний, висотою 1 м. Сподобався він мені тим, що його не треба пасинкувати. Це перший сорт з великим кущем, який не пускає пасинки. Росте він в 2-3 стебла. Плоди у Французького гронового дозрівають до кінця літа, гронами, по 6-10 штук. Цього року на рослинах зав’язувалося до 20 грон і більше! Плоди яскраво-червоного кольору, масою 80-100 г, лежкі, смачні, пальчикової форми, вишукано рівні та гладкі. Місце відриву томата від плодоніжки практично непомітне. Урожай з куща вражає: до 15 і більше кілограмів за сезон! Дуже зручний для осінніх заготівель.

Дочка автора и сорт томатов Розовый мед
Дочка автора и сорт томатов Розовый мед

І наостанок наш лідер за смаковими якостями – популярний великоплідний сорт Рожевий мед. Досвідчені дачники вже знають, що найсолодші плоди у рожевих серцеподібних томатів. Ось і ганяються за насінням цього сорту. І не просто так: Рожевий мед за останні роки підкорив серця багатьох городників.

Серцеподібні плоди рожевого кольору, масою до 600 г, відрізняються особливо яскравим смаком і ароматом. Ніякої кислинки, м’якоть солодка, цукриста і соковита. В плодах дуже мало насінин, практично одна м’якоть. За терміном дозрівання Рожевий мед середньостиглий, виведений в Сибіру і тому адаптований до суворих погодних умов.   

Скажу чесно, за останні 5 років Рожевий мед нас жодного разу не підводив. Спека або холод, посуха або проливні дощі Рожевому меду не перешкода. Завжди стабільний урожай і смачні плоди. Врожайність – до 15 кг з рослини за сезон. Сорт підійде для транспортування. Плоди довго не перезрівають, плодоносить до заморозків. Я зриваю плоди перед самими заморозками і вони добре зберігаються і дозарюються. 

Рожевий мед – наш фаворит, і садимо його завжди до 200 кущів. А в цьому році були надлишки розсади і вирішили висадити більше. Вийшло у нас цього сорту 320 кущів. І, незважаючи на те, що з серцеподібних плодів маленький вихід насіння, нам вдалося все ж зібрати його багато. Намагалися його поменше використовувати для їжі і консервації, щоб зібрати побільше насіння. Тому мені хочеться з вами, дорогі городники, поділитись насінням відразу двох сортів. За вже усталеною багаторічною традицією я готовий вислати насіння томатів Рожевий мед і Монгольський карлик всім бажаючим безкоштовно. Єдине прохання – вкладайте в лист конверт зі зворотною адресою. 

Руслан ДУХОВ.
вул. Тюркіна, 41, с. Мишурин Ріг,
Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровської обл., 51610.
Фото автора.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ