ПОМІДОРНІ ЩЕПЛЕННЯ

Томаты на грядке
Реклама

Різні способи щеплення використовують, коли мова йде про плодові дерева і чагарники. Але мало хто стався зі щепленням овочевих культур. А воно ж теж існує і використовується як метод зміцнення кореневої системи рослини. Помідори вдало прищеплюють разом з перцем, картоплею або з іншими помідорами. Для щеплення потрібно використовувати рослини з однієї родини. За допомогою щеплення на одному кущі томата можна отримати плоди різних кольорів – червоні, жовті, рожеві, чорні.

Читати цю статтю на русском языке

Найбільш прості способи зміцнити кореневу систему томатів – це при посадці розсади поглибити стебла в землю, пригнувши їх в горизонтальне положення. Але цей спосіб підходить лише для південних регіонів, так як рослина пустить всі сили на розвиток кореневої системи, а в цей час наземна частина почне відставати в розвитку. У підсумку до заморозків помідори можуть не встигнути визріти повністю. Тому іноді рекомендують використовувати способи щеплення. Наприклад, метод зближення двох рослин. 

Для цього томати висаджують насінням по 3-4 штуки в ємкість. Потім з цих саджанців вибирають два найбільш сильних для майбутньої розсади, паростки, що залишилися, вищипують. За місяць перед посадкою рослин у відкритий ґрунт, з двох сусідніх відібраних рослин зрізують тонкий шар шкірки, стебла з’єднують і обмотують поліетиленовою плівкою. За 10-12 днів 2 стеблинки зростаються в одне стебло, тоді плівку можна прибрати. Потім вище місця щеплення зрізується одне з двох стебел, і ми отримуємо рослину, у якої два кореня припадає на одне стебло. Чимось цей метод нагадує утворення «сіамських близнюків», але рослинам таке щеплення абсолютно не шкодить.

Укріплена таким способом рослина, отримує вдвічі більше поживних речовин. Її плоди стають більшими. Процес не трудомісткий, але якщо кількість насінин обмежена, то такий спосіб може здатися витратним.  

Сама ідея щеплення рослини з більш слабкою кореневою системою на рослину з більш сильним корінням заслуговує на увагу. Так вдавалося вирощувати баклажани на томаті. Баклажани більш примхлива культура, ніж томати. А за допомогою щеплення вдавалося підвищити їх врожайність. 

Для здійснення цього способу баклажани і томати висівають насінням. Причому баклажани висаджують на 2 тижні раніше, так як їх розвиток в початковий період зростання відстає від томата. Коли томат дає перші сходи, обидві рослини акуратно витягають з ґрунту, зрізують їх наземні частини, а на кореневу частину томата прищеплюють верхівку від розсади баклажана. Цей процес вимагає навичок: стебло треба акуратно обернути тонким шаром вати для закріплення, а рослини висадити в горщики і поливати. 

Зрощення спостерігається через 5 днів, тоді вату видаляють. Баклажан розвивається далі та дає свої плоди, використовуючи від томата тільки корінь. Таке щеплення підвищує врожайність баклажанів в 2 рази. Особливо це помітно, якщо їх прищеплювати на високорослі сорти з потужною кореневою системою і стійкі до хвороб. Наприклад, на популярний хворобостійкий сорт Де Барао.

Приживлюваність рослин при щепленнях досить висока. Тому ризик, що щось не вийде, досить невеликий. 

Причому щеплення ви можете робити не тільки на молодих рослинах. Наприклад, зараз, коли томати активно ростуть, ви можете прищепити на один високорослий кущ кілька черешків, зрізаних з інших кущів з різним кольором плодів. Таким чином отримаєте рослину, на якій будуть зріти плоди різного кольору. 

Чи взагалі можна прищепити на дорослий кущ томата перець, фізаліс або навіть квіти петунії (до речі, її можна виростити у вигляді штамбового деревця з квітучою кроною, якщо прищепити на дурман індійський, тільки не прищеплюйте на нього овочеві культури, інакше вони можуть стати отруйними. – Прим. редакції). 

А можливо, вас так захопить це заняття, що ви повністю реформуєте овочівництво в межах своєї присадибної ділянки. Якщо вам сподобається вирощувати щеплені овочеві культури, поділіться цим способом з друзями, сусідами і читачами «Хазяїна». 

Аліна СВЄТЛОВА.

м. Бердянськ Запорізької обл.

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ

У промислових масштабах щеплення частіше використовується в закритому ґрунті при вирощуванні баштанних на гарбузі-лагенарії, коренева система якого більш стійка до хвороб. А, наприклад, в США можна поштою замовити розсаду томатів, щеплених на картоплю. Коштує вона недешево – чим не бізнес ідея! 

Подібний експеримент з щеплення томата на картоплю проводив і я в студентські роки (це була частина дипломної роботи). Щеплення робив методом врозщіп. 

У прищеплюваної розсади томата зрізав верхню частину і наносив за допомогою леза клиноподібні зрізи з обох боків живця (довжина зрізів близько 2 см). Потім зрізав картоплю і пеньок розщеплював навпіл, вкладаючи в нього клиноподібно зістружені живці томата. Місце щеплення щільно фіксував плівкою. 

Щеплені рослини необхідно помістити в умови мікротеплички (накрити зверху скляною посудиною або надіти пакет з плівки). В іншому випадку вони зів’януть, не встигнувши зростися. Приблизно через тиждень було помітне зростання щеплених рослин. 

Щеплені на картоплю томати в моєму експерименті дали невеликий урожай –
по парі абсолютно звичайних за видом і смаком томатів, характерних для сорту. А ось у картоплі бульби були невеликими, а у однієї рослини і зовсім їх не було. Тому що всі сили пішли на формування плодів томатів (до речі, ось ще один доказ, що підтверджує необхідність обривання квіток у картоплі). 

Денис ТЕРЕНТЬЄВ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Також читати:

Оставьте ответ