Пишно цвів абрикос і засохнув. Як бути?

Абрикос 13 апреля в цветении
Абрикос 13 апреля в цветении
Реклама

Читати цю статтю на русском языке

Хотів уточнити, можливо, в газеті «Хазяїн» була замітка з приводу того, як відновити абрикоси. Справа в тому, що в квітні цього року вони цвіли (поруч з Києвом), але чи то мороз вдарив, чи то незрозуміло з якої причини (може, хвороба яка…), але поросль на всіх деревах засохла. Це торкнулося тільки абрикосів, що багатьом теж здалося дуже дивним. Можливо, можете щось порадити або в якому номері про таке писалося раніше? Кілька фото додаю (від 13 квітня в цвітінні і нинішні).

Ваш читач – Олег КОВАЛЬ, Київська обл. Фото автора.

Всихання абрикоса – одна з найактуальніших проблем, яка на даний час загрожує його посадкам практично кожен сезон і на всій території нашої країни. Писали ми про неї цього року не-одноразово. Але не зайвим буде і повторитися.

Чим пишніше цвіте абрикос, тим більше згодом він буде хворіти, і винні тут не заморозки і кислотні дощі, як деякі думають. А грибок – монілія цинереа, спори якого проникають у квітки абрикоса при цвітінні, а далі грибниця, що проростає, поширюється в пагони, викликаючи їх всихання. Уражені дерева виглядають як обпалені, тому хворобу ще часто називають моніліальний опік.

Тот же абрикос после цветения
Той самий абрикос після цвітіння

Врятувати ситуацію може лише суха погода під час цвітіння (в суху погоду зараження монілією буде мінімальним). А також люті зимові морози (близько -20°С), що знищують спори грибка. Саме з цієї причини моніліоз був характерний раніше лише для південних регіонів, однак, у зв’язку з потеплінням, охопив всю країну.

І якщо на погоду ми мало можемо вплинути, то боротися з монілією, щоб отримувати відмінний урожай абрикоса, цілком реально. Просто тепер абрикос в Україні, як раніше персик (він масово уражається іншим грибком, викликає кучерявість листя) потрібно регулярно обробляти препаратами від грибка монілії, яких існує велика кількість.

Але обприскувати потрібно строго в певний період розвитку грибка, а саме:

  1. досить буде провести одноразове обприскування абрикосів навесні перед цвітінням (у фазі рожевого пуп’янка) будь-яким з сучасних фунгіцидів у розрахунку на 10 л води: Сапроль – 10-20 мл, Вектра – 3 мл, Скор-250 – 1,5-2 мл, Стробі, 50% –
    3 г або будь-яким іншим системним препаратом від грибків згідно з інструкцією (зараз у продажу кожен рік з’являються десятки з новими назвами).
  2. для закріплення результату добре б ще відразу після цвітіння в пору зав’язування плодів обробити повторно.
  3. третій раз – вже в червні – обробіть одним із зазначених вище фунгіцидів вже від гнилі на самих плодах. Заодно, щоб знищити гусеницю плодожерки, додайте до фунгіциду в розчин будь-який інсектицид, наприклад Актара 25 WG (1,4 г
    на 10 л води).

Проводячи обробку абрикоса від монілії, обприскайте цими ж препаратами повстяну вишню, яка страждає від монілії ще сильніше за абрикос. А також персик від кучерявості та інші кісточкові в саду. І загалом, якщо будете обробляти сад за наведеною для монілії схемою, то в ньому практично не буде навіть таких плодів.

Зараз, коли урожай вже втрачено, можна лише допомогти деревам абрикоса позбутися частини інфікованих засохлих пагонів, видаляючи не тільки засохлі краї гілок, але і слабкі пагони, які ростуть на хворих, але не повністю всохлих частинах гілок. Сильно пошкоджені гілки випилюють або вкорочують до здорової частини, залишаючи на плодоношення найменш пошкоджені здорові пагони.

Також, щоб зменшити кількість спор монілії та інших грибкових захворювань, з осені – наприкінці жовтня слід обробити всі дерева в саду і опале листя концентрованим розчином сечовини. Для цього застосовують 5%-вий (500 г
на 10 л води) розчин сечовини. Цим розчином ретельно обприскують гілки з неповністю облетілим листям і стовбури дерев, а також опале листя і поверхню ґрунту під деревами.

Але найголовніше для боротьби з монілією – це не упустити момент перед цвітінням, коли квіткові бруньки формують бутони – в цей період збудник моніліального опіку найбільш вразливий!

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Також читати:

 

Оставьте ответ