Календар садівника: вересень

Поздние яблоки
Поздние яблоки
Реклама

Читати російською мовою

Основне завдання садівників в цей час – своєчасно зібрати урожай і створити гідні умови для його тривалого зберігання. У вересні прибирають яблука, пізні сорти слив і груш. На початку вересня закінчуємо висаджувати суницю. Також – саме час вирізати у малини пагони, що пошкоджені шкідниками: малинним агрілусом, малинною стебловою галицею, пагоновою галицею або малинним комариком.

Збирають всі хворі, пошкоджені та гнилі плоди, потім закопують їх на глибину не менше півметра або вивозять на пустирі. У вересні треба допомогти деревам затягнути тріщини на штамбах або великі рани на скелетних гілках. При перевантаженні врожаєм досить часто скелетні гілки можуть відколотися біля основи, якщо вони ростуть відносно стовбура під гострим кутом. Гілки обламуються, після чого з’являється велике дупло. Щоб це запобігти, на гілку, яка відкололася, накладають щільну тканину, зверху невеликі дошки і стягують дротом. Потім тріщини замазують сумішшю глини, коров’яку і залізного купоросу для дезінфекції (250 г на 10 л води). Така суміш охоронятиме деревину від пересихання, гниття, попадання інфекцій та холодного повітря.

Вересень – вдалий час для підготовки ґрунту для посадки ягідників і плодових дерев. Готуємо посадочні ями, вносимо калійфосфорні добрива та органіку.

У землю, якою буде засипана яма, додають фосфорні та калійні добрива, а ще краще – компост, що розклався. У кислий ґрунт при посадці необхідно внести вапно, в піщаний – магній. Вносять також гній, щоб поліпшити фізичні властивості ґрунту. Роблять все це зазвичай восени або навесні. Якщо ями підготовлені восени, а посадка буде навесні, то все одно землю в ями засипають восени.

Календарь садовода: сентябрь
Втеча малини, пошкоджений галлицей.

У ягідниках продовжують вирізати пагони малини, що відплодоносили. Готують ґрунт до осінньої посадки ягідних чагарників. Закінчують висадку суниці. З суничних грядок видаляють зайві батоги з розетками (вусами) і висаджують їх окремо – в розсадники (це матеріал для осінньої або весняної посадок та ремонту насаджень).

Для зменшення чисельності яблуневої плодожерки збирають червиву, недозрілу або зрілу падалицю і переробляють її на компоти, варення, повидло або глибоко закопують в компостну яму.

Зараз – саме час для посадки на грядки живців білої та червоної смородини.

Доглядають за саджанцями аґрусу. Добре розвинені саджанці висаджують в ґрунт. Пересаджувати вкорінені живці з парників краще з грудкою перегною, тоді приживлюваність буде вище. Після посадки для запобігання саджанців від вимерзання ґрунт навколо них на зиму добре присипають перегноєм. Якщо вони розвинені слабко, то можуть зимувати в парниках, але за умови, щоб їх не заливало водою. Навесні саджанці висаджують в ґрунт на дорощування.

Вкорінені відводки або зелені живці висаджують в ягідний розплідник. Ґрунт на ділянці розплідника треба добре удобрити і ретельно обробити.

Не забувайте постійно готувати компост. Для складання посадочної ґрунтосуміші і мульчування (затінення пристовбурних кіл, кущових стрічок) на ділянку привозять гній, дернову землю, а також деревну золу. Всі ці матеріали пошарово укладають в штабель або змішують.

У другій декаді також продовжують збирання пізніх осінніх і зимових сортів яблук, сортування і укладання їх в плодосховищі. Зі стовбурів дерев знімають ловчі пояси, ошпарюють їх окропом або спалюють. З метою знищення коконів плодожерки збирають і дезінфікують підпори, тару і ретельно оглядають приміщення, де тимчасово зберігалися яблука.

Одночасно садівники закінчують осінню вирізку лоз винограду, що відплодоносили, порослі малини і приступають до видалення старих і малоплодоносних гілок смородини, аґрусу, а також зайвих молодих пагонів. У кущі малини залишають не більше 15 (а при стрічковій культурі – не більше 20) добре розвинених лоз на погонному метрі стрічки. У смородини видаляють гілки, що старше 6-7 років, а також молоді, що заражені стебловою галицею та скляницею. У кущах аґрусу вирізають гілки, що старше 7-8 років і пагони, які уражені сферотекою.

Порада: вік гілок смородини і аґрусу визначають за річними приростами та рубців, починаючи з поточного (верхівкового) приросту. Старі гілки можна без зусиль впізнати по їх товщині та слабкій облиствленості.

З молодих пагонів, що виросли в поточному році, залишають на заміщення віддалених не більше 4-5 штук, а інші вирізують або залишають до весни для заготовки зимових (здерев’янілих) живців та посадки в розплідник з метою отримання нових саджанців.

Старі та молоді гілки і прирости вирізують біля самої землі. Старі гілки можна використовувати для захисту суниці від зимових вітрів. Але ранньою весною, відразу ж після сніготанення, ці гілки мають бути спалені або винесені з ділянки (щоб уникнути поширення інфекційних хвороб і шкідливих комах).

З приросту чорної смородини поточного року нарізають для висадки в розплідник живці завдовжки 20-25 см, зв’язують їх в пучки і прикопують до весни або ж висаджують на підготовлені грядки. Також викопують і видаляють малоцінні кущі, щоб на їх місці посадити іншу культуру.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ