Готуємо теплицю до посіву ранніх овочів

Готовим теплицу к посеву ранних овощей
Ремонт теплицы
Реклама

Читати російською мовою

Аби вже ранньою весною побалуватися першим урожаєм овочів і зелені, підготовчі роботи потрібно починати в грудні-на початку січня.

Перший етап підготовчих робіт – розчищення снігу. Щоб не пошкодити полікарбонат або не розбити скло, це краще зробити за допомогою мітли. При прибиранні снігу особливу увагу звертаємо на зовнішній периметр теплиці. Її потрібно ретельно очищати від снігу після кожного рясного снігопаду, інакше несучі конструкції можуть не витримати ваги снігу, а каркас теплиці може зігнутися або взагалі завалитися.

Після того, як прибрали сніг, слід провести ретельну ревізію теплиці. Замінити підгнилі та зламані опори, уважно оглянути дах, адже саме на нього припадає основне снігове навантаження. Найбільш вразливий односхилий дах. Щоб він не зламався, необхідно заздалегідь зміцнити його додатковими опорами. Навесні, коли вже пройде загроза снігопадів, їх можна буде зняти.

Тріснуте скло замінити на нове. У теплицях з полікарбонату пошкоджені та затемнені ділянки також підлягають заміні. У плівковій теплиці розірвану плівку потрібно заклеїти щільним широким скотчем, а при великих пошкодженнях – замінити.

Взагалі, прибиранням теплиці слід було зайнятися ще восени. Досвідчені та дисципліновані городники так і роблять. Пізньою осінню після збору врожаю прибирають залишки рослинності, викидають старі підв’язки і шпагати. Шланги для поливу і бочки добре промивають проточною водою, очищають скребками мох, прибирають цвіль і обробляють проблемні місця 5%-вим розчином залізного купоросу. Скло в теплиці очищають спеціальними склоочисниками, або ж по-старому миють водою з милом і натирають до блиску папером. Стільниковий полікарбонат найкраще очистить і продезинфікує слабкий, блідо-рожевий розчин марганцівки. Полікарбонатне покриття легко пошкоджується, тому при збиранні використовують тільки м’які губки і ганчір’я. ПВХ і металеві елементи каркаса протирають гарячою водою з додавання оцту. Плівку зазвичай миють в мильному розчині й потім ретельно просушують.

Але якщо восени теплицю прибрати не встигли, необхідно зробити це перед початком посівної кампанії. Для прибирання теплиці вибираємо нехолодний ясний день.

Восени також в обов’язковому порядку проводиться часткова заміна та дезінфекція ґрунту і всіх тепличних конструкцій. Так як найбільше шкідливих бактерій накопичується у верхньому шарі ґрунту, для його оздоровлення прибирають верхній ґрунтовий шар товщиною приблизно на штик лопати. Знятий шар виносимо на свіже повітря, там він під дією морозу і сонця протягом одного-двох років оздоровиться, і його можна буде використовувати для грядок і клумб. Як правило, таких заходів буває достатньо для запобігання поширенню в теплиці різноманітних інфекцій. Але, якщо в минулому сезоні був спалах інфекційних захворювань, бажано замінити весь ґрунт.

Деякі дачники для знезараження ґрунт прожарюють. Для цього його викладають зі стелажів рівним шаром на залізний піднос і ставлять його на відкритий вогонь. Прогріти ґрунт потрібно до температури 120°С і протримати так 10-15 хвилин – за цей час знищаться віруси, бактерії, личинки і яйця шкідників та насіння бур’янів. Після такої процедури ґрунт просівають і укладають знову в стелажі.

Якщо теплиця опалювальна, і вже в січні ви плануєте зайнятися розсадою, роботи по дезінфекції теплиці необхідно провести до кінця грудня. Для власників неопалювальних стаціонарних теплиць з полікарбонату або зі скляними рамами ще є час в запасі, їм дезінфекцію можна проводити в січні-лютому. Для тих, у кого стаціонарні плівкові парники, провести підготовчі роботи слід до кінця лютого-початку березня. А власникам переносних арочних плівкових теплиць бувалі дачники радять частіше міняти дислокацію і не затримуватися довго на одному місці.

Багато дачників взимку заносять сніг в теплицю і покривають гряди товстим сніговим покривом. Ґрунт під снігом не перемерзає, не пересихає, а навесні, коли сніг розтане, насититься талою водою. З іншого боку, під снігом без втрат перезимують шкідники і збудники хвороб. Крім того, накидаючи великий шар снігу, ми ще додатково охолоджуємо теплицю і робимо там щось на зразок льодовика.

Один з найбільш непоганих варіантів – затягнути в теплицю піч-буржуйку із залізною ємкістю для води. Нагріваючись, вода буде досить довго тримати температуру, поступово прогріваючи приміщення. А можна використовувати гарячу воду безпосередньо для розігріву ґрунту. На грядках викопують траншеї і заливають в них воду. Ґрунт нагріється, а сонце потім буде підтримувати потрібну температуру. Краще це зробити два рази, тоді ґрунт швидко відтане і нагріється до комфортної температури.

Згладжувати добові коливання температури можна за допомогою саморобної теплонакопичувальної системи із звичайних пластикових пляшок. Саме так підтримує температуру в неопалюваних теплицях знавець тепличного господарства, фермер-органік із села Клишки Сумської області Андрій Марченко.

У пластикові пляшки наливається вода, додається щіпка ЕМ-кераміки і шунгіту (проти зацвітання). Ємкості розвішуються всередині по всій довжині теплиці. Вдень пляшки набирають тепло, а вночі його віддають.

Найпростіший варіант теплонакопичення – закрити грядки чорною плівкою.

Можна поставити простий тепловентилятор, ідеально – зі спеціальним датчиком, який буде включати прилад в нічний час і відключати в денний.

Відталий ґрунт перекопують на штик лопати, розпушують граблями і роблять грядки.

Клавдія КОТОВА.
Фотографії з архіву Андрія МАРЧЕНКА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ