Гінкго білоба – святе дерево сходу

Чудо-дерево гінкго білоба

Гінкго білоба - святе дерево сходу
Гінкго білоба - святе дерево сходу
Реклама

Зараз з’явився новий напрямок – лікувальне рослинництво і садівництво. Його мета – збагачення асортименту рослинами, що мають біологічно активні речовини, які попереджають і лікують різні хвороби. До них, в першу чергу, слід віднести гінкго, листя якого має універсальні лікувальні властивості.

Хочу розповісти про цю унікальну рослину і про людину в нього закохану, яка займається вирощуванням і розповсюдженням цього реліктового дерева. Реліктового, бо з’явилося воно більше 250 млн. років тому, за часів панування динозаврів. Довгий час воно вважалося вимерлим, тільки на початку XVIII століття серед ботаніків Європи поширилася сенсація – дерево, скам’янілі залишки якого знаходили у відкладеннях мезозойської ери, росте в горах на північному сході Китаю. Там зустрічаються екземпляри висотою 30-40 метрів, вік яких більше 2000 років.

Гінкго – найдавніше дерево планети, є пам’яткою природи світового рівня і занесено до Червоної книги світу.

Цьому священному дереву Сходу, вдалося пережити катастрофи усіх геологічних епох, льодовиковий період, кислотні дощі і руйнівну радіацію. Відомо, що в Нагасакі після вибуху атомної бомби в 1945 році, коли все живе почорніло від радіації, вижили тільки ці дерева. Вони не постраждали, не піддалися мутаціям, вистояли навколо будівель, перетворених на пил.

Природа наділила цю рослину унікальними властивостями. У Китаї та Японії гінкго завжди вважалося цілющим і використовувалося ще 5000 років тому. Недарма його називають «деревом молодості і здоров’я». Посадивши гінкго, ви будете мати вдома цілу аптеку. Тому що листя дерева містить більше 40 біологічно активних речовин і застосовується при лікуванні майже 30 хвороб.

 Препарати гінкго повільно, але надовго розширюють всі судини і здатні нормалізувати функції будь-яких тканин і органів за рахунок відновлення в них системи кровообігу. Гінкго – найсильніший антиоксидант, здатний впливати на тривалість життя.

Порошок з листя живить мозок, дає ясність свідомості, активізує розумові процеси, омолоджує, регенерує.

Всім, хто хоче продовжити молодість і дожити до глибокої і здорової старості, необхідно вживати препарати гінкго в цілях профілактики і лікування.

Гінкго – не тільки реліктове, лікарське, але й дуже декоративне дерево. У нього стрункий стовбур і витончені листки на довгих черешках. Вони віялоподібно розширені і розсічені глибокою виїмкою на дві листові пластини: чи то два листа зрослися, чи то один недорозділився. Звідси і видова назва – дволопатеве (бі лоба). У Німеччині ці дерева ростуть чи не в кожному саду, як у нас вишні. Там їх називають «деревом Гете», бо поет написав вірш «Гінкго біло ба» і присвятив його своїй коханій.

Листок гінкго за формою нагадує два серця, зрощених разом і є символом єднання двох люблячих сердець, писав поет. Недарма в Китаї існує звичай, з нагоди весілля садити біля будинку дерево життя і кохання – гінкго. Життєва сила в красі цього дерева.

Гінкго є двостатевою рослиною. Для запліднення потрібні чоловічі і жіночі квітки, що ростуть на різних деревах. До 20-25-річного віку, коли гінкго вступає в пору зрілості, чоловічі та жіночі дерева майже не відрізняються один від одного. Цвітуть гінкго в травні-червні, а у вересні на них дозрівають жовтувато-сріблясті, м’ясисті плоди, які нагадують невеликий абрикос (назва гінкго в перекладі означає «сріблястий абрикос»).

Плоди видають різкий запах згірклої олії. При вимочуванні запах зникає і плоди використовують в їжу. А підсмажене насіння вважається делікатесом. Його подають як закуску до саке або як солодкість до чайної церемонії. У Японії та Китаї гінкго вирощують як плодове дерево, в Європі та Америці більше як декоративне. Але і на Заході, і на Сході гінкго використовують для озеленення міст, воно стійке до промислового задимленню повітря, до вірусних та грибкових захворювань, холодостійке (витримує морози до -30 градусів), вітростійке і невимогливе до ґрунту. Воно рідко уражається комахами – що нинішні комашки «живій скам’янілості», як назвав його Чарльз Дарвін.

Гінкго прекрасно росте в умовах України. І кожен з нас, якщо захоче, може виростити це дерево на своїй «прекрасній дачі». Ось уже 15 років вирощує гінкго мій батько, Анатолій Терещук, відомий рівненський травник, ентузіаст і популяризатор вирощування дерева динозаврів на присадибних ділянках. На невеликій ділянці землі біля нашого будинку, в місті Рівне, він виростив цілий сад з унікальних реліктових дерев. Поруч з 15-річними красенями рівні рядочки однорічних саджанців (фото). Всі вони вирощені з насіння.

Методику вирощування гінкго і використання його листя з метою оздоровлення він описав у багатьох статтях і книгах: «Гінкго-цілитель» (2005 р.), «Гінкго на присадибній ділянці» (2010 р.), «Гінкго і здоров’я» (друге видання. 2015). Після публікації статей і особливо виходу книг, він отримав безліч листів з проханням вислати саджанці та сухі подрібнені листя, з яких можна зробити цілющу настоянку, або пити, заварюючи як чай, щоб уповільнити процеси старіння.

За ці роки ним було відправлено більше 9 тисяч саджанців. Вирощені ним дерева радують людей не тільки в різних куточках України, а й в Росії, Білорусії і навіть Німеччині. У відповідь ним було отримано більше тисячі листів зі словами подяки за копітку працю, яка так необхідна людям.

Зараз батькові 82 роки, тому кілька років тому була відкрита, як він жартує, «дочірня фірма». Так що тепер вже я продовжую розпочату ним справу. І хочу поділитися з читачами газети, як виростити гінкго. Це можна зробити двома способами – насінням і здеревілими живцями. Живці для вкорінення беруть навесні, до розкриття бруньок, краще брати однорічні гілочки-прирости минулого року. Нижні кінці обробляємо стимулятором росту і поміщаємо в парничок в пухкий субстрат, що складається із землі з домішкою торфу і піску, на глибину 4-5 см. Над землею залишаємо кілька бруньок. Замість парничка можна використовувати пластикові пляшки, зрізуючи нижню частину і накриваючи верхньою разом з пробкою, щоб надалі регулювати вологість.

Насіння перед посадкою потрібно стратифікувати, тобто не менше місяця витримати в холоді (можна використовувати нижню полицю холодильника). Насіння поміщають в пакет, наповнений вологим торфом (4 частини торфу на 1 частину насіння), зав’язують і прикріплюють етикетку, з датою початку стратифікації. Після стратифікації бажано, але не обов’язково, зробити скарифікацію – легке механічне пошкодження твердої оболонки за допомогою пилочки для нігтів. Після цього протягом доби насіння витримують у воді кімнатної температури і тільки після цього приступають до посадки.

 Садять на глибину 3-5 см на відстані 10-12 см, насіння кладуть на бік, добре проливши ґрунт перед цим. Зверху краще засипати торфом і накрити плівкою для створення парникового ефекту. Для проростання насіння потрібна волога і тепло. Сходи з’являться через місяць-півтора, а то й через 2-3 місяці. У перший рік сіянці виростають на 15-20 см, в наступні роки ростуть швидше, і на 3-4-ий рік, якщо рослина не пересаджувалася, приріст може бути більше метра. Молоді саджанці в перші 3 роки після посадки вимагають регулярної обрізки, щоб сформувати гарну крону. Рослину можна виростити і у вигляді куща, якщо на 3-му році зрізати на висоті 20-30 см, тоді легше буде збирати цілюще листя.

Гінкго – дуже корисна рослина, справжній символ стійкості та довголіття. Якщо ви хочете посадити на своїй ділянці щось дійсно потрібне, що принесе користь в молодості і відстрочить старість, зупиніть свій вибір на гінкго. І нехай це унікальне дерево дарує вам радість і здоров’я.

Тетяна ТЕРЕЩУК.

м. Рівне.

Фото автора.

Це цікаво

Гінкго білоба – реліктове дерево (одне з найдавніших на Землі, яке дожило до наших днів). У першому в світі довіднику ліків, написаному 5 тисяч років тому в Китаї, гінгко називається «качиними лапками» і «листком летючого метелика». Настоєм плодів і листя стародавнього дерева китайці лікували астму, розлад статевих функцій, алергію, втрату пам’яті та інші відхилення.

ϖ У 50-ті роки ХХ століття світ заново відкрив для себе гінгко білоба як засіб, який сповільнює старіння. І сьогодні воно входить до п’ятірки найбільш продаваних у світі лікарських рослин.

ϖ Дерево гінгко живе тисячу і більше років. Таку життєву силу і витривалість вчені пояснюють унікальним фітохімічним складом, що включає цілий ряд потужних антиоксидантів та інших активних речовин.

ϖ Гінгко – єдина з відомих науці рослин, що містить специфічні речовини гінкголіди, які підвищують еластичність стінок кровоносних судин головного мозку. У результаті мозок краще забезпечується киснем і живильними речовинами, що особливо важливо в літньому віці, коли кровопостачання мозку істотно погіршується.

ϖ Щоб отримати 450 г екстракту гінгко білоба, необхідно переробити до 25 кг листя. Встановлено стандарт за вмістом в екстракті гінкгоглікозидів – 24% і терпенів – 6%. Це є дуже важливою обставиною для оцінки ефективності кінцевого продукту.

 

Оставьте ответ