Догляд за садом без хімії

Уход за садом без химии
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Біологічні антагоністи
  2. Народні засоби захисту
  3. Основний захист – добрий імунітет

Шкідники і хвороби можуть атакувати садові культури в будь-який період вегетації. Найважче боротися з ними під час цвітіння і формування плодів, коли не можна використовувати хімічні препарати. Але тут на допомогу прийдуть біологічні та народні засоби захисту.

Головне – використовувати їх правильно і своєчасно. Біопрепаратами рекомендується обприскувати дерева не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю. Потім можна застосовувати народні засоби захисту. Вони навряд чи повністю позбавлять сад від шкідників або інфекції, але зупинять їх поширення і допоможуть зберегти урожай.

Біологічні антагоністи

Все більшу популярність набувають препарати, створені з використанням живих організмів – бактерій, вірусів, грибків, які активно борються з інфекціями і комахами. Також існують захисні засоби, створені на основі токсинів, що виділяються живими організмами.

Подібні препарати можна використовувати в будь-який період вегетації, крім цвітіння – це може нашкодити комахам. Виняток становлять випадки, коли дерево уражене квіткоїдом. Якщо загинула половина або більша частина цвіту, рекомендується обробити дерева Актарою або Децисом. Це дозволить зберегти тільки частину врожаю, але допоможе захистити дерево. Якщо рослина уражена кліщами під час цвітіння, її рекомендується обробити Актеліком або Антикліщем.

З біопрепаратів найбільш часто використовують Триходермін – засіб від ряду грибкових і бактеріальних інфекцій. Діюча речовина препарату – гриб триходерма. Він здатний пригнічувати близько 60 видів патогенних мікроорганізмів. Особливо ефективний Триходермін від фітоспорозу, парші, чорної ніжки, фузаріозу, борошнистої роси, білої і сірої гнилі та ін. Препарат потрібно використовувати відповідно до інструкції, але при виражених ознаках захворювання дозування можна подвоїти. Бажано застосовувати засіб у вечірні години. Добре використовувати після дощу, коли листя зволожене. Це сприяє активному поширенню триходерми.

Не варто засмучуватися, якщо відразу після обробки пішов дощ. Він не тільки не змиє препарат, але і створить для триходерми сприятливі умови.

Ефективні від багатьох видів грибкової та бактеріальної інфекції препарати Фітоспорин-М і Фітодоктор. Особливо активні засоби в боротьбі з фітоспорозом, борошнистою росою і плодовими гнилями.

Якщо складно визначити чим уражена рослина, на допомогу прийде універсальний препарат Мікосан. Він ефективний від багатьох бактерій, вірусів і грибків. Засіб створює на листках і інших частинах рослини захисну плівку, яка не дозволяє інфекціям вразити їх. Препарат благотворно впливає на імунітет рослини.

Від таких шкідників, як попелиця, листовійка, яблунева плодожерка, сливова і вишнева мухи, захистить препарат Гаупсин. Також засіб ефективний від борошнистої роси та фітоспорозу. До того ж він підживлює рослини азотом.

Якщо дерево уражене гризучими або лускокрилими шкідниками, можна використовувати Бітоксибацилін. Засіб порушує кишкові функції комах, в результаті чого вони гинуть.

Від попелиці, гусениць, кліщів і білокрилок добре допомагає засіб Актофіт.

Сад и огород без химии

Народні засоби захисту

Нерідко під час цвітіння і формування плодів садівники обробляють дерева і кущі настоєм часнику. Засіб ефективний від фітофторозу, сисних комах і кладоспоріозу. Для приготування настою подрібнюють зубчики часнику в кашку, заливають водою і настоюють добу. Фільтрують, потім обприскують рослини. На 1 л води знадобиться 50 г часнику.

Від павутинних кліщів і попелиці добре допомагає настій цибулиння – 200 г лушпиння залити відром води (10 л), довести до кипіння, охолодити і рясно покропити рослини.

Настоєм часнику і цибулиння рекомендується обробляти садові культури раз на 5-7 днів.

Універсально засіб від шкідників – настій тютюну. Для його приготування подрібнене в порошок сухе листя тютюну заливають теплою водою 1:3 і настоюють 2 доби. Проціджують, розбавляють водою 1:2 і обробляють рослини. Настоєм тютюну досить обприскати садові культури 2-3 рази за сезон.

Від багатьох грибкових захворювань ефективний розчин гірчичного порошку – 70 г на відро води. Також засіб допоможе позбутися кліщів і попелиці.

Більшість з народних засобів захисту рекомендується застосовувати раз на тиждень. А після збору врожаю для остаточного позбавлення від шкідників і хвороб слід провести обробку садових культур відповідними хімічними препаратами.

Основний захист – добрий імунітет

Міцні рослини набагато менше схильні до захворювань і атак шкідників. Це обумовлено тим, що в їх тканинах переважають білки, які не становлять інтересу для шкідників і мікроорганізмів. А ось вуглеводи, якими рясніють ослаблені садові культури, є відмінним середовищем для поширення різних інфекцій і паразитів.

Добре для цього використовувати сечовину – карбамід. Обприскування рекомендується проводити навесні та восени. Осіння обробка здійснюється після листопада. Рекомендується обприскувати крону, стовбури дерев, а також землю навколо них. Така обробка допоможе рослинам легше перезимувати і позбавить від багатьох шкідників. Важливо проводити обприскування при температурі повітря не нижче 5°С. Перед обробкою слід прибрати листя, видалити сухі та пошкоджені гілки.

Навесні обприскування проводиться відразу ж після відтавання снігу. Перед цим рекомендується перекопати землю навколо дерев, щоб карбамід краще проникав до коріння. При необхідності зачистити відмерлу і пошкоджену кору. Сечовину необхідно використовувати строго по інструкції, щоб не допустити опіку рослин. Не рекомендується поєднувати карбамід з деревною золою, вапном, доломітовим борошном, кальцієвою селітрою, суперфосфатом, гіпсом.

Прикореневе підживлення дерев і кущів сечовиною можна провести також в період цвітіння. Попередньо землю навколо рослин слід полити.

Наталія ШАПОВАЛ.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ