Догляд за рослинами в середині літа

Уход за растениями в середине лета
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Сад
  2. Город

Сад

Середина літа в основному супроводжується нескінченною спекою, від якої страждають не тільки люди, але і рослини. Якщо дощик обходить ваші краї стороною, благословіть свій сад поливом, на який він відгукнеться вкрай позитивно.

Бажано, звичайно, щоб вода була теплою і відстояною, але якщо такої немає, то в посуху перебирати не доводиться: поливайте хоч водопровідною зі шланга, хоч мутною зі ставка, лише б до коренів потрапила цілюща волога.

Тільки не перестарайтеся: дорослі дерева навіть в дику спеку достатньо полити на всю глибину залягання коренів 1 раз на місяць. Виняток становлять молоді деревця і ті, які посаджені в цьому році: їм потрібно постачати вологу по мірі висихання ґрунту.

Не забувайте, що полив дерев необхідно здійснювати по всьому пристовбурному колу, а не тільки під сам стовбур. А ось аґрус і різні види смородини потребують поливу саме під корінь – слід враховувати цю особливість.

І мульчуйте пристовбурні кола після поливу: косіть траву і устилайте нею ґрунт, щоб уберегти коріння від перегріву, а землю від зайвого випаровування вологи і пересихання. Якщо вдасться подрібнити траву і прикопати, вийде ідеальне мульчування.

Ягідні чагарники в липні вже віддали урожай в добрі хазяйські руки і просять подяки за свою працю у вигляді не тільки поливу, але і смачних підживлень. Це потрібно не тільки для відновлення сил після плодоношення, але і для закладення плодових бруньок на наступний рік.

Смородину й аґрус можна обробити по листю розчином марганцівки (5 г), мідного купоросу (10 г) і борної кислоти (2 г) на 10 л води. Малині припаде до смаку дещо інше позакореневе підживлення: по 5 г сірчанокислого марганцю і сірчанокислого цинку на 10 л води.

До речі, яблуні та груші ввечері або в похмуру погоду теж непогано б обприскати, розчинивши в 10 л води по 2 г сірчанокислого марганцю і сірчанокислого цинку і 5 г бури.

Хоч і кажуть, що з середини літа потрібно припинити внесення азотних добрив, все ж потрібно орієнтуватися по обстановці. Буває так, що плоди забирають у дерева всі сили, і воно не може дати нормальний приріст. Якщо довжина молодих пагонів менше 20 см, краще допомогти дереву, давши йому відро води з розведеними в ній 2 ст. ложками сечовини або 1 л коров’яку.

Вишні та черешні після знімання ягід бажано підживити розчином суперфосфату і сульфату калію (3 ст. ложки першого і 2 ст. ложки другого на 10 л води з розрахунку 1 відро розчину на 1 доросле дерево).

Під сливи можна внести розчин сечовини і Нітроамофоски (по 30 г кожної речовини на 10 л води на кожне доросле дерево). Смак сливових плодів поліпшить обприскування листя розчином борної кислоти (5 г на 4 л води).

Абрикос можна підживити 1 відром води з розведеними в ньому 3 ст. ложками сечовини і 2 ст. ложками сульфату калію. При бажанні та підходящій погоді цей же розчин підійде і для позакореневого підживлення.

Працюючи в саду, оглядайте дерева і чагарники на предмет засохлих гілок. Немає сенсу чекати осені, спокійно виляйте їх зараз.

Придивляйтеся і до надто обтяжених плодами гілок: якщо відчуваєте, що вони можуть не впоратися з вагою, шукайте підпірки і встановлюйте їх під такі гілки. Ну і пожалійте кору: підкладіть якесь ганчір’я під розпірки.

У липні часто спостерігається навала на сад шкідників. Не завжди є необхідність використання отрутохімікатів: при невеликій зараженості можна вручну зібрати гнізда з гусеницями. Продірявлені плоди слід прибирати з дерев без жалю (розстелити під деревом плівку і злегка потрусити гілки, щоб злетіли пошкоджені плоди), все одно вони впадуть рано чи пізно, а шкідники, що засіли в них, виповзуть і полізуть на дерево за новою здобиччю. Ловчі пояси також непогано справляються із завданням, тільки треба їх вчасно очищати від шкідників і при потребі оновлювати. За ефективністю кращими вважаються клейові, воронкоподібні звичайні та воронкоподібні дворозтрубні.

З яблуневою плодожеркою боремося за допомогою Бі-58, який розподіляється по всій рослині. Загибель комах після застосування препарату настає внаслідок харчування їх навіть через тиждень, оскільки для інсектициду характерна висока системність, а також рівномірний перерозподіл активного інгредієнта всередині рослини. Також можна використовувати й інші сучасні препарати: Фуфанон, Алатар, Карате.

Якщо ви уникаєте застосування пестицидів, можете їх замінити біопрепаратами, такими як Лепідоцид, Актофіт і Фітоверм, згідно з інструкцією. Вони ж знищать і попелицю, якщо вона завелася на деревах і чагарниках. З кліщами впорається біоінсектицид Бітоксибацилін. Ранні сорти яблунь і груш перестаємо обробляти за місяць до збору врожаю.

Методи боротьби з плодожеркою сливи, абрикоса, аличі такі ж, а обприскати слід розчином Кінмікса
(5 мл на 10 л води) або Фуфанона (10 мл на 10 л води). Розпізнати ураження цим шкідником можна за камеддю на зелених плодах і швидким набуттям фіолетового відтінку.

Напад сливового пильщика відбиваємо обробкою препаратами Метафос або Фосфамід. За місяць до зняття плодів з дерева припиняємо обприскування. До речі, боротьбу народними методами з використанням настоїв трав також потрібно закінчити хоча б за 15 днів до збору врожаю.

Якщо яблуням докучає парша, в липні боротися з нею можна лише біофунгіцидами (Алірин-Б, Фітоспорин-М), хімічні препарати вже не підійдуть.

Ну і найрадісніше: збираємо урожай, їмо його з задоволенням, роздаємо рідним і сусідам, а надлишки ховаємо в банки, щоб взимку за столом згадувати про літо.

Город

Повторно сіємо салат, кріп, шпинат: якщо їх гарненько поливати (ну раптом дощ взяв відпустку), то ці культури потішать нас другим урожаєм. Дайкон, редиску і зимову редьку сіємо в кінці липня. Можна підсіяти щавель і багаторічну цибулю. Нагадуємо, що щавель для їжі потрібно брати до середини червня, а потім чекати, коли до осені наросте молодий. Літній темно-зелений щавель лікарі не рекомендують вживати в їжу, оскільки в ньому накопичується занадто багато щавлевої кислоти, яка може спровокувати сечокам’яну хворобу і подагру.

Хто любить ласувати молодими огірочками восени, в липні сіє їх вдруге. Якраз звільняються грядки гороху (це якщо збирати його молодим і зеленим), а він є ідеальним попередником для огірків.

Викопуємо часник. Бадилля можна обрізати і досушувати самі головки, а можна по-старому заплести в «коси» і повісити сушитися. Найкращі великі екземпляри залишаємо для посадки під зиму.

Якщо ви збираєте насіння огірків і помідорів самі, а не купуєте в магазині, залишайте на кущах найбільші та найкрасивіші плоди: потомство від них буде таким же. Тільки дивіться, щоб самі маточні кущі теж були розкішними і з великою кількістю плодів.

У томатних кущів настав час прищипнути верхівки, щоб призупинити подальше цвітіння: користі від нього все одно не буде, краще хай сили йдуть на дозрівання помідорів, що вже зав’язалися. Нижні старіючі листки також видаляємо: зайве зіткнення з ґрунтом томатам непотрібне.

Відстежуємо фітофтороз і обробляємо помідорні кущі мідьвмісними препаратами (але не пізніше, ніж за 3 тижні до збору врожаю). Підживлюємо томати калійними і фосфорними добривами (азотні давати в липні не можна).

Кому не хочеться користуватися хімією, можна розвести 2 склянки деревної золи в 10 л води і після звичайного поливу додати 0,5 л зольного розчину під кожен корінь томатів, капусти, перцю та огірків. Це корисно не тільки рослинам для росту, але і людям, тому що в золі багато калію, який покращує смак плодів, а нам важлива не тільки кількість врожаю, а і його якість. Огірки і помідори нормально зреагують і на підживлення розчином коров’яку у воді в пропорції 1:10.

Огіркові батоги прищипуємо, щоб краще кущилися і давали більше зав’язей. Огірки і кабачки збираємо регулярно, інакше вони можуть подумати, що свою роль в продовженні роду вже зіграли, і заспокоїтися на цьому, переставши цвісти і зав’язуватися. Вони ж не підозрюють, що посаджені не для задоволення, а заради великого врожаю.

Ще раз перевіряємо грядки моркви, буряка, кореневої петрушки і селери на густоту посадки. Щоб коренеплоди виросли в повну міць, вони повинні мати особистий простір. Це люди можуть дозволити собі жити «в тісноті, та не в образі», а та ж морквина від занадто близького сусідства з собі подібною відразу починає кривитися і худнути в буквальному сенсі. Ну навіщо нам скорчені коренеплоди? Краще висмикнути зайві, щоб іншим дісталося більше повітря, світла і живлення. Підживлення зольним розчином їм буде дуже до речі.

Якщо у вас в хаті є дівчина на виданні, саме час потурбуватися про величину гарбузів. Щоб небажаний наречений пішов не з порожніми руками, гарбуз йому треба підготувати ве-е-ликий, а для цього в липні відраховуємо третій лист після зав’язі та прищипуємо батіг в цьому місці. Також переглядаємо бічні пагони і прибираємо ті, на яких нічого не зав’язалося. Зайвий кущ не навантажуємо: більше трьох гарбузів він не потягне або вони виростуть дрібними.

Приблизно те ж саме робимо з кавунами і динями. Пам’ятайте, що вилучення зайвого потрібно проводити тільки після запилення і при наявності кількох плодів, що зав’язалися, а то, поспішивши, можна повидаляти все і в підсумку залишитися ні з чим. Щодо кавунів і динь фахівці радять у більш холодних регіонах залишати всього 1-2 плоди на кущ, а де тепліше – до 6 штук. Прищипувати небажано в дощові дні, інакше батоги не підсохнуть в місці обриву і можуть загнити.

Хоча основна прополка давно завершена, але перевіряти город на наявність бур’янів періодично потрібно: вони мають звичай ховатися усередині картопляних кущів, та й скрізь, де хазяйське око не побачить. Можна, звичайно, пожаліти їх, але краще пожаліти свою спину, тому що насіння, що обсипалося на землю, дружно зійде наступного року і змусить вас зайвий раз нахилятися. З одного пропущеного бур’яну виростуть цілі полчища, а воно нам треба?

Загалом, в липні радіємо врожаю готовому і дозріваючому та робимо все, щоб він був добрим!

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ