Догляд за рослинами в середині літа

0
138
Уход за растениями в середине лета
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Сад
  2. Город

Сад

Середина літа в основному супроводжується нескінченною спекою, від якої страждають не тільки люди, але і рослини. Якщо дощик обходить ваші краї стороною, благословіть свій сад поливом, на який він відгукнеться вкрай позитивно.

Бажано, звичайно, щоб вода була теплою і відстояною, але якщо такої немає, то в посуху перебирати не доводиться: поливайте хоч водопровідною зі шланга, хоч мутною зі ставка, лише б до коренів потрапила цілюща волога.

Тільки не перестарайтеся: дорослі дерева навіть в дику спеку достатньо полити на всю глибину залягання коренів 1 раз на місяць. Виняток становлять молоді деревця і ті, які посаджені в цьому році: їм потрібно постачати вологу по мірі висихання ґрунту.

Не забувайте, що полив дерев необхідно здійснювати по всьому пристовбурному колу, а не тільки під сам стовбур. А ось аґрус і різні види смородини потребують поливу саме під корінь – слід враховувати цю особливість.

І мульчуйте пристовбурні кола після поливу: косіть траву і устилайте нею ґрунт, щоб уберегти коріння від перегріву, а землю від зайвого випаровування вологи і пересихання. Якщо вдасться подрібнити траву і прикопати, вийде ідеальне мульчування.

Ягідні чагарники в липні вже віддали урожай в добрі хазяйські руки і просять подяки за свою працю у вигляді не тільки поливу, але і смачних підживлень. Це потрібно не тільки для відновлення сил після плодоношення, але і для закладення плодових бруньок на наступний рік.

Смородину й аґрус можна обробити по листю розчином марганцівки (5 г), мідного купоросу (10 г) і борної кислоти (2 г) на 10 л води. Малині припаде до смаку дещо інше позакореневе підживлення: по 5 г сірчанокислого марганцю і сірчанокислого цинку на 10 л води.

До речі, яблуні та груші ввечері або в похмуру погоду теж непогано б обприскати, розчинивши в 10 л води по 2 г сірчанокислого марганцю і сірчанокислого цинку і 5 г бури.

Хоч і кажуть, що з середини літа потрібно припинити внесення азотних добрив, все ж потрібно орієнтуватися по обстановці. Буває так, що плоди забирають у дерева всі сили, і воно не може дати нормальний приріст. Якщо довжина молодих пагонів менше 20 см, краще допомогти дереву, давши йому відро води з розведеними в ній 2 ст. ложками сечовини або 1 л коров’яку.

Вишні та черешні після знімання ягід бажано підживити розчином суперфосфату і сульфату калію (3 ст. ложки першого і 2 ст. ложки другого на 10 л води з розрахунку 1 відро розчину на 1 доросле дерево).

Під сливи можна внести розчин сечовини і Нітроамофоски (по 30 г кожної речовини на 10 л води на кожне доросле дерево). Смак сливових плодів поліпшить обприскування листя розчином борної кислоти (5 г на 4 л води).

Абрикос можна підживити 1 відром води з розведеними в ньому 3 ст. ложками сечовини і 2 ст. ложками сульфату калію. При бажанні та підходящій погоді цей же розчин підійде і для позакореневого підживлення.

Працюючи в саду, оглядайте дерева і чагарники на предмет засохлих гілок. Немає сенсу чекати осені, спокійно виляйте їх зараз.

Придивляйтеся і до надто обтяжених плодами гілок: якщо відчуваєте, що вони можуть не впоратися з вагою, шукайте підпірки і встановлюйте їх під такі гілки. Ну і пожалійте кору: підкладіть якесь ганчір’я під розпірки.

У липні часто спостерігається навала на сад шкідників. Не завжди є необхідність використання отрутохімікатів: при невеликій зараженості можна вручну зібрати гнізда з гусеницями. Продірявлені плоди слід прибирати з дерев без жалю (розстелити під деревом плівку і злегка потрусити гілки, щоб злетіли пошкоджені плоди), все одно вони впадуть рано чи пізно, а шкідники, що засіли в них, виповзуть і полізуть на дерево за новою здобиччю. Ловчі пояси також непогано справляються із завданням, тільки треба їх вчасно очищати від шкідників і при потребі оновлювати. За ефективністю кращими вважаються клейові, воронкоподібні звичайні та воронкоподібні дворозтрубні.

З яблуневою плодожеркою боремося за допомогою Бі-58, який розподіляється по всій рослині. Загибель комах після застосування препарату настає внаслідок харчування їх навіть через тиждень, оскільки для інсектициду характерна висока системність, а також рівномірний перерозподіл активного інгредієнта всередині рослини. Також можна використовувати й інші сучасні препарати: Фуфанон, Алатар, Карате.

Якщо ви уникаєте застосування пестицидів, можете їх замінити біопрепаратами, такими як Лепідоцид, Актофіт і Фітоверм, згідно з інструкцією. Вони ж знищать і попелицю, якщо вона завелася на деревах і чагарниках. З кліщами впорається біоінсектицид Бітоксибацилін. Ранні сорти яблунь і груш перестаємо обробляти за місяць до збору врожаю.

Методи боротьби з плодожеркою сливи, абрикоса, аличі такі ж, а обприскати слід розчином Кінмікса
(5 мл на 10 л води) або Фуфанона (10 мл на 10 л води). Розпізнати ураження цим шкідником можна за камеддю на зелених плодах і швидким набуттям фіолетового відтінку.

Напад сливового пильщика відбиваємо обробкою препаратами Метафос або Фосфамід. За місяць до зняття плодів з дерева припиняємо обприскування. До речі, боротьбу народними методами з використанням настоїв трав також потрібно закінчити хоча б за 15 днів до збору врожаю.

Якщо яблуням докучає парша, в липні боротися з нею можна лише біофунгіцидами (Алірин-Б, Фітоспорин-М), хімічні препарати вже не підійдуть.

Ну і найрадісніше: збираємо урожай, їмо його з задоволенням, роздаємо рідним і сусідам, а надлишки ховаємо в банки, щоб взимку за столом згадувати про літо.

Город

Повторно сіємо салат, кріп, шпинат: якщо їх гарненько поливати (ну раптом дощ взяв відпустку), то ці культури потішать нас другим урожаєм. Дайкон, редиску і зимову редьку сіємо в кінці липня. Можна підсіяти щавель і багаторічну цибулю. Нагадуємо, що щавель для їжі потрібно брати до середини червня, а потім чекати, коли до осені наросте молодий. Літній темно-зелений щавель лікарі не рекомендують вживати в їжу, оскільки в ньому накопичується занадто багато щавлевої кислоти, яка може спровокувати сечокам’яну хворобу і подагру.

Хто любить ласувати молодими огірочками восени, в липні сіє їх вдруге. Якраз звільняються грядки гороху (це якщо збирати його молодим і зеленим), а він є ідеальним попередником для огірків.

Викопуємо часник. Бадилля можна обрізати і досушувати самі головки, а можна по-старому заплести в «коси» і повісити сушитися. Найкращі великі екземпляри залишаємо для посадки під зиму.

Якщо ви збираєте насіння огірків і помідорів самі, а не купуєте в магазині, залишайте на кущах найбільші та найкрасивіші плоди: потомство від них буде таким же. Тільки дивіться, щоб самі маточні кущі теж були розкішними і з великою кількістю плодів.

У томатних кущів настав час прищипнути верхівки, щоб призупинити подальше цвітіння: користі від нього все одно не буде, краще хай сили йдуть на дозрівання помідорів, що вже зав’язалися. Нижні старіючі листки також видаляємо: зайве зіткнення з ґрунтом томатам непотрібне.

Відстежуємо фітофтороз і обробляємо помідорні кущі мідьвмісними препаратами (але не пізніше, ніж за 3 тижні до збору врожаю). Підживлюємо томати калійними і фосфорними добривами (азотні давати в липні не можна).

Кому не хочеться користуватися хімією, можна розвести 2 склянки деревної золи в 10 л води і після звичайного поливу додати 0,5 л зольного розчину під кожен корінь томатів, капусти, перцю та огірків. Це корисно не тільки рослинам для росту, але і людям, тому що в золі багато калію, який покращує смак плодів, а нам важлива не тільки кількість врожаю, а і його якість. Огірки і помідори нормально зреагують і на підживлення розчином коров’яку у воді в пропорції 1:10.

Огіркові батоги прищипуємо, щоб краще кущилися і давали більше зав’язей. Огірки і кабачки збираємо регулярно, інакше вони можуть подумати, що свою роль в продовженні роду вже зіграли, і заспокоїтися на цьому, переставши цвісти і зав’язуватися. Вони ж не підозрюють, що посаджені не для задоволення, а заради великого врожаю.

Ще раз перевіряємо грядки моркви, буряка, кореневої петрушки і селери на густоту посадки. Щоб коренеплоди виросли в повну міць, вони повинні мати особистий простір. Це люди можуть дозволити собі жити «в тісноті, та не в образі», а та ж морквина від занадто близького сусідства з собі подібною відразу починає кривитися і худнути в буквальному сенсі. Ну навіщо нам скорчені коренеплоди? Краще висмикнути зайві, щоб іншим дісталося більше повітря, світла і живлення. Підживлення зольним розчином їм буде дуже до речі.

Якщо у вас в хаті є дівчина на виданні, саме час потурбуватися про величину гарбузів. Щоб небажаний наречений пішов не з порожніми руками, гарбуз йому треба підготувати ве-е-ликий, а для цього в липні відраховуємо третій лист після зав’язі та прищипуємо батіг в цьому місці. Також переглядаємо бічні пагони і прибираємо ті, на яких нічого не зав’язалося. Зайвий кущ не навантажуємо: більше трьох гарбузів він не потягне або вони виростуть дрібними.

Приблизно те ж саме робимо з кавунами і динями. Пам’ятайте, що вилучення зайвого потрібно проводити тільки після запилення і при наявності кількох плодів, що зав’язалися, а то, поспішивши, можна повидаляти все і в підсумку залишитися ні з чим. Щодо кавунів і динь фахівці радять у більш холодних регіонах залишати всього 1-2 плоди на кущ, а де тепліше – до 6 штук. Прищипувати небажано в дощові дні, інакше батоги не підсохнуть в місці обриву і можуть загнити.

Хоча основна прополка давно завершена, але перевіряти город на наявність бур’янів періодично потрібно: вони мають звичай ховатися усередині картопляних кущів, та й скрізь, де хазяйське око не побачить. Можна, звичайно, пожаліти їх, але краще пожаліти свою спину, тому що насіння, що обсипалося на землю, дружно зійде наступного року і змусить вас зайвий раз нахилятися. З одного пропущеного бур’яну виростуть цілі полчища, а воно нам треба?

Загалом, в липні радіємо врожаю готовому і дозріваючому та робимо все, щоб він був добрим!

Дмитро ЖИВОГЛЯД,
агроном. м. Харків.

Веббанер Хозяин Укрпошта
Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ