Пасіка: на зимові квартири

Пасека: на зимние квартиры
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

 1. Просушування рамок
 2. Підготовка бджіл до зими
 3. Мед для зимівлі
 4. Осінні стимулюючі підгодівлі
 5. Переформування гнізд перед зимівлею
 6. Боремося з кліщами

В осінній режим стаціонарна пасіка входить в середині серпня з завершенням масового цвітіння основних рослин-медоносів, що знаходяться в радіусі двох-трьох кілометрів від вуликів. У кочової пасіки цей перехід відбувається, як правило, у вересні.

«Останнім часом все менше бджолярів вивозять бджіл. Практично повністю зникли посіви гречки, менше сіють конюшину, скорочуються площі лугів і лісів, все більше земель зайнято соняшником і ріпаком. Тому вивозити бджіл нікуди і нема чого», – 
розповідає Юрій Лесюта, бджоляр з села Дягова Чернігівської області.

У кінці серпня активність робочих бджіл істотно знижується, а самі комахи стають більш агресивними.

Просушування рамок

«Після того, як відкачали мед, рамки потрібно віддати бджолам на осушування. Для цього магазини з рамками ставлять ввечері в сильну сім’ю, положок при цьому не знімають, а тільки загинають, щоб бджоли могли заходити в магазини і назад. На одну сім’ю можна ставити 2-3 магазини. Вранці рамки прибирають. В принципі, рамки можна ставити і в слабку сім’ю, але вона працює набагато повільніше: їй на осушування рамок необхідно не менше 2-3 діб. Рамки, що побували у вулику на сушінні і відновленні, забирають з пасіки і відправляють на зберігання. Осушувати рамки потрібно обов’язково, так як суш з залишками меду зберігається погано і до весни може запліснявіти. Повністю викачати мед з рамки неможливо навіть найкращою медогонкою, все одно трохи залишиться, його ми і повертаємо бджолам. Вони-то знають, як зробити рамку сухою», – розповідає Юрій Лесюта.

Підготовка бджіл до зими

При осінній ревізії необхідно визначити силу сім’ї і залишити в гнізді стільки рамок, скільки займають бджоли.

На зиму бджоли повинні мати запас корму. Мій досвід, а я займаюся бджільництвом майже 35 років, показує, що чим більше меду залишити у вуликах на зиму, тим краще сім’я працює на медозборі в наступному сезоні.

На кожну сім’ю в середньому залишаю 8-10 рамок, з розрахунку 1,5-2 кг меду на кожну вуличку, 15-20 кг – на кожну сім’ю. З гнізд в першу чергу потрібно видалити неповністю відбудовані, світлі, порожні та маломедові рамки. Кращими для зимівлі є рамки зі світло-коричневими і коричневими стільниками, наполовину заповнені запечатаним медом, тобто що мають 1,5-2 кг меду. При складанні в гніздо ставлять всі рамки з розплодом, хоча в них меду і менше 1,5 кг.

Мед на зимівлю, як правило, відставляю з останнього сильного взятку, або по 50% з останнього і 50% – 
передостаннього. Другий варіант кращий, так як в цьому випадку мед буде відрізнятися за складом, що краще для організму бджоли.

Сподіватися на слабкі пізні взятки я не рекомендую тому, що цей нектар піде в основному на осіннє нарощування сили в сім’ях. Крім того, у меду з більш пізніх і слабких взятків може міститися велика кількість паді, що негативно відбивається на зимівлі бджіл.

Падь виділяється листоблішками і червцями (щитівками), крім того, бджоли збирають медвяну росу і змішують її з нектаром. За зовнішнім виглядом падевий мед практично не відрізняється від квіткового, за смаком теж. Найчастіше він темного кольору з зеленуватим відтінком, хоча може бути і світло-бурштиновим. У порівнянні з квітковим, він дуже клейкий і в’язкий, менш солодкий, містить більше білкових речовин, мінеральних солей, органічних кислот і декстринів. Для людини падевий мед абсолютно нешкідливий, у бджіл же він викликає токсикоз. Такий хворобливий стан призводить до зневоднення організму бджіл і їх масової загибелі.

Мед для зимівлі

Бджоли добре зимують на квіткових, світлих медах. У темних може бути падь, тому їх не рекомендують використовувати для зимової годівлі бджіл. Ріпаковий, вербовий, вересовий і соняшниковий – швидко кристалізуються, їх також небажано застосовувати в якості підгодівлі.

Бджоляр-любитель із села Смолянка Чернігівської області Анатолій ГРЕБЕННИК також годує своїх бджіл виключно медом. «На велику сім’ю залишаю 9 рамок з медом і розплодом, на маленьку вистачить 4. Пасіка у мене стоїть на безлюдному хуторі, так що мед виключно луговий і лісовий»,- розповідає він. І рекомендує при підготовці бджіл до зими в гнізді залишати стільки рамок, скільки їх обсиджують бджоли: число рамок з розплодом вкаже на число вуличок бджіл під час зимівлі.

Осінні стимулюючі підгодівлі

«Осінніх стимулюючих підгодівель цукром я не проводжу, хоча багато бджолярів вважають, що без них не обійтися. У мене підгодівля природна – виключно медом. Влітку бджолина сім’я набирає десь в середньому 20 рамок, 8-10 – залишаю їм на витрати. Цукровим сиропом годую тільки ті сім’ї, де мало меду і де без підгодівлі бджоли не виживуть.

Для приготування сиропу кип’ячу воду, знімаю її з вогню і заливаю киплячу воду цукор, розмішую до тих пір, поки цукор повністю не розчиниться (сироп не кип’ятять). Остуджую його до температури 35-36°С і по 3-4 л даю кожній сім’ї. Коритця з сиропом ставлю в кожне гніздо на ніч, після закінчення льоту бджіл, повторно даю підгодівлю через 2-3 дні. При цьому треба стежити за тим, щоб підгодівля не підтікала з вулика, – розповідає Юрій Лесюта. – 
У сім’ях, де бджоли носять мед на зиму, підгодівлі проводимо до 25 серпня, там, де мало меду – до 15 вересня. Пізніше підгодовувати бджіл цукровим сиропом не можна. У них знижується вироблення ферментів, і вони вже не можуть переробити весь сироп. А неперероблений він може взимку закристалізуватися і викликати загибель бджіл».

Якщо є можливість, бажано вивезти основну частину пасіки до пізніх медоносів: осінній взяток або підгодівля допомагає наростити силу бджолиної сім’ї і надає стимулюючої дії на роботу бджолиної матки.

Справа в тому, що в бджолиній сім’ї постійно відбувається зміна поколінь: восени зношені роботою льотні бджоли повинні майже повністю замінитися молодими сильними особинами з нерозтраченою життєвою енергією, які зможуть успішно пережити зимівлю.

Чим більше восени буде вирощено розплоду, тим молодше і сильніше буде сім’я, і, відповідно, тим успішніше пройде зимівля. Бджоли і самі прагнуть наростити силу після медозбору, а бджоляр повинен їм в цьому допомогти. При цьому бажано, щоб останні виведені бджоли встигли «облітатися» до настання холодів, інакше вони погано переживуть зиму.

Анатолій Гребенник теж не підгодовує своїх бджіл цукром. Стимулюючі підгодівлі проводить тільки для слабких і хворих сімей. Причому не цукровим сиропом, а цукрово-полиновим. Для приготування лікувального сиропу бджоляр спочатку готує настій полину. На 1 відро води бере 3 хороших куща полину. Суміш доводить до кипіння, а потім настоює 4 години. Поки полин настоюється, готує цукровий сироп. Для цього 5 кг цукру розводить 2 л окропу, розмішує до повного розчинення цукру. Коли розчин злегка охолоне, додає туди 0,5 л настою полину і все ретельно розмішує. Охолоджений сироп наливає в коритця по 3 л в кожне і ставить в гніздо до слабких бджіл. Зазвичай проводить 1 сеанс лікування, іноді повторює його через 2-3 доби.

Переформування гнізд перед зимівлею

В кінці вересня-на початку жовтня, а, можливо, навіть перед постановкою вуликів у зимівник, коли температура наблизиться до мінусових значень, і коли остаточно сформуються клуби бджіл, бажано провести об’єднання слабких сімей. Сім’ям силою в 3-5 вуличок досить складно перезимувати: для підтримки потрібної температури в гнізді їм доведеться багато рухатися, створюючи тепло за рахунок мікровібрації крилевої мускулатури, вони просто зносяться раніше часу, навіть при наявності достатньої кількості корму.

Об’єднання ж сімей дасть можливість їм перезимувати без втрат. Процес об’єднання бджіл вимагає певних навичок.

Основні правила, яких потрібно дотримуватися при проведенні цієї роботи, такі:

 • об’єднувати сім’ї потрібно до кінця дня, коли бджоли менш активні;
 • старатися проводити цю операцію в тиху, безвітряну погоду;
 • не слід об’єднувати голодних бджіл – бджоли і в першій, і в другій сім’ї повинні мати повні зобики меду, так як в такому стані вони більш спокійні і неагресивні;
 • до об’єднання потрібно надати сім’ям однакового запаху;
 • в разі несприятливих умов (погана погода, відсутність медозбору, багато старих працівниць і т. д.) або при об’єднанні більш сильних сімей матку приймаючої сім’ї поміщають в клітинку або під ковпачок;
 • переносять завжди слабку сім’ю до більш сильної, а дефектну до нормальної;
 • не можна поєднувати хворих бджіл зі здоровими.

Чим гірше погода, менше збори, більше небезпека крадіжки, сильніше об’єднуються сім’ї, тим складніше проходить процес об’єднання сімей.

Всі вулики по можливості скорочують в об’ємі: сильні сім’ї до двох корпусів, нечисленні і відводки пересаджують в дванадцятирамкові вулики.

Боремося з кліщами

Перед зимівлею бджіл обов’язково обробляють від кліщів. «Від вароатозу обробляють бджіл Біпіном, який застосовується у формі водної емульсії. Для її приготування 0,5 мл Біпіну розводять у 1 л води кімнатної температури і ретельно перемішують. Емульсію набирають в шприц і поливають нею бджіл в міжрамкових просторах. На кожну вуличку йде 
10 мл робочої емульсії. Рекомендується дворазова обробка бджіл Біпіном: перша – відразу після закінчення медозбору і відкачування меду, друга – перед постановкою сімей на зимівлю», – розповідає Юрій Лесюта.

Анатолій Гребенник також обробляє бджіл проти кліщів Біпіном. Але проводить три обробки: першу – 
відразу після відкачки меду, другу – в середині вересня і третю – в кінці жовтня.

Існують і інші способи боротьби з кліщами: обробка бджіл в термокамері парами щавлевої кислоти, кропової або ялицевої олії і т. д. Але вони більш трудомісткі, складні і не завжди ефективні. Тому більшість бджолярів все-таки застосовують Біпін як найлегший, доступний і малобюджетний варіант.

Слід пам’ятати про те, що в період медозбору використовувати всі перераховані хімікати заборонено!

Олена БЕРЕЗКІНА.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ