Картопля. Не упустити терміни

Картопля. Не упустити терміни
Реклама

Зміст

  1. Попередники
  2. Посадка
  3. Корисна порада
  4. Добрива
  5. Профілактика хвороб

Найбільш придатними для посадки вважаються невеликі бульби масою 50-70 г. Їх поверхня повинна бути покрита «вічками» – майбутніми паростками. Також можна садити і розрізаними частинами бульби, які розкладають в один шар в добре провітрюваному приміщенні при температурі 15°С для утворення на зрізі коркового шару. Після цієї процедури посадковий матеріал зберігають у тарі.

Добрі результати дає передпосівна обробка посадкового матеріалу: за годину до посадки прогріті бульби змочити в розчині мінеральних добрив (у 10 л води розвести 1,5 склянки сечовини і суперфосфату).

Попередники

Для картоплі важливо, які культури виростали до неї на ділянці. Кращими попередниками є: салат, шпинат, огірки, буряк. Найгіршими – помідори, перець, баклажани (ці культури уражають загальні хвороби), ну і сама картопля. Якщо ж ви не маєте можливості щорічно міняти місце розташування картоплі на ділянці, не турбуйтеся, достатньо систематично збагачувати ґрунт на грядці органічним добривом і тоді урожай буде гарантований.

Поблизу картоплі не можна розводити соняшник і гарбуз, небажане сусідство з малиною, вишнею і яблунею. Вона добре уживається з цибулею, морквою, кропом, капустою, які навіть затримують розвиток фітофторозу.

Посадка

Головною умовою отримання високих врожаїв є посадка картоплі в ранні терміни, коли ґрунт прогріється до 7-10°С на глибині 10 см і знизиться загроза поворотних заморозків. Існує народний спосіб визначення часу посадки картоплі. Поставте босу ногу на скопану землю: якщо нога терпить легко, то можна приступати до посадки, якщо ж ні, варто ще почекати.

Не можна розміщувати картоплю в затінених місцях (в тіні будівель, під деревами і т. д.), бо це призводить до витягування рослин і утворення дуже дрібних бульб.

Найкраще застосовувати гребеневий спосіб посадки, оскільки у гребенях швидше прогрівається ґрунт і більше надходить повітря до коріння. При посадці під плуг або лопату добрива закладають разом з картоплею. Оптимальна глибина посадки – 6-8 см, на піщаних ґрунтах – 10 см, при більш глибокій затримуються і зріджуються сходи, що тягне за собою збільшення втрат при збиранні врожаю.

З вигідного боку показав себе широкогребеневий спосіб посадки картоплі із застосуванням добрив за схемою 140х50х70 см на глибину 
6 см. Через 12 днів формують гребінь висотою до 25 см з шириною поверху 40-60 см, а коли сходи підростуть до 15 см, частину стебел пригинають і засипають родючим ґрунтом. Так повторюється кілька разів, у результаті врожайність підвищується і може досягати до 10 кг з куща.

Якщо в лунку внести соломистий гній, а зверху насипати землі, покласти на неї бульбу і засипати знову ґрунтом, то вийде своєрідний парник. Сходи з’являться раніше і після розкладання гною картопля буде мати додаткове живлення. Якщо ви зробите кілька таких «парників», висадите туди пророщені бульби і вкриєте плівкою, то вони дадуть вам надранній урожай.

При звичайному способі посадки викопують лунку близько 20 см і засипають до рівня 6-8 см над ґрунтом. Кладуть жменю перепрілого гною або зрілого компосту, змішаного з просіяною золою і суперфосфатом, перемішують, злегка ущільнюють і присипають землею. Висаджують дві бульби з боків лунки паростками вгору і закривають шаром ґрунту. Граблями заволікають всі щілини в ямці, щоб не просочувалося холодне нічне повітря. Можна ногою злегка втиснути ґрунт над посадженою картоплею, а вже потім розрівняти граблями.

Важливим прийомом є підгортання, яке проводять до бутонізації. Його можна об’єднати з глибоким розпушуванням ґрунту біля кущів, так як скопана з осені земля в травні сильно ущільнюється і бульби задихаються без повітря.

Плоскорізом або гострим кінцем сапи розпушують ґрунт і згрібають невелику кількість до куща. Після підгрібання в міжряддях утворюються канавки, зручні для поливу. При поливі кущ завжди буде залишатися сухим, а волога рівномірно надходитиме до коріння. Якщо в період бутонізації немає дощів, то полив обов’язковий.

Корисна порада

Борозенки по можливості направляйте з півночі на південь, щоб рослини мінімально затінювали одна одну.

На схилі борозни розміщуйте поперек нього, щоб затримати дощову і поливну воду.

Скільки ж бульб потрібно для посадки? Використовуючи схему посадки 50х40 см, на 1 сотці розмістяться 20 рядів по 25 кущів у ряду (всього 500 рослин). Якщо середня маса бульб складе 60 г, то на 1 сотку знадобиться 30 кг посадкового матеріалу і ще трохи для невеликого запасу.

Густота посадки залежить від родючості ґрунту і розміру бульб. Чим менше бульби, тим густіше висаджується картопля.

Добрива

Картопля добре відгукується на підживлення органікою: гноєм, торфом, пташиним послідом (особливо голубиним і перепелиним), компостом. Також потрібне внесення мінеральних добрив: суперфосфату, сульфату калію, калімага, калімагнезії, сечовини по 50-60 г на 1 кв. м або ж Нітроамофоски по 100-200 г на 1 кв. м. Дуже хорошим добривом вважається деревна зола.

Профілактика хвороб

Фітофтороз – дуже серйозне захворювання, якщо погода волога і холодна. Він уражає і листя, і бульби. Дощі змивають спори з листових пластин і заражають бульби. Тому заходи боротьби починаються зі знищення хворої картоплі перед закладенням в погріб, утилізації бадилля, витримування бульб перед закладенням під навісами до 3 тижнів для провітрювання і сушіння.

Рекомендується обробити бульби перед посадкою препаратом Престиж, який не тільки захистить від фітофторозу, але і від злісного шкідника – дротяника. Захистити картоплю від грибкових захворювань також допоможуть препарати: Фітоспорин М, Купроксат, Арцерид, Ридоміл Голд.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ