Правильний полив

Правильный полив
Реклама

Читати російською мовою

Здавалося б, що може бути простіше: полити якомога більшу територію і не жаліти води для рослин. Але, як і в будь-якій справі, в поливі є свої секрети і правила.

Ось деякі з них:

  • Ґрунт повинен бути рівномірно вологим. Багато рослин люблять (особливо огірочки і суниця!), щоб земля була не мокрою, а постійно вологою. Однак, якщо ґрунт перед поливом трохи підсохне, то це поліпшить дихання коренів і прискорить ріст кореневої системи рослини.
  • Полив повинен бути не частим, але рясним, промочуючи ґрунт на всю глибину залягання кореневої системи. Якщо трохи намочити ґрунт навколо рослини, то вода випарується швидше, ніж рослина встигне нею насититися. Тому поливати потрібно повільно, щоб вода встигала вбиратися ґрунтом і рослина могла насититися вологою і поживними речовинами.

Ретельний, але рідкісний полив зробить ваші рослини більш стійкими до посухи. Адже, що гріха таїти, часто городники самі винні в тому, що їх рослини не можуть забезпечити себе вологою.

Що ми робимо, коли висаджуємо, наприклад, розсаду томатів? Зрозуміло, поливаємо і в перший день, і на другий, і так майже кожного дня, поки не набридне або води почне не вистачати.

А правильно – висадити, рясно полити після посадки, щоб корені розсади добре схопилися за вологий ґрунт, і вода просочилася ще й вглиб ґрунтових шарів і там залишалася. Потім наступного дня розпушити, щоб не було ґрунтової кірки, по капілярах якої вода швидко випарується. Зверху замульчувати шаром скошеної трави, соломи і (або) компосту шаром 5-
7 см. А наступного разу поливати не раніше, ніж через 10 днів, а то й пізніше.

Перед поливом просто поруч з посадковою борозною або лункою копніть лопатою і подивіться, наскільки вологим буде ґрунт на глибині 20-
25 см, де повинна залягати основна частина коренів. Якщо вологий – то поливати поки не потрібно. Нехай помідорчики вкорінюються в цьому глибокому ґрунтовому шарі та розростаються в сторони. А не нарощують коріння лише біля поверхні, куди ви фанатично, майже щодня, ллєте воду.

  • Намагайтеся організувати полив ділянки рано вранці або у вечірній час. У жарку пору доби вода буде швидко випаровуватися і рослини не встигнуть отримати достатню кількість вологи. А коли ґрунт буде трохи охолодженим, вони в повній мірі наситяться водою.
  • Слідкуйте, щоб при поливі вода не потрапляла на листя. У сонячну погоду наявність на листі води загрожує їм опіком. А вночі на вологому листі можуть селитися цвілі та підвищується ймовірність появи грибкових захворювань, наприклад несправжньої борошнистої роси на гарбузових культурах і фітофторозу на томатах.
  • Кількість води при поливі відіграє велику роль. Якщо води буде мало, то вона не досягне коренів, а змочить тільки верхній шар ґрунту. Крім того, це викличе ріст коренів у зворотному напрямку знизу вгору. В результаті рослини стануть сильно нестійкими до найменших перепадів вологості та будуть не в змозі самі добувати воду з глибоких ґрунтових шарів.

Стояти зі шлангом і лити воду під корінь тонкою цівкою – це самий малоефективний і невдячний спосіб поливу. Якщо не хочете витрачатися на зрошувальні системи, то хоча б при посадці зробіть злегка поглиблені посадочні борозни (краще з невеликим нахилом). По цих борознах буде куди ефективніше поливати рослини, просто перекладаючи шланг з одного рядка на інший і по довжині борозни через певний період часу.

Потрібно відзначити ще одну позитивне якість поглиблених борозен для посадки – будучи нижче рівня ґрунту на ділянці, вони менше випаровують вологи і ґрунт в них більш прохолодний. У південних посушливих районах – 
це великий плюс! А підняті грядки, за типом міттлайдерських, доцільні лише в Поліссі, де велика кількість опадів і прохолодно. У цих умовах при частих опадах або поливі буде надлишок води, і це лише зашкодить кореневій системі.

Також необхідно враховувати стадії розвитку рослини. Полив рослин, які тільки формують кореневу систему і нарощують зелену масу, відрізняється від поливу рослин, на яких вже дозріває урожай.

  • Якщо ґрунт сильно пересохнув і потрібно зробити рясний полив, то краще зробити це в кілька етапів. Спочатку трохи змочити верхній шар, через деякий час поверніться на це місце і завершіть розпочате, додавши ще води. Це дозволить волозі проникнути глибше в ґрунт, а не розлитися по поверхні.
  • Під час поливу потрібно стежити, щоб вода проникала в ґрунт з усіх боків рослини. Якщо цього не буде відбуватися і вода буде постійно потрапляти в ґрунт з одного боку, то це призведе до того, що корені будуть розвиватися односторонньо. Що в свою чергу викличе погане всмоктування поживних речовин з ґрунту.
  • При поливі враховуйте плюси і мінуси піщаних і глинистих ґрунтів. Глина має властивість швидко остигати і переохолоджувати коріння рослин. Тому не слід рясно поливати глинистий ґрунт при похолоданнях. До того ж в період дощів потрібно подбати про відведення зайвої води.

Піщаний же ґрунт, навпаки, висихає набагато швидше, тому необхідно організувати більш частий полив. В цьому випадку вкрай корисним буде мульчування ґрунту, яке буде перешкоджати надмірно швидкому випаровуванню вологи з її поверхні.

  • Не допускайте заболочуваності ґрунту. Це може призвести до поганого проникнення повітря в землю і, як наслідок, зменшення дихання кореневої системи рослин. Так само зайва вода буде вимивати з ґрунту мінеральні речовини.
  • Виберіть спосіб поливу, який економить воду. Можна встановити крапельний полив на ділянці, автоматичну систему зрошення ґрунту з датчиком вологості, прилади автоматичного управління поливом і багато іншого.

Денис ТЕРЕНТЬЄВ,
біолог, агроном,
консультант тижневика «Хазяїн».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ