Як самому вивести гібрид огірка?

Как самому вывести гибрид огурца
Реклама

Читати російською мовою

Як не дивно – досить-таки просто. Ніяких спеціальних знань для цього не потрібно, достатньо мати найпростіші навички вирощування рослин.

Вирощування гібридів, або як їх ще іноді називають – гібридних сортів рослин, має ряд загальновідомих переваг перед вирощуванням звичайних сортів. Яких саме?

Відразу уточню: ця публікація написана не для професіоналів. Вона розрахована на тих, хто не має досвіду виведення гібридів в домашніх умовах, тому я намагався виключити занадто «заумні» наукові фрази, намагався написати просто і та відразу ж наводити приклади.

Саме з тієї ж причини про технології отримання гібридів вирішив розповісти на прикладі огірків, так як ця рослина є практично на кожному городі і отримати її гібрид набагато легше, ніж, скажімо, помідорів. Навчившись працювати в цьому напрямку з огірками і отримавши початкові знання, ви зможете застосувати їх, якщо вирішите зайнятися виведенням інших гібридів, наприклад, тих самих помідорів, патисонів, гарбуза, перцю і т. д.

Щоб вивести гібрид огірка, вам необхідно вибрати з наявних у вас сортів два таких, які найбільш підходять для селекційної роботи – батьківську і материнську форми («тата» і «маму») майбутнього гібрида, і висадити їх на своїх грядках. Потім, штучно схрестити їх, тобто обпилити вручну.

Сорти вибирайте на свій розсуд, найбільш підходящі для вас ознаки, такі як: врожайність, скоростиглість, стійкість до хвороб.

Щоб запилення пройшло добре і так, як потрібно вам (тобто, щоб не було хаотичного, неконтрольованого перехресного запилення), рослини різних сортів повинні бути надійно розділені – щоб різні сорти вирощувалися в різних закритих теплицях (парниках), або знаходилися на значній відстані одна від одної (50-100 м), що в домашніх умовах виконати майже нереально. Та й не потрібно.

Навіть досвідчені селекціонери і любителі, виводячи нові сорти та гібриди рослин, не висаджують їх на таких великих відстанях, а вдаються до простішого методу – ізоляції квіток рослин, беруть участь в селекції. Ізолювати квітки можна за допомогою маленьких шматочків вати, або за допомогою маленьких паперових пакетиків, марлі і т. д., способів є багато.

Тепер буду писати з прикладами. Наприклад, ви вирішили вивести гібрид огірка. Для схрещування вибрали два сорти – Далекосхідний і Ніжинський. Тепер з кожного сорту вам треба вибрати по одній рослині – батьківську і материнську форми майбутнього гібрида. Який сорт будете використовувати в якості батьківської і який в якості материнської форми, вибирайте на свій розсуд. В даному випадку це не має значення.

У великих фірмах, що займаються виробництвом насіння, селекціонери, виводячи гібриди огірків, ставлять перед собою завдання, які простий городник перед собою ставити не буде. Наприклад: досягти таких властивостей як партенокарпія, самозапилювання або унікальна форма рослин. Для цього схрещуються сорти огірків з рослинами, які часом, лише віддалено нагадують огірок і в цьому випадку, дійсно, дуже важливо, який сорт ким буде припадати майбутнього гібриду – «татом» або «мамою»?

Ми ж з вами, ясна річ, таких завдань перед собою ставити не будемо. Хоча б тому, що нам це абсолютно ні до чого. Простому городникові, що займається схрещуванням сортів, досить домогтися прояви у гібрида такої властивості, як гетерозис і на цьому його роботу можна вважати успішною. Це вам будь-який селекціонер підтвердить.

Виконувати всі роботи по штучному запиленню квіток потрібно дуже обережно, тому що квітки огірка дуже ніжні і тендітні. Штучне запилення – робота не складна, проте досить тонка, майже «ювелірна».

Спецвыпуск "Огурцы"

Для штучного запилення краще вибирати зав’язі, розташовані на нижніх бічних пагонах. Квіти потрібно вибирати ті, що не розкрилися, які, ймовірно, повинні будуть зацвісти через добу. Досвідчений городник відразу побачить, яка квітка розпуститься на наступний ранок або день. А недосвідченим слід просто спостерігати за рослинами. В цьому немає нічого складного – квітка, яка повинна буде через добу розпуститися, певним чином «набухає», це одразу стає помітно і зрозуміло, що така квітка скоро розкриється.

Ізолювати квітки, вибрані для запилення, краще з вечора. На рослині материнської форми, тобто, в нашому випадку це сорт Ніжинський, вам знадобиться вибрати одну жіночу квітку – зав’язь. (Насправді, можете запилювати не одну жіночу квітку, а декілька, в залежності від того, скільки ви плануєте зібрати насіння).

Її неважко визначити: вона схожа на маленький огірочок. На батьківській формі гібрида – у нас це сорт Далекосхідний, вам знадобиться 2-3 чоловічі квітки (пустоцвіти).

Якщо ви вирішили ізолювати квітки рослин за допомогою вати, то ввечері (коли не дуже жарко), обережно пінцетом трохи відкрийте нерозпущені квітки і вставте пінцетом в кожну по маленькому шматочку вати. Все!

Але, по-моєму, легше і надійніше ізолювати квітки за допомогою маленьких паперових пакетиків (їх можна зробити самому). Увечері, перед ранковим розпусканням квіток, одягніть на кожен з вибраних вами для селекції квіток паперовий пакетик і акуратно закріпіть його тоненьким шнурочком, не сильно, щоб не пошкодити стебло. Пакетик потрібно кріпити саме на батоги (на пагоні, на якому росте квітка) – на квіточці огірка ви ж його не зав’яжете.

Для того, щоб закріпити паперовий пакетик на батоги огірка так, щоб він надійно закривав квітку, – всю частину пагона вище (далі) квітки можна видалити і прищипнути. Так, щоб вийшов, наприклад, бічний батіг з квіткою на самому кінці. Тоді, одягнувши пакетик на самий кінчик батога, на якому розташована і квітка, ви тим самим вкриваєте квітку і отримуєте можливість надійно зафіксувати паперовий пакетик ниткою на батозі.

Є ще спосіб, як укрити квітки від випадкового запилення – за допомогою пластикової пляшки. Візьміть 0,5 л пластикову пляшку (звичайну, з-під мінеральної води), прозору або кольорову – не важливо. У самому низу відріжте у неї дно, і замість нього зробіть дно з марлі. Для цього просто накрийте нижній отвір шматком марлі, а горлечко пляшки залиште так, як є. Краї марлі прихопіть (примотайте до пляшки) скотчем або капроновою ниткою, але акуратно і не сильно, щоб пляшка не деформувалася. Потім візьміть дерев’яний брусочок, (якусь рівну деревинку діаметром приблизно 4 см) такої ж довжини, як пляшка. Примотайте пляшку до брусочка скотчем або капронкою (щоб вітром не знесло). Потім на рослині, на якій ви хочете ізолювати квітки від випадкового запилення, виберіть боковий батіг, що лежить на землі, на якому є квітки. Якщо у вас всі бічні пагони на шпалері, то виберіть найнижчий, бічний, який легко можна зняти (відчепити) зі шпалери і покласти на землю.

На пагоні виберіть квітку. Всю іншу частину пагона, яка знаходиться вище квітки (далі по стеблу від нього) прищепіть (видаліть), так, щоб квітка огірка, яку ви хочете закрити від випадкового потрапляння пилку, знаходилася на самому кінці батога (за 2-3 см до краю батога). Весь кінчик батога довжиною 5-7 см, має бути чистим від листочків і бічних відгалужень, лише на самому кінці повинен знаходитися вибрана вами квітка. Листочки і бічні пагони треба видалити (прищипнути) за 2-3 дні до розпускання квітки (щоб пагін встиг підсохнути після видалення листочків).

Коли квітку потрібно буде ізолювати від комах, приблизно за добу перед тим, як квітка має розпуститися, візьміть пляшку з марлевим дном , примотану до брусочку, і акуратно через шийку одягніть на батіг з квіткою. Пляшку з квіткою просто покладіть на землю.

Таким чином, квітка розпуститься уже в пляшці (що ви одразу помітите) і буде надійно укрита не тільки від комах, але і від дощу, якщо він випаде.

Насправді це – найпростіший з описаних вище способів ізолювання квіток від випадкового запилення. Перед штучним запиленням вам достатньо буде просто зняти пляшку з квітки. І все, – квітка до запилення готова.

У теплий день квітки огірка розкриваються дуже рано, зі сходом сонця. Запилення краще проводити з ранку до обіду, коли не дуже жарко. Перед самим запиленням вам потрібно буде зняти всі пристосування, які ви використовуєте для захисту від випадкового запилення бджолами – паперові пакетики, вату і т. д. Запилення можна робити пензликом або просто самою чоловічою квіткою.

Якщо ви вирішили запилювати за допомогою пензлика, то пам’ятайте, що він повинен бути м’яким. Замість пензлика можна використовувати просту ватяну паличку (гігієнічні палички продаються в будь-якому магазині). Щоб запилити жіночу квітку, потрібно пензликом зібрати пилок з пиляків чоловічих квіток і нанести її на рильце маточки жіночої квітки. Тобто, кілька разів легенько доторкнутися пензликом тичинок двох-трьох чоловічих квіток, а потім так само, пензликом, злегка торкнутися рильця маточки жіночої квітки.

Щоб пояснити для тих, хто взагалі не має ніякого досвіду селекції, звернемося до нашого прикладу: отже, потрібно кілька разів легенько доторкнутися пензликом середини чоловічих квіток (пустоцвітів) сорту Далекосхідний, а потім так само, кілька раз доторкнутися пензликом середини жіночої квітки сорту Ніжинський. От і все.

Після цього жіночу квітку необхідно ізолювати, щоб не відбулося випадкове запилення комахами.

Запилення можна провести і без пензлика – просто самою чоловічою квіткою. Зірвіть чоловічу квітку одного з сортів, що беруть участь в селекції, акуратно підігніть або видаліть маленькими гострими ножицями пелюстки чоловічої квітки і її тичинками, дуже обережно, акуратно торкніться маточки жіночої квітки іншого сорту.

Після цього запилені жіночі квітки потрібно знову ізолювати і запилення можна вважати завершеним. Через два дні ізоляцію можна зняти.

Рослини, які беруть участь у схрещуванні, обов’язково позначають стрічкою, биркою або кілочком. Всі роботи зі схрещування сортів та їх послідовність, заноситься у спеціальний зошит. Якщо ви все зробили правильно, і запилення пройшло успішно, то зав’язь почне розвиватися і рости.

Потім, вам слід дочекатися, поки виросте огірок, пожовтіє і зібрати з нього насіння. Насіння збирайте за звичайною технологією, як зі звичайного сортового огірка.

Отримане вами насіння й буде насіння F1, тобто – виведеного вами власноруч гібрида F1. Висівати його ви можете вже на наступний рік.

Саме в гібридах першого покоління проявляється гетерозис – явище, при якому гібриди по ряду ознак або за всіма ознаками перевершують батьківські форми.

Гібриди володіють посиленим ростом, скоростиглістю, опірність до хвороб, більшою, порівняно з вихідними сортами, врожайністю, тривалим періодом плодоношення.

Рослини F1 навіть на бідних ґрунтах можуть дати непоганий урожай. Але саме тому, що гібридні рослини часто бувають більш потужні, ніж батьківські сорти, якщо ви хочете, щоб гібриди проявили себе на всі 100%, вам потрібно забезпечити їм гарний догляд – достатню кількість поливів і підживлень.

Тихон САПРОНЮК, агроном.
Спеціально для «Хазяїна».

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ