Геліотроп. Той, що йде за сонцем

Гелиотроп. Идущий за солнцем
Реклама

Читати російською мовою

Зміст

  1. Догляд
  2. Шкідники
  3. Сорти

Квітки геліотропа мають особливість повертатися протягом дня слідом за сонцем, а вночі змінюють своє положення, щоб зі сходом сонця знову дивитися на схід. Завдяки цьому квітка і отримала свою назву (в перекладі з грецької означає «той, що повертається разом із сонцем»).

Згідно з давньогрецькою легендою, одна дівчина Клітія закохалася в Геліоса, але він не відчував до неї почуттів, тому що покохав іншу. Його серце було віддано принцесі Левкофої. Дівчина, не витримавши нерозділеного кохання, зганьбила Левкофою в очах її батька і той віддав наказ поховати дочку живцем. Залишившись без коханої, Геліос повернувся на небеса, а Клітія, збагнувши свій проступок, впала додолу і пролежала так 9 днів. Вона намагалася побачити в небі, як бог рухається в колісниці та молила його про милосердя. Визнавши, що Клітія усвідомила свій вчинок, боги пожаліли її і перетворили на квітку – геліотроп. І до цього дня геліотроп слідкує за Сонцем-Геліосом, благаючи його про прощення.

Як стверджують фахівці, геліотроп був відомий в культурі ще з XV століття. Особливу ж популярність отримав у XIX столітті поряд з туберозою, гортензією, левкоєм. В усі часи він цінувався за вишуканий аромат, дуже інтенсивний, насичений, що нагадує змішаний запах мигдалю, кориці та ванілі, тому кожен народ дав йому свою назву: в Англії геліотроп називають «вишневий пиріг», в Німеччині – «трава Бога», у Франції – «трава кохання», у нас же – «фарбувальний лакмус» або «лишаєва трава».

Ця квітка відноситься до родини Шорстколисті, в яку входить більше 250 видів. Листові пластини геліотропа темно-зеленого кольору, опушені, покриті жорсткими волосками, можуть бути зморшкуватими або хвилястими. Дрібні квіточки білого або лілового кольору, зібрані в завитки.

Геліотроп прийшов до нас з тропіків Південної Америки. У наших кліматичних умовах він росте як однорічник або ж культивується в якості горщикової культури.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Найбільш відомим видом є геліотроп перувіанський. Рослина компактна, з безліччю пагонів, піднімається над землею на 40-60 см. Цвітіння рясне і тривале – з кінця травня і до вересня.

Геліотроп добре росте на світлі, але від прямих сонячних променів його листя набуває фіолетового відтінку.

Геліотроп прекрасно вирощується розсадним способом. Для цього в кінці лютого або на початку березня насіння висівають в ємкість із заздалегідь підготовленою ґрунтосумішшю, розсипаючи по поверхні і легко присипаючи ґрунтом (1-2 мм). Ємкість прикривають шматком скла і ставлять в тепле місце. При появі сходів укриття знімають, а ємкість присувають ближче до підвіконня. Коли у рослин з’явиться по 2 справжніх листочка, їх пікірують.

Розташовують квітку на сонячному місці, з волого- і повітропроникним родючим ґрунтом, багатим органікою та з невеликою кількістю вапна. Висаджують в ряду через 20-25 см.

Догляд

Для доброго росту молодих рослин їх регулярно поливають і мульчують деревною корою, тирсою, тріскою. Мульчуючий матеріал розкладають на поверхні обробленого ґрунту. При прищипуванні пагонів можна домогтися більш пишного цвітіння.

У вересні рослину викопують і пересаджують у квітковий горщик, зберігаючи до наступного року, щоб знову висадити в сад. У зимовий період оптимальна температура для квітки повинна становити 10-15°С. Горщики вибирають невеликого діаметру (12-
14 см) і заповнюють поживним і легким ґрунтом. Перезимувалі рослини будуть радувати рясним цвітінням вже з травня.

Якщо ж геліотроп скинув листя взимку, важливо, щоб пагони були живими. Щоб відновити рослину, її обприскують або змочують земляну грудку. Підживлюють добривом з великим вмістом азоту при розпусканні нових листочків. На початку березня пересаджують в свіжий ґрунт, що складається з піску, торфу, садового ґрунту і перліту.

Обрізують стебла рослини, надавши їм бажану форму. Решту гілочок можливо використовувати для вкорінення. Живці зрізують з 3-4 міжвузлями і укорінюють в універсальному ґрунті. Коренева система утворюється приблизно через 25 днів.

Вкорінені живці висаджують в ємкості з поживним ґрунтом, обприскують і притіняють. Після двох тижнів необхідно підживити комплексними добривами. Підрослі рослини висаджують у відкритий ґрунт після встановлення теплої погоди.

КУПИТИ

У нашому магазині он-лайн версія всього за 10 грн.

Шкідники

Рослини практично не уражаються шкідниками, небезпеку може представляти тільки павутинний кліщ. Оскільки він не є комахою, а відноситься до павукоподібних, то для його знищення треба застосовувати акарициди. Але в домашніх умовах позбутися його допоможе господарське мило. Рослини обприскують мильним розчином і не змивають 3-4 години. Потім мило видаляють, а вологі рослини покривають поліетиленовим пакетом і залишають на 24 години.

Сорти

Морський бриз. Висота компактного пишного куща – 45 см. Мініатюрні фіолетово-сині квітки зібрані в акуратні кошики, що виділяють запашний аромат. Підходить для прикраси клумб, міксбордерів, рабаток і стрічкових квітників.

Одіссей. Невеликі кущики висотою 30 см з яскравими синіми квітками і бархатистим листям. Чудово поєднується з рудбекією, бегонією, кореопсисом, колеусом.

Альба. Білі квітки і стійкий аромат ванілі прикрасять будь-який куточок садиби.

Лорд Роберте. Фіолетово-блакитні квітки геліотропа на газоні, розташовані уздовж доріжки, стануть справжньою окрасою вашого саду.

Марін. Квітки насиченого кольору індиго. Використовується для оформлення різнофактурних квітників.

Марін блю. Пишні кущики рослин з пурпуровими квітками і приємним запахом вишневого пирога будуть доречними поруч з відкритою альтанкою або в садових вазонах на веранді.

Людмила КУРГАН.

Купуйте електронні версії наших нових видань

Що дає підписка на оновлення нашого сайту

Слідкуйте за нами в Facebook та Telegram

Також читати:

Оставьте ответ